Prominentný svetobežník Juraj Valčuha a dve predstavenia opery Don Carlo v SND

V Slovenskom národnom divadle sa 5. mája a 7. mája po prvý raz predstaví prominentný slovenský svetobežník, dirigent Juraj Valčuha. Uvedie operu Don Carlo, jedno z vrcholných diel Giuseppe Verdiho – fascinujúcu intímnu drámu na pozadí monumentálnej historickej fresky, ktorej dal v Opere SND elegantnú minimalistickú scénickú podobu slovinský režisér Diego de Brea.

30.04.2022 14:00
Juraj Valčuha Foto:
Juraj Valčuha.
debata

Strhujúca hudobná dráma Dona Carla túžiaceho po slobode a láske, inšpirovaná dielom Friedricha Schillera, ukotvená v 16. storočí, je hlboko emocionálna a neuveriteľne nadčasová. Hudobnú kvalitu opery umocní taktovka dirigenta Juraja Valčuhu excelujúceho na svetových pódiách.

Juraj Valčuha je od roku 2016 hudobným riaditeľom operného domu v Neapole, najstaršieho talianskeho divadla považovaného za najkrajšie na svete, a od júna tohto roka bude aj hudobným riaditeľom symfonického orchestra Houstonských symfonikov v americkom štáte Texas.

Dirigoval významné svetové orchestre vrátane Berliner Philharmoniker, Boston Symphony či New York Philharmonic a mnoho iných, predstavil sa na prestížnych operných scénach.

V rokoch 2009 až 2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI v Turíne. Od sezóny 2017/2018 je hlavným hosťujúcim dirigentom berlínskeho Konzerthausor­chestra. Okrem iných uznaní získal cenu Premio Abbiati 2018 od talianskych hudobných kritikov v kategórii Najlepší dirigent.

Juraj Valčuha je pravidelným hosťom na Bratislavských hudobných slávnostiach aj v Slovenskej filharmónii. So svojou majstrovskou taktovkou predstúpi pred orchester Opery SND po prvý raz.

Opera Don Carlo je jedným z vrcholných diel Giuseppe Verdiho inšpirovaných veľkými historickými témami. Ocitáme sa na španielskom kráľovskom dvore v polovici 16. storočia: Alžbetu z Valois, ženu, ktorú Don Carlo miluje, pre mocenské dohovory prinútia vydať sa za jeho otca, kráľa Filipa II.

Inšpirujúc sa Schillerom, začal Verdi komponovať operu v roku 1850. Premiéra sa konala v marci 1867 v Théâtre Impérial de l’Opéra v Paríži a v nasledujúcich dvadsiatich rokoch prešlo dielo ešte niekoľkými úpravami.

Debussy v podaní Juraja Valčuhu.

Nádherná Verdiho hudba vyvolá zimomriavky hneď v 1. dejstve, keď zbor reprezentujúci ľud prosí o koniec vojny a nastolenie mieru. Ten sa však dosiahne len tak, že sa Ažbeta podvolí a stane sa ženou despotického kráľa Filipa II. Paradoxne k najintímnejším, najsugestívnejším scénam opery patrí práve dojemná ária onoho despotu Filipa „Ella giammai m’amò“, keď v inscenácii našej opery sám, opustený, na prázdnej scéne interpretuje áriu uvedomujúc si, že Alžbeta ho nikdy nemilovala.

Mohli by sme spomenúť ďalšie nádherné hudobné i ľudské momenty tejto drámy – zúfalosť princeznej Eboli „O, don fatale“ či jeden z vôbec najznámejších operných dvojspevov, v tomto prípade Dona Carla a Rodriga „Dio, che nell'alma infondre…“/„Bože, ktorý vnášaš do duše (lásku a nádej)…“.

Nielen milovníci opery tieto sekvencie dobre poznajú, veď znejú aj na koncertoch a vždy vyvolávajú mimoriadne emócie. Príďte ich opäť zažiť do Opery SND, kde sa na scénu po troch rokoch a len na dve predstavenia vracia Verdiho Don Carlo.

Pod taktovkou Juraja Valčuhu účinkujú – v titulnej postave Tomáš Juhás, Jolana Fogašová ako Alžbeta z Valois, Monika Fabianová ako Eboli, Peter Mikuláš ako kráľ Filip II., Jozef Benci ako Veľký inkvizítor a Daniel Čapkovič ako Rodrigo.

Verdiho opera Don Carlo so sólistami, orchestrom a zborom Opery SND sľubuje pod taktovkou Juraja Valčuhu vo štvrtok 5. mája a v sobotu 7. mája 2022 výnimočný zážitok.

Predstavenia sa začínajú o 18.00 hod. v novej budove SND.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #Opera SND #Juraj Valčuha