Podivné príbuzné Jackie Kennedyovej ovládali umenie padať

Soňu Norisovú ako elegantnú Jackie Kennedyovú Onassisovú možno vidieť v najnovšej hre bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava. Umenie padať je najbližšie na programe v nedeľu 6. marca. Hlavnými hrdinkami výbornej tragikomédie v réžii Jakuba Nvotu sú však dve menej známe ženy - Veľká Eddie a Malá Eddie Bealové, skutočná sesternica a teta Jackie Kennedyovej.

02.03.2022 08:00
Umenie padať Foto:
Snímka z predstavenia Umenie padať.
debata

Staršiu Eddie stvárňuje Anna Šišková v parochni z dlhých rozstrapatených bielych vlasov, jej dcéru Malú Eddie hrá Marta Maťová a kvarteto účinkujúcich dopĺňa Kamil Mikulčík – ten sa na scéne objavuje ako brat, filmár a zvládne aj ďalšie menšie mužské roly. Mikulčík viackrát zahrá aj na klavíri a Soňa Norisová, členka skupiny Fragile, v bielych šatách, tiež zaspieva.

Zábavné excentričky

Hru o pozoruhodnej dvojici žien napísala v roku 2015 švédska dramatička Sara Stridsberg (nar. 1972). Táto významná autorka, nositeľka mnohých cien za literatúru ako Nordic Council Literature Prize, Ceny Selmy Lagerlöfovej, Swedish Radio Novel Prize, the Aftonbladet Literature Prize, nominovaná na prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu, „prerazila“ do povedomia v roku 2006 románom Fakulta snov.

Dnes sú jej diela vrátane Umenia padať (originálny názov Konsten att falla) preložené do 25 jazykov. Biografická tragikomédia o príbuzných Jackie Kennedyovej sa slovenského prekladu a prvého uvedenia dočkala až v sezóne 2021/2022 v koprodukcii Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení a BKIS – Divadla P. O. Hviezdoslava.

Umenie padať nás prenesie na východné pobrežie Spojených štátov, kde sa odohráva príbeh Veľkej a Malej Eddie. Na scéne, ktorú vytvoril Tomáš Ciller, vidíme neupratanú izbu a v posteli ležiacu Veľkú Eddie. Autorka kostýmov Katarína Hollá ju odela do akejsi rozťahanej nočnej košele a zelených šiat (či ľahkého županu?).

Čoskoro sa objaví Malá Eddie, ktorá má na sebe namiesto šiat omotanú americkú vlajku. Začne sa dialóg o mačkách, dcéra tvrdí, že sa nemôže neustále potkýnať o sedemnásť mačiek v ich rozpadajúcom sa dome, matka jej protirečí: veď máme len 16 mačiek.

Tie sú ako sivé makety rozmiestnené aj všade okolo – na zemi, za oknom i na streche. Bývalé aristokratky dnes žijú v špine a neporiadku, v jedinej obývateľnej izbe starého letného sídla s 18 miestnosťami v East Hamptone.

Na hre je najviac fascinujúce, že vychádza zo skutočnosti. Mladšia Edith Bouvier Beale bola dcérou advokáta z Wall Street Phelana Beala a speváčky Edith Ewing Bouvierovej (1896 – 1977). Cez matku bola mladšia Eddie sesternicou prvého stupňa Jackie Kennedyovej. Vyrastala v New Yorku, neskôr chodila na prestížnu dievčenskú školu v Connecticute a v roku 1931 sa jej rodičia rozviedli.

Staršia Eddie mala 35 rokov, dcéru odhlásila zo školy, aby jej robila spoločnosť. Malá Eddie začala pracovať ako modelka v obchodných domoch v New Yorku a na Palm Beach, živila sa aj ako speváčka a tanečnica. Nikdy sa nevydala, no randila s J. Paulom Gettym, Howardom Hughesom a Josephom P. Kennedym juniorom. Počas inaugurácie J. F. Kennedyho povedala Josephovi Kennedymu staršiemu, že ak by Joe žil, ona by sa stala prvou dámou namiesto Jackie.

Po tridsiatke začali Malej Eddie vypadávať vlasy, a tak začala ako svoju značku používať najrôznejšie šatky. Neskôr si nešťastnou náhodou spálila vlasy, takže si hlavu neustále zakrývala. V hre sa ustavične prezlieka do zábavných kreácií a vytvára si podivné prikrývky hlavy.

Preslávil ich dokument

O oboch Eddie sa široká verejnosť dozvedela z dokumentárneho filmu Grey Gardens (Šedé záhrady), ktorý v roku 1975 nakrútili bratia Albert a David Mayslesovci. Snímka zobrazuje každodenný život oboch excentrických žien a to, ako ich úrady nútia vysťahovať sa z ich rozpadajúceho sa sídla. Po dome behajú mývaly, ktoré ony kŕmia, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky. Vysťahovaniu sa podarí zabrániť len s pomocou ich príbuznej – bohatej Jacqueline Kennedyovej Onassisovej.

Obe Eddie už nikto nenavštevoval, ony len opustené spomínajú na mladosť (Šiškovej postava oslavuje 79. narodeniny, dcéra má 56) a na ľudí, ktorí sú už len spomienkou. Dcéra je na mamu nahnevaná, cíti sa neslobodná, chce ju opustiť, no zároveň je od nej závislá a obe vedia, že odísť nedokáže.

Potešia sa návšteve kňaza, ktorý jediný nie je proti nim a nechce ich vysťahovať, aj neskoršej návšteve filmárov. Keď však dorazí elegantná Jackie a ponúka príbuzným pomoc, z hrdosti ju odmietajú. Uťahujú si z nej aj zo seba, hra je plná čierneho humoru a irónie.

Po smrti matky v roku 1977 Malá Eddie predala dom za 220 000 dolárov, presťahovala sa na Floridu a zomrela v januári 2002 na infarkt. V roku 2006 vznikol aj muzikál Grey Gardens, ktorý získal tri ceny Tony a v roku 2009 vznikol o matke a dcére aj televízny film Grey Gardens v hlavných úlohách s Jessicou Lange a Drew Barrymore.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava #inscenacia #DPOH #Umenie padať