SND prepája filmový zážitok s výnimočným divadlom

Slovenské národné divadlo bude v marci hostiť otvorenie prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème. Pri tejto príležitosti si SND pre všetkých fanúšikov skvelého filmu a výnimočného divadla pripravilo zdvojený kultúrny zážitok.

, 25.02.2022 17:00
scény zo života režiséra snd Foto:
Milan Ondrík ako filmár Ingmar Bergman a Rebeka Poláková ako jeho múza Liv Ullmannová v inscenácii Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana).
debata

Návštevníci so vstupenkou na Crème de la Crème si môžu za zvýhodnenú cenu zakúpiť vstupenky na inscenáciu o veľkej filmovej osobnosti Ingmarovi Bergmanovi.

Prehliadka francúzskeho filmu Crème de la Crème ponúkne v pondelok 7. marca v Sále činohry dve snímky – adaptáciu slávneho románu Honoré de Balzaca Stratené ilúzie a satiru na tému spracúvania informácií televíznymi kanálmi pod názvom France.

Každý návštevník, ktorý si v pokladnici SND zakúpi vstupenku na jeden z filmov, získa aj 30 percentnú zľavu na predstavenia inscenácie Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana) v réžii Romana Poláka, ktoré Činohra SND uvedie v sobotu 26. februára a v piatok 4. marca.

V hlavnej úlohe režisérskej legendy Ingmara Bergmana, ktorý patrí k najvýznamnejším a najvplyvnejším divadelným a filmovým režisérom 20. storočia, žiari vynikajúci Milan Ondrík.

Milan Ondrík a Martin Huba v inscenácii Scény... Foto: Robert Tappert
Milan Ondri k Bergman Martin Huba Stary rez ise r Milan Ondrík a Martin Huba v inscenácii Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana).

Hra vychádza z Bergmanových vlastných spomienok a scenárov, ale aj zo spomienok jeho spolupracovníkov. Slávneho režiséra zachytáva pri režírovaní divadelnej inscenácie. Príbeh sa dotýka samotnej podstaty umeleckej práce a divadla, podstaty povolania režiséra, ktorý sa vymetaním vlastných démonov snaží pomenovať démonov celej spoločnosti.

Prelínajú sa v nej Bergmanove osobné problémy s rodičmi, partnerkami a so spolupracovníkmi a problémy umeleckej práce pri tvorbe divadelného diela.

Polákova inscenácia však nie je len oslavou divadla a režisérskej práce, ale aj kritickým zhodnotením, kladením otázok a pochybovaním o režisérskom povolaní.

“V Bergmanovskej téme sa na divadlo pozeráme bez prikrášľovania. Objavujú sa tam aj problémy, ktoré divadelný proces prináša – vzťahové problémy, otázky o tom, ako to v divadle funguje, takže nie je to jednoznačná oslava divadla, “ približuje dramaturg Daniel Majling.

Milan Kňažko, herec a politik Čítajte viac Ako na dianie na Ukrajine reagujú Kňažko, Hrycová či Feldek?

“My všetci, samozrejme, stále veríme, že má zmysel robiť divadlo. Sú tam veľmi pekné scény režiséra a hercov napísané bez prikrášľovania a ukazujú, kedy sú herci ochotní sa obetovať pre inscenáciu a slúžiť jej, a kedy a prečo to zrazu prestáva fungovať a režisér stráca svoju autoritu,” dodáva Majling.

Režisér Roman Polák dodáva, že divadlo je polemika. A je podľa neho dobré, keď v divadle nastane polemika aj medzi divákmi v hľadisku. Jeho Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana) sú živelnou inscenáciou, ktorá sa nevyhýba ani explicitným sexuálnym scénam.

“Pre niektorých je to oplzlé a perverzné, pre iných je to katarzné až nádherné. To ma teší na divadle a nevadí mi, keď niekto odíde z mojej inscenácie počas predstavenia,” hovorí režisér.

“Každý by mal vedieť, na čo ide do divadla – kto bol Bergman a že ide na Poláka, ktorý režíruje dlhé hry, mnohé sú sexistické, nevkusné a podobne. Mňa divadlo stále baví a teší ma provokovať, teší ma hrať sa. Už som na staré kolená prešiel do štádia, že umenie je pre mňa hra. Niekedy príde aj utrpenie, ale verím, že divák v hľadisku tentoraz nebude mať pocit utrpenia, ale hry,” dodáva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Činohra SND #Crème de la Crème #Ingmar Bergman #Milan Ondrík
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy