Ako prebiehajú skúšky v divadle? Záujemcovia si to môžu pozrieť v Košiciach

Záujemcovia, ktorí chcú vidieť, ako vyzerá príprava nových inscenácií v záverečnej fáze pred premiérou, môžu absolvovať v Štátnom divadle Košice otvorené skúšky. Prvou bude v stredu (19. januára) o 17. h skúška novej baletnej inscenácie Orbis pictus.

16.01.2022 14:00
Košice, štátne divadlo Foto:
Štátne divadlo v Košiciach.
debata

„Chceme, aby naši diváci videli, ako sa tvorí inscenácia, ako sa svieti, pracuje s kostýmami a ako sa skúšky zastavujú. Chceme, aby videli, aj pre rôzne hlasy, ktoré sa niekedy ozývajú proti umelcom, ako sme počas pandémie pracovali a čo sme vytvorili, hoci sme nemohli hrať,“ povedal generálny riaditeľ divadla a jeden z dvojice autorov novej baletnej inscenácie Ondrej Šoth.

Nová baletná inscenácia je multižánrovým projektom, ktorý spája tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a hovorené slová talianskeho spisovateľa Alessandra Manzoniho. Spolu so Šothom sa na nej ako choreograf podieľa i riaditeľ baletu Andrej Petrovič.

ŠDKE borodac Čítajte viac Štátne divadlo Košice má za sebou úspešný rok

„Predstavenie sa skladá z dvoch častí. Prvá je príbehom Verdiho a Manzoniho, ktorí boli veľkí priatelia, a Verdi svoje Requiem venoval práve Manzonimu. Manzoni je autorom knihy Snúbenci, v ktorej hovorí o pandémii z roku 1600, a tým je to aktualizované do dnešnej doby. V prvej časti sa tak spája história so súčasnosťou. Druhá časť inscenácie je Verdiho Requiem,“ priblížil Šoth.

Počas otvorenej skúšky diváci nielen uvidia ako prebieha, ale v sprievodnom slove dostanú od tvorcov aj informácie zo zákulisia príprav nového titulu. Po balete ponúkne v januári divákom otvorenú skúšku aj opera. Vo štvrtok 27. januára o 17. h budú môcť nahliadnuť za oponu príprav nového naštudovania Toscy, jednej z najslávnejších opier Giacoma Pucciniho.

debata chyba
Viac na túto tému: #divadlo #divadelná hra #Štátne divadlo Košice