Bačova žena má v činohre Slovenského národného divadla derniéru

Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie v utorok a stredu (15. a 16. februára) derniéru inscenácie Bačova žena. Hra Ivana Stodolu v réžii Romana Poláka bola v repertoári našej prvej divadelnej scéne od marca 2015. "Premiéra sa stretla s veľkým ohlasom," pripomína SND.

14.02.2022 14:00
43 bacova zena sirka 2x Foto:
Diana Mórová (Eva) v inscenácii Stodolovej drámy Bačova žena.
debata

Stodolovu Bačovu ženu v ňom po prvý raz hrali v roku 1928, rok po napísaní hry. Legendárnou sa stala baladická inscenácia režiséra Karola L. Zachara z roku 1963. Po viac ako polstoročí sa k Bačovej žene nanovo vrátil tvorivý tím s režisérom Romanom Polákom, aby ju uviedol v premiére v roku 2015.

„Bačova žena je plná vášne, univerzálnych morálnych dilem, vykričaných otázok a nevypovedaných intímnych tajomstiev. Silný príbeh o žene, ktorá sa bez vlastnej viny ocitla v zúfalom položení a rozhodla sa, že keď nemôže byť verná dvom mužom naraz, bude verná sebe, dobrovoľnej smrti a svojim deťom,“ povedala pri príležitosti premiéry dramaturgička Darina Abrahámová.

Diana Mórová (Eva) v inscenácií Bačova žena. Foto: Martin Geišberg
Bačova žena Diana Mórová (Eva) v inscenácií Bačova žena.

Režisér Roman Polák chápe Bačovu ženu ako hru o jedinečnom až antickom konflikte s archetypálnymi modelmi. Tvorcovia dramaticky príbeh „odfolklorizovali“ a sústredili sa na experimentátorsky znakovo inscenačný tvar, na koncentrovaný príbeh, ktorý oslovil silným zážitkom z uveriteľného príbehu a priniesol katarziu.

Vďaka modernému inscenačnému tvaru a zaujímavému hereckému obsadeniu sa inscenácia hry stretla s priaznivou odozvou. Hereckými výkonmi zaujali Ján Koleník, Alexander Bárta, Diana Mórová, Kamila Magálová Dušan Jamrich, Dušan Tarageľ, Zuzana Kocúriková, Štefan Bučko a ďalší. Autorom scény je Pavel Borák, kostýmy navrhol Peter Čanecký a hudbu Lucia Chuťková.

Gustáv Valach ako Ondrej a Eva Kristinová ako... Foto: Foto Jozef Vavro, archív SND
Bačova žena, Gustáv Valach, Eva Kristinová Gustáv Valach ako Ondrej a Eva Kristinová ako Eva v hre Ivana Stodolu Bačova žena (1963)

Diváci, ktorí nestihnú derniéru Bačovej ženy priamo v Činohre SND, si túto inscenáciu môžu pozrieť s odstupom času na platforme Dramox.sk, kde SND ponúka ďalších päť titulov inscenácií: Elity, Strach, Spievajúci dom, Prorok Štúr a jeho tiene, Labyrinty a raje Jána Amosa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #Roman Polák #Činohra SND #Bačova žena