Hviezdne obsadenie v La traviate a Rusalke

Dve silné hrdinky, ktoré prechádzajú nesmiernym životným oblúkom od lásky cez dozrievanie, sklamanie až po odpustenie – takto v skratke by sme mohli charakterizovať osud Violetty Valéry vo Verdiho opere La traviata a Rusalky v Dvořákovom rovnomennom diele.

, 09.06.2022 08:00
Adriana Kucerova Foto:
Hviezdou opery La traviata bude svetoznáma slovenská sopranistka Adriana Kučerová.
debata

Tento týždeň v Opere SND v excelentnom stvárnení očarujúcej slovenskej svetobežníčky, sopranistky Adriany Kučerovej na predstavení La traviaty už vo štvrtok 9. júna a vzácnej ukrajinskej hostky Olgy Bezsmertnej v Rusalke v sobotu 11. júna v novej budove SND.

Osudové postavy

Violetta Valéry je osudovou postavou pre mnohé skvelé sopranistky. Patrí k nim aj Adriana Kučerová, ktorá La traviatu videla ako svoje prvé operné predstavenie a hudba majstra Verdiho i atmosféra diela si ju získali natoľko, že sa ňou túžila stať na divadelných doskách.

slovenske narodne divadlo, snd, Čítajte aj SND plánuje množstvo premiér, financie sú neisté

Adriana Kučerová je pokračovateľkou slávnej tradície slovenských sopranistiek ako Lucia Popp, Edita Gruberová alebo Ľubica Vargicová. Absolvovala štúdiá na VŠMU v Bratislave a vo francúzskom Lyone a z množstva ocenení patrí k najvýznamnejším 1. cena, absolútne víťazstvo a zisk ďalších štyroch cien na medzinárodnej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni v roku 2005. Hosťovala v prestížnych operných domoch, ako je milánska La Scala, opery v Ríme, Paríži, Mníchove, Berlíne, vo Viedni, v Hamburgu, Buenos Aires, Tel Avive, Houstone a iných; vystúpila tiež v rámci festivalov v Glyndebourne, Salzburgu, Prahe či v Londýne, pod dirigentskou taktovkou takých osobností ako Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti, Nicolaus Harnoncourt, Fabio Luisi či Kent Nagano. Koncertovala v mnohých európskych krajinách, v Japonsku i na Tasmánii.

Predstavenie Verdiho La traviaty vo štvrtok 9. júna v atraktívnej scénickej koncepcii mladého talianskeho tímu pod vedením režiséra Roberta Catalana a taktovkou Roberta Jindru je posledným v aktuálnej sezóne. Otca a syna Germonta stvárnia Tomáš Juhás a Daniel Čapkovič.

Rusalka - opera Čítajte aj Opera SND uvedie Dvořákovu Rusalku

Mimoriadny zážitok

V Slovenskom národnom divadle čaká divákov mimoriadny zážitok. Aj takto reagovali hostia, ktorí sa prišli pozrieť minulý týždeň na inscenáciu opery Rusalka vo hviezdnom obsadení. Vidieť, ale najmä počuť skvelých protagonistov v Rusalke máte možnosť opäť túto sobotu 11. júna v novej budove SND. Nádhernými hlasmi ozdobili svoje postavy Olga Bezsmertna ako Rusalka, Pavol Bršlík ako Princ, Jana Kurucová v dvojúlohe Cudzej kňažnej i Ježibaby a Peter Mikuláš ako Vodník. Pod inšpirujúcou taktovkou Roberta Jindru odkryl orchester obrovskú paletu farieb Dvořákovej priam impresionistic­kej hudby.

Pavol Bršlík, Olga Bezsmertna v opere Rusalka. Foto: Jozef Barinka
Rusalka Pavol Brslik Olga Bezsmertna foto Jozef Barinka Pavol Bršlík, Olga Bezsmertna v opere Rusalka.

Bršlík ako hosť

Hostia prinášajú na opernú scénu vždy nové impulzy. Ukrajinská sopranistka Olga Bezsmertna účinkuje v SND po prvý raz. Rusalkou debutovala vo Viedenskej štátnej opere ešte v sezóne 2014/2015, odvtedy jej „veľkolepý hlas“ (rakúsky denník Die Presse) znie vo Viedenskej štátnej opere vo významných úlohách. Už v roku 2015 sa predstavila aj na Salzburskom festivale, účinkuje pod taktovkou osobností svetového renomé a na prestížnych scénach, ako milánska La Scala, Bavorská štátna opera v Mníchove či Maggio Musicale v talianskej Florencii.

V SND očarila ako Rusalka minulý týždeň a dlhotrvajúci potlesk patril aj kolegom, ktorí spolu s ňou vytvorili neopakovateľnú atmosféru tohto predstavenia. Hosťovanie Pavla Bršlíka patrí vždy k mimoriadne očakávaným; tentoraz si našu operu vybral na debut v úlohe Princa. Rovnako sa vždy tešíme na účinkovanie ďalšej slovenskej svetobežníčky, mezzosopranistky Jany Kurucovej, získala si vďačné publikum ako Cudzia kňažná i Ježibaba, a k trom hosťom sa pripojil legendárny Vodník v podaní Petra Mikuláša.

opera Rusalka v podani Terezy Matlovej. Foto Petr Mracek. KVart Production Čítajte aj Rusalka má stodvadsať rokov

Tvorba hudby k Rusalke spôsobovala Dvořákovi radosť, ktorá vyvrcholila nadšenou reakciou na premiére v Národnom divadle v Prahe na konci marca 1901. Réžiu Rusalky, ktorá je nielen rozprávkou, má Martin Kákoš. Rusalka ponúka príležitosť zdieľať podobné emócie, ako mal skladateľ pri komponovaní i diváci predchádzajúceho, jedného z najlepších operných večerov uplynulého obdobia v Opere SND, už teraz v sobotu 11. júna v novej budove SND v mimoriadne príťažlivom obsadení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #SND
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy