Pri 50 divákoch nemá pre SND zmysel hrať veľké inscenácie

Slovenské národné divadlo (SND) chce pri plánovaní programu predstavení počkať na vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá má premietnuť piatkové oznámenie Ministerstva kultúry (MK) SR o uvoľnení pre kultúrne podujatia. SND o tom informuje na sociálnej sieti.

08.01.2022 06:00
Slovenské národné divadlo Foto: ,
Kiná aj divadlá sa môžu otvoriť, no len pre 50 divákov.
debata

Divadlo zároveň upozorňuje, že pri avizovanom limite návštevníkov do 50 osôb v hľadisku nie je efektívne a ekonomicky rentabilné uvádzať veľké typy inscenácií, v ktorých počty umelcov na javisku a technický personál niekoľkonásobne prevyšujú povolený počet divákov.

Juraj Čurný Čítajte viac Juraj Čurný: Päťdesiat ľudí na kultúrne podujatia je nezmysel!

„Za zmysluplných a akceptovateľných okolností máme pripravených niekoľko variantov okamžitého spustenia prevádzky a privítania divákov v sálach, lebo to je zmyslom našej tvorby, našej existencie. V tejto chvíli sme presvedčení o tom, že je zodpovedné počkať na vyhlášku ÚVZ SR,“ uvádza SND.

milanová Čítajte viac Ministerka kultúry reaguje na výzvu Otvorme kultúru

Divadlo pripomenulo, že napriek zatvoreniu divadiel v dôsledku pandemických obmedzení jednotlivé umelecké zložky SND skúšali a streamovali inscenácie. Zároveň oznámilo, že podľa možností, ktoré vyplývajú z informácie MK, ponúkne činohra v nasledujúcom týždni tri predstavenie v menších auditóriách. V utorok 11. januára v Modrom salóne hru Ľubomíra Feldeka Nepolepšený svätec o osude katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho, v sobotu 15. januára v Štúdiu komédiu fínskeho dramatika Miku Myllyaha Chaos a v piatok 14. januára uvedú Novoročný koncert Operného štúdia SND. Distribúcia vstupeniek za začne od pondelka (10. 1.).

Ilustracne foto kino CINEMAX Čítajte viac Od pondelka budú povolené v režime OP kultúrne podujatia

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v piatok počas rokovania vlády oznámila rozhodnutie o tom, že od pondelka sa otvárajú kultúrne podujatia v režime OP pre maximálny počet 50 návštevníkov. Milanová to prezentovala ako posun, ktorý je výsledkom dlhých politických rokovaní i konzultácií s odborníkmi.

Predstavitelia kultúrnej a umeleckej obce, ktorí Milanovú vyzvali prostredníctvom iniciatívy Otvorme kultúru na umožnenie obnoviť prevádzky divadiel, kín či koncertných sál, sú s výsledkom ministerkinho rokovania nespokojní.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Natália Milanová #covid semafor #kultúrny semafor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy