Dotyky a spojenia pod patronátom Božidary Turzonovovej a Jevgenija Libezňuka

Po dvoch rokoch pandémie ešte viac milujú publikum, ešte viac si vážia, že sa mohli vrátiť k práci, ktorú majú radi a ktorá napĺňa celý ich život. Aj to spája patrónov 17. ročníka divadelného festivalu Dotyky a spojenia, členku Činohry Slovenského národného divadla Božidaru Turzonovovú a člena umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenija Libezňuka.

03.06.2022 14:00
patroni festivalu 02 c   i  b Foto:
Herci Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk sú patrónmi 17. ročníka festivalu Dotyky a spojenia.
debata

Festival sa bude konať od 20. do 25. júna v Martine, na programe je 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle.

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel a hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin.

„Po pandémii sa pre mňa osobne veľa zmenilo, začala som ešte viac milovať publikum. Je mimoriadne bolestné hrať, pokloniť sa, zdvihnúť zrak a vedieť, že v hľadisku nikto nie je. Divadlá teraz zažívajú veľkú renesanciu, máme plné hľadisko a cítim, ako sú ľudia lační za divadlom,“ povedala herečka Božidara Turzonovová, ktorá pred pár dňami oslávila svoje okrúhle narodeniny.

Ponizeni-a-krvilacni Premiera Čítajte viac Vylieči príchod mesiáša tanečný mor?

„Je to trošku divný pocit – zdá sa, že všetko je tak, ako bolo pred dvomi rokmi, ale zrazu na divákoch pociťuješ, že ti veľmi neveria, skúmajú ťa, je to zaujímavé – musíš viac bojovať. No konečne môžem robiť svoju prácu, to, čo mám rád a čím sa živím celý svoj život. Áno, veľmi si cením, že môžem zase byť priamo s divákmi a mať spätnú väzbu, tá nám chýbala dva roky,“ doplnil svoje skúsenosti Jevgenij Libezňuk.

Festival Dotyky a spojenia sa po období pandémie vracia k svojmu tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. Obaja patróni ho spolu otvoria 21. júna večer.

Otázkou dnešných dní v divadle však nie sú len úvahy a emócie hercov a herečiek, v prvom rade zostáva – a zrejme viac ako kedykoľvek pred tým – publikum. „Myslím si, že by sme mali urobiť všetko, aby ľudia chceli chodiť do divadla. Potom nech sa oni rozhodnú, či prídu alebo neprídu,“ odpovedal Jevgenij Libezňuk.

SKD martin D1 svetlo Čítajte viac Martinské divadlo "odovzdalo do užívania" diaľnicu D1

Pri téme, či ľudia chodia alebo či by mali chodiť do divadla, je Božidara Turzonovová optimistickejšia. „Ľudia chodia do divadla, sú presýtení televíziou a seriálmi. Som veľmi šťastná, že na naše predstavenia chodia mladí diváci. Ten pocit v divadle, tu a teraz, keď divadlo naozaj na diváka účinkuje – ten účinok sa dá poznať podľa toho, že spôsobí zážitok, a to teraz cítime, chvála pánubohu.“

Obaja herci si dobre pamätajú časy, kedy boli divadelné festivaly súčasťou sezóny či divadelných prázdnin. „Divadelných festivalov som zažila dosť a boli to nádherné dni. Zišli sa všetky súbory z Československa a bolo skvelé, že sme sa mohli zísť a pozrieť si predstavenia. Vnímala som festivaly a kolegov, ako keby sme boli jeden súbor, pozerali sme si inscenácie, inšpirovali sme sa vzájomne, bolo to skvelé a povzbudzujúce. S väčšou chuťou sme pracovali a vždy sme sa tešili na ďalší festival,“ povedala Božidara Turzonovová.

Božidara Turzonovová Čítajte viac Jubilantka Božidara Turzonovová: Na sny som opatrná

Podobne si zaspomínal aj Jevgenij Libezňuk: „Ja si ešte pamätám festivaly, kam sme prišli na dlhšiu dobu, stihli sme sa stretnúť s kolegami z iných divadiel, teraz je to asi kvôli finančným možnostiam len na jeden deň a myslím si, že je to málo, nie je čas na kontakt a komunikáciu s kolegami. Na festivaloch chýba možnosť sadnúť si, porozprávať sa. Keby bolo viac peňazí, aby mohli byť všetci na celom festivale, to by bolo.“

Dramaturgická rada festivalu sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity. Každoročne je ťažiskom festivalu Hlavný program, figuruje v ňom desať inscenácií, pričom ich skladba je vyvážená z pohľadu zriaďovateľa aj miesta pôsobnosti. Päť inscenácií vzniklo v zriaďovaných a päť v nezriaďovaných divadlách, šesť vzniklo v divadlách v Bratislave, štyri mimo hlavného mesta.

Dotyky a spojenia uvedú tieto predstavenia:
Dezorzovo lútkové divadlo – Dukla, údolie smrti
Divadlo ASTORKA Korzo '90 – Jeden nemecký život
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene – Čepiec
Divadlo NUDE – Roľa
Divadlo Petra Mankoveckého – Prevádzači
Divadlo Thália Színház Košice – Otec, mama, chľast
Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo – Vnorená
Slovenské komorné divadlo Martin – D1 (pracovný názov)
Slovenské národné divadlo – Špina
Uhol92 – Ponížení a krvilační

Okrem Hlavného programu podlieha výberu aj program Pre mladé publikum, tvoria ho inscenácie určené pre deti a násťročné diváčky a divákov. Program Junior zas prezentuje tvorbu študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl. Festival prináša program aj do ulíc mesta a iných nedivadelných priestorov. Počas festivalu čaká návštevníkov a návštevníčky aj otvorenie výstavy fotografií herca Jána Dobríka, člena umeleckého súboru martinského divadla a krst jeho knihy Ilúzie. Krstným otcom bude herec, člen Činohry SND, Alexander Bárta. Na programe je až 22 diskusií rôzneho formátu. Organizátori pripravili program aj pre ukrajinské publikum.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dotyky a spojenia #Božiadara Turzonovová