SND pozýva na Komorné koncerty

V nedeľu 20. februára sa v Opere SND uskutoční komorný koncert z diel Beethovena a Hummela, ktorý sa koná o 16.00 v Opernom salóne v novej budove SND v Bratislave.

16.02.2022 16:00
Esemble Varietas Foto:
Esemble Varietas.
debata

„Cyklus Komorné koncerty SND vznikol z iniciatívy viacerých hráčov orchestra Opery Slovenského národného divadla, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie.

V aktuálnej sezóne 2021/2022 privítame na komorných koncertoch klarinetové kvarteto, dychové kvarteto a kvinteto, sláčikové kvarteto a hobojové trio.

Pilotným podujatím projektu bolo uvedenie Septeta Es dur, op. 20. pre husle, violu, violončelo, kontrabas, klarinet, fagot a lesný roh od Ludwiga van Beethovena, ktorý SND odvysielalo pri príležitosti 250. výročia narodenia skladateľa v rámci online projektov v decembri 2020.

Komorné koncerty SND pokračujú už naživo; na najbližšom koncerte v nedeľu 20. februára 2022 sa predstaví Ensemble Varietas s programom Beethoven & Hummel, na ktorom ako hosť vystúpi člen Činohry SND Martin Huba,“ uvádza Jozef Červenka, šéfdramaturg Opery SND.

Spojenie komornej tvorby Beethovena a Hummela do programu jedného koncertu nie je náhodné. Johann Nepomuk Hummel, bratislavský rodák (Prešporok, 1778 – Weimar 1937), bol považovaný za jedného najvýznamnejších skladateľov a brilantných klavírnych virtuózov svojej doby.

Vo Viedni bol žiakom W. A. Mozarta a neskôr ho osobné priateľstvo spájalo s Ludwigom van Beethovenom. V roku 1819 sa usídlil v nemeckom Weimare, kde spolu s Johannom Wolfgangom Goethem patril k najváženejším osobnostiam.

Život Beethovena je tiež spojený s Bratislavou a jej okolím (najmä kaštieľom v Dolnej Krupej). Fragmenty z Beethovenových listov Hummelovi bude na koncerte čítať Martin Huba. Koncert z Operného salóna bude naživo streamovaný prostredníctvom YouTube kanálu SND a voľne pre každého záujemcu dostupný.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #opera #komorné koncerty