Scénická žatva oslávi 100. výročie multižánrovým programom

Storočnica Scénickej žatvy, najstaršieho festivalu ochotníckych divadiel a umeleckého prednesu v Európe, ponúkne na prelome augusta a septembra nielen víťazné inscenácie zahraničných a profesionálnych divadelných kolektívov, ale aj divadelné výstavy, tvorivé dielne s profesionálnymi lektormi či letné divadelné kino. V súvislosti s blížiacim a podujatím (30. 8. - 4. 9.) v Martine o tom na pôde Ministerstva kultúry (MK) SR informovali organizátori Scénickej žatvy.

22.08.2022 14:30
milanová Foto: ,
Na snímke sprava ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO), generálny riaditeľ Národného osvetového centra (NOC) Erik Kriššák a programový riaditeľ festivalu Scénická žatva Matej Moško počas tlačovej konferencie k 100. výročiu Scénickej žatvy.
debata

„Je to festival, ktorý je považovaný za jeden z najkvalitnejších na svete. Zaslúži si veľkú pozornosť aj vzhľadom na tradíciu, ktorú má ochotnícke divadlo na Slovensku,“ zdôraznila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO), poukazujúca aj na pestrý menoslov osobností slovenského hereckého sveta, ktoré na začiatku kariéry vystupovali na „Žatve“.

Programový riaditeľ festivalu Matej Moško informoval, že na jubilejnom ročníku sa predstaví v priebehu šiestich dní 20 inscenácií a 11 umeleckých prednesov. „Novinkou na festivale bude udeľovanie individuálnych ocenení najlepším ochotníckym tvorcom,“ oznámil Moško. Názov ocenení i to, ako budú vyzerať, sú zatiaľ tajomstvom.

„Súčasťou programu bude aj slávnostný galavečer k 100. výročiu festivalu, ktorý pripravil režisér Jozef Krasula,“ doplnil riaditeľ Národného osvetového centra (NOC) Erik Kriššák.

Spolu s mestom Martin a Turčianskym kultúrnym strediskom pripravilo NOC aj program pre deti. Môžu si pozrieť divadelné predstavenia, zaujímavé filmy alebo zapojiť sa do tvorivých dielní so slovenskými umelcami.

Herecký súbor Jána Chalupku putuje s hrou Kováči po Slovensku. brezno Čítajte viac Kováči sú rodinou proti svojej vôli

Festival Scénická žatva je prehliadkou ochotníckeho divadla, na ktorej sa predstavia najúspešnejšie ochotnícke divadelné súbory a recitátori – víťazi postupových súťaží v umeleckom prednese Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, FEDIM či Hviezdoslavov Kubín. Festival organizuje NOC, príspevková organizácia MK SR. Záštitu nad festivalom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Scénická žatva