Zomrel popredný slovenský scénograf Ján Zavarský

V trnavskom Divadle Jána Palárika pôsobil takmer štyridsať rokov, spolupracoval aj s viacerými českými divadlami, podieľal sa na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku či USA.

30.05.2022 14:36
úmrtie, sviečka, pohreb Foto:
debata

Významný slovenský scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský zomrel v nedeľu 29. mája vo veku 73 rokov. Vytvoril stovky scénografií na Slovensku, v Česku i v zahraničí, za mnohé z nich získal ocenenia. O jeho úmrtí informovalo Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde Zavarský pôsobil takmer 40 rokov ako interný scénograf a istý čas aj ako umelecký šéf.

Ján Zavarský sa narodil v Banskej Bystrici, v roku 1974 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ladislava Vychodila. Pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, ale najdlhšie v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Spolupracoval s viacerými českými divadlami, so Štátnou operou a Národným divadlom v Prahe, pravidelne s Divadlom Husa na provázku. Pre Národnú operu vo Varšave pripravil výpravu pre operu Salome. Pracoval na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku alebo USA.

Prednášal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Ako pedagóg a scénograf sa zúčastnil na študijnom pobyte na Miami University.

Zavarský získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažných prehliadkach. Prezidentka Zuzana Čaputová mu minulý rok udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republi

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #divadlo #Ján Zavarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy