Bábková Žilina prináša 15 hier pre deti aj pre dospelých

Včera sa v Žiline začal 7. ročník festivalu Bábková Žilina 2022, ktorý potrvá do nedele 15. mája. Festival bude hostiť 15 bábkových inscenácií, aj zahraničné divadlo a koncerty.

, 14.05.2022 17:30
Bratislavske babkove divadlo ONLINE Foto:
Bábky už vyšli z divadelnej karantény.
debata

Festivalový program zahŕňa najlepšie inscenácie, ktoré vznikli na profesionálnej slovenskej bábkarskej scéne pred pandémiou, i počas nej. „Obdobie poznačené opatreniami výrazne zasiahlo do tvorby všetkých divadelných zoskupení. Aj preto je produkcia nových predstavení signálom, že bábkové divadlo žije a dokonca reflektuje nové trendy,“ uvádzajú organizátori – Bábkové divadlo Žilina.

Ako vyzeral sprievod mestom v Bábkovej Žiline?

Neobyčajne živé podujatie bude hostiť aj zahraničné divadlo a koncerty. Organizátori veria, že festival osloví všetky vekové kategórie, ako bývalo zvykom aj počas uplynulých ročníkov. Výber predstavení je bohatý, určený najmä pre rodiny s deťmi, ale svoje miesto si v ňom nájdu dokonca aj batoľatá. V programe sú aj predstavenia pre mládež a dospelých.

Websterovci Čítajte aj V sieti Websterovcov: Obľúbený televízny seriál na divadelnom pódiu

„Umelci, pôsobiaci na poli bábkového a objektového divadla reflektujú témy, ktoré sa viac či menej dotýkajú či už detského, alebo dospelého diváka,“ hovorí riaditeľka festivalu, Jana Eliášová, a dodáva, že súčasné bábkové divadlo využíva nespočetne veľa nových a atraktívnych výrazových prostriedkov. „Sme radi, že festival je o kontrastoch a rozmanitosti, ktoré môžu návštevníkov zaujať a inšpirovať.“

Festival uvedie pätnásť bábkových inscenácií, ktoré vznikli v kamenných a nezávislých divadlách. Hosťom festivalu je Divadlo Alfa z Plzne.

bdz Bábkové divadlo Žilina Neobyčajný týždeň Čítajte aj Bábkové divadlo Žilina uvedie premiéru inscenácie Dejiny Európy

Priestor dostali aj študentky a študenti Katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorí budú na festivale hosťovať s dobrodružnou absolventskou inscenáciou pre rodiny s deťmi. Predstavenia sa konajú na viacerých miestach: Mestské divadlo Žilina, klub Labyrint, Stanica Záriečie, Nová Synagóga a samozrejme Bábkové divadlo Žilina. Ožije tiež divadelná záhrada, v ktorej sa budú konať denné predstavenia pre deti.

Vo večernom hudobnom programe festivalu figurujú bratia Geišbergovci a projekt mladých hercov – Orchester Jeana Valjeana. Obe hudobné telesá trvalo pôsobia na poli činoherného i bábkového divadla. Tvárou festivalu a festivalovým „sprievodcom“ bude aj tentokrát známy komik a bývalý žilinský bábkar Juraj Šoko Tabaček.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bábková Žilina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy