Výstava 40 rokov Štúdia L+S je poctou dvojici Lasica - Satinský

Divadelný ústav otvoril v piatok v Bratislave výstavu 40 rokov Štúdia L+S, venovanú vzniku divadla a jeho dvom vedúcim osobnostiam Milanovi Lasicovi a Júliusovi Satinskému. "Sú akoby sprievodcami, hlavnými postavami celej výstavy, pretože v Štúdiu L+S predsa hosťovalo mnoho súborov a divadiel, veľa ľudí s nimi spolupracovalo," uviedla Bohuslava Vaňková, autorka výstavy, ktorá vznikla pri príležitosti otvorenia Štúdia S v roku 1982.

13.06.2022 08:00
Lasica a Satinský
Za kariérou dvojice Lasica a Satinský sa ohliada výstava 40 rokov Štúdia L+S.
debata

„Mapuje cestu od prvého stretnutia dvojice, cez spoločné tvorivé začiatky, účinkovanie nielen v Štúdiu L+S, ale aj v Divadle na Korze, Novej scéne a ďalších,“ priblížila teatrologička s tým, že pri výbere fotografií využila dokumentáciu Divadelného ústavu, ale aj archív Štúdia L+S.

Milan Lasica a Július Satinský Foto: STV
Milan Lasica a Július Satinský Milan Lasica a Július Satinský

Výstava sprevádzaná textom, ale aj plagátmi, ukazuje tiež niektoré doteraz nezverejnené fotografie z inscenácií, v ktorých Lasica a Satinský účinkovali, rovnako z rôznych podujatí a stretnutí dvojice s osobnosťami českej i slovenskej divadelnej kultúry. „Získala som aj fotografie od pána Rudolfa Baranoviča z posledného koncertu pána Milana Lasicu, ktorými som uzavrela celú cestu dvojice Lasica – Satinský,“ dodala Vaňková.

Výstava je výsledkom jej divadelného výskumu, pre teatrologičku je tiež „srdcovou záležitosťou“, keďže od roku 2017 pôsobí v Štúdiu L+S ako šepkárka. „Stihla som šepkať aj pánovi Lasicovi, šepkávala som všetky dlho uvádzané inscenácie Mínus dvaja či Rybárika kráľovského,“ spomína Vaňková. „Pán Lasica bol absolútne spoľahlivý, muselo sa niečo udiať, že nevedel. Málokedy sa pomýlil, šepkala som mu možno päťkrát v živote, to som asi aj veľa povedala. Naozaj si všetko držal hlave,“ prezradila autorka, ktorá výstavou vzdáva poctu dvojici Lasica – Satinský a ich divadelnému stánku.

V roku 1999 Štúdio S premenovali na Štúdio L+S,... Foto: IKAR
lasica, Satinský V roku 1999 Štúdio S premenovali na Štúdio L+S, stalo sa súkromným s dvoma vedúcimi osobnosťami – M. Lasicom a J. Satinským.

Štúdio S otvorili v roku 1982, vzniklo prestavbou bývalého Tatra revue. Divadlo bolo stabilnou scénou umeleckej agentúry Slovkoncert, ktorá okrem hudobnej produkcie zastrešovala aj divadelnú činnosť. Uvádzali sa tu divadelné inscenácie komorného typu, hosťovali tu rôzne české i slovenské divadlá, ktoré ladili s profilom Štúdia S. Konali sa tu i koncerty, niekedy aj časti programov Bratislavskej lýry či Bratislavských hudobných slávností. Jeho prvým riaditeľom a hlavným formovateľom bol Štefan Ladižinský. V roku 1999 Štúdio S premenovali na Štúdio L+S, stalo sa súkromným s dvoma vedúcimi osobnosťami – M. Lasicom a J. Satinským. Divadlo nemá stály súbor, funguje ako agentážne. Vyniká koncepciou priestoru – vo vzťahu javisko s hľadiskom je možné ho vyskladať šiestimi až ôsmimi spôsobmi.

Výstava potrvá do 30. septembra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Milan Lasica #Július Satinský #L+S