SND pri personálnych zmenách v Opere SND nepochybilo, zistilo ministerstvo kultúry

Ministerstvo kultúry SR nezistilo žiadne pochybenia zo strany vedenia SND v prípade znižovania stavu sólistov Opery SND. Preverenie správnosti týchto postupov zabezpečilo ministerstvo kultúry na základe podnetu sólistov Opery SND, ako aj poslancov výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

22.08.2022 17:18
Matej Drlička, Matej Drlicka, Foto: ,
Matej Drlička, generálny riaditeľ SND.
debata

Vedenie Slovenského národného divadla sa po dôkladnej analýze efektivity fungovania sólistického súboru v Opere SND rozhodlo znížiť počet interných sólistov. Viacerým interným členom v rámci šetrenia financií namiesto pracovnej zmluvy ponúklo externé zmluvy. Za tento krok si vyslúžilo medializovanú kritiku zo strany časti operného súboru, ako aj od členov odborových organizácií.

Témou sa na podnet dotknutých sólistov zaoberali aj poslanci výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ktorí si ešte v máji od ministerstva kultúry vyžiadali kontrolu správnosti postupov pri znižovaní stavu sólistov Opery SND.

Operní sólisti Sergej Kopčák a Juraj Peter Čítajte viac Operní sólisti žiadali u Kollára Drličkovo odstúpenie

Ministerstvo kultúry správnosť postupov preverilo a nezistilo žiadne pochybenia zo strany SND.

„Organizačná zmena smerujúca k dosiahnutiu efektívnosti práce, produktivity práce a znižovaniu nákladov Slovenského národného divadla nie je v rozpore s pracovnoprávnou legislatívou ani interným riadiacim aktom, ktorým je štatút Slovenského národného divadla,“ konštatuje ministerstvo kultúry v protokole o kontrole.

Matej Drlička, Matej Drlicka, Čítajte viac Drlička: Mediálny súboj uškodí divadlu aj operným sólistom

Vedenie SND výsledok kontroly privítalo. Od začiatku sa domnievalo, že zníženie počtu interných sólistov prebehlo v súlade so všetkými predpismi. S niektorými dotknutými sólistami aj naďalej plánuje spolupracovať na základe externých zmlúv.

 olb3642 Čítajte viac Opera SND: Žiadne vyhadzovy, ale efektivita

„Prácu našich spevákov si veľmi vážime a naďalej veríme, že nám všetkým ide o to isté – aby sa SND radilo medzi moderné európske divadlá s prestížnou opernou scénou. Na ceste k tomuto cieľu musíme urobiť aj nepopulárne rozhodnutia, akým bola aj personálna zmena v internom súbore. O to väčšiu radosť máme z toho, že sme sa s časťou z nich dohodli na ďalšej externej spolupráci a spolu s divákmi sa na nich môžeme tešiť už v začínajúcej sezóne,“ dodáva riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Opera SND #Matej Drlička