Činohra Štátneho divadla Košice uvedie filmových Idiotov v divadelnej podobe

Keď v roku 1998 uviedol provokatér a enfant terrible dánskej kinematografie Lars von Trier svoj film Idioti s podtitulom „Idiotský film o idiotoch a pre idiotov“ na festivale vo francúzskom Cannes, rozdelil filmových fanúšikov a kritikov na dva nezmieriteľné tábory – jedni naňho a jeho dielo nedajú dopustiť, druhí ho zatracujú. Po dvadsiatich štyroch rokoch prichádzajú IDIOTI do Štátneho divadla Košice v divadelnej adaptácii Mira Dacha a Jána Luterána. Premiéra novej činohernej inscenácie na Malej scéne ŠDKE bude v piatok 27. mája poslednou premiérou košického divadla v sezóne 2021/2022.

15.05.2022 08:00
Idioti Foto:
Snímka z inscenácie Idioti.
debata

„Úzka skupina intelektuálov má zvláštnu záľubu – hrajú sa na idiotov, provokujú tým ľudí na verejnosti, vytvárajú neštandardné situácie, dostávajú nič netušiace obete do nekomfortných situácií, vyvolávajú nečakané reakcie. Rúcanie stereotypov, výsmech meštiackej morálke či zdanlivo zaujímavý sociologický experiment má však aj svoje úskalia, zároveň kladie zaujímavé otázky, skúma hranice spontánnosti, slobody, manipulácie, tolerancie. Ako dlho sa dá takto hrať, aby sa z toho človek nezbláznil a čo sa stane, keď sa jedinci hrajúci idiotov zídu so skupinkou naozaj hendikepovaných ľudí?“ naznačujú tvorcovia novej inscenácie.

Nový titul v repertoári činohry je pokračovaním dramaturgie jedinečných a netradičných produkcií, ktoré činohra ponúkla divákom v končiacej sa divadelnej sezóne. „Je to môj obľúbený film a máme skvelý inscenačný tím, takže sa na tento titul mimoriadne teším,“ hovorí riaditeľ Činohry ŠDKE Anton Korenči.

Divadelnú adaptáciu filmu pre košickú činohru pripravili Miro Dacho a Ján Luterán, ktorý je zároveň aj režisérom inscenácie. Pre nositeľa dvoch ocenení známeho festivalu Nová dráma/New Drama je to po inscenáciách Otec a Adamove jablká tretia spolupráca so Štátnym divadlom Košice.

Okrem dramaturga Mira Dacha si do svojho realizačného tímu vybral výtvarníčku Dianu Strauszovú, ktorá je autorkou scény a kostýmov, a tiež známeho prešovského hudobného skladateľa a jedného z lídrov skupiny Komajota Martina Husovského, pričom o pohybové kreácie hercov na javisku sa postaral Laco Cmorej.

Idioti budú aj debutom hosťujúcej herečky Henriety Rabovej v košickom divadle. Zvláštnu skupinku s ešte zvláštnejšou záľubou okrem nej vytvoria herci Stanislav Pitoňák, Tomáš Diro, Lívia Michalčík Dujavová, Michal Soltész, Tatiana Poláková, Peter Čižmár, Alena Ďuránová, Peter Cibula, Róbert Šudík, Henrieta Kecerová a Jakub Kuka

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #premiéra #Štátne divadlo Košice #ŠDKE #Idioti