Bratislava v pohybe štartuje príbehom. Festival otvoria belgickí Peeping Tom

Príbeh, reálne situácie, hyperrealistická scéna a rekvizity. Aj tak by sa dali v skratke zhrnúť inscenačné ambície úspešného belgického súboru Peeping Tom, ktorý uprednostňuje príbeh pred abstraktným pohybom. So svojím najnovším titulom Diptych otvorí už dnes v utorok 4. októbra v Slovenskom národnom divadle (SND) – tohtoročný festival Bratislava v pohybe.

, 04.10.2022 14:00
Peeping Tom Foto:
Predstavenie Diptych dnes otvorí festival Bratislava v pohybe.
debata

V Hlavnom programe figuruje osem festivalových večerov, deväť skupín a sólistov, dramaturgia predstaví vzorku súčasného tanca v Izraeli. 26. ročník festivalu potrvá v Bratislave do 22. októbra a „ochutnávka“ z programu vycestuje aj do Žiliny.

Predstavenie Diptych dnes otvorí festival... Foto: Virginia Rota
Peeping Tom Predstavenie Diptych dnes otvorí festival Bratislava v pohybe.

„Od začiatku bol pre nás veľmi dôležitý príbeh, scenár. Máme radi niečo viac než abstraktný pohyb. Máme radi príbehy, ktoré sa odohrávajú na realistických miestach a radi ideme do hĺbky príbehu. A tento aspekt bol časom čoraz dôležitejší. Vždy sme túžili postaviť predstavenie na knihe, príbehu, niečom veľmi hlbokom. Obvykle si príbeh napíšeme sami,“ povedal pre festival Franck Chartier, ktorý súbor v roku 2000 zakladal a spolu s Gabrielou Carrizo je umeleckým riaditeľom Peeping Tom.

Belgický súboru pricestoval do Bratislavy zo Záhrebu, kde vystúpil na javisku tamojšieho národného divadla. Jeho inscenácie videlo viac ako 280 000 divákov a vyše 1500 externých účinkujúcich na celom svete bolo zapojených do predstavení súboru.

bratislava v pohybe Čítajte viac Bratislava v pohybe sa už prihovára. Dielo Veľký nádych uvedú dnes

„Na Bratislave v pohybe sme ich po prvý raz predstavili v roku 2008 ako veľmi zaujímavých a špecifických predstaviteľov tanečného divadla, a ich charizma rokmi tvorby len rastie, čo dokázali aj plnému hľadisku Činohry SND pred štyrmi rokmi, kedy sme na festivale predstavili ich inscenáciu Matka. Na javisku vedia vyčarovať plnokrvné obrazy, silnú atmosféru, ich tanečníci akoby popierali limity pohybu tela. Inscenácia Diptych, ktorú uvedieme, sa okrem toho vyznačuje špecifickou scénografiou pripomínajúcou filmové kulisy,“ predstavila tohtoročné hosťovanie súboru umelecká riaditeľka festivalu a jeho zakladateľka Miroslava Kovářová.

Na aktuálnom ročníku festivalu vystúpia aj slovenskí umelci a umelkyne. Na programe je napríklad zaujímavý česko-slovenský večer, v ktorom sa predstavia dve výrazné osobnosti oboch scén. Dve sólové performancie v podaní Terezy Ondrovej a Martina Kilvádyho budú určite lahôdkou pre divákov. Sólo Martina Kilvádyho uvedie festival aj v Žiline v spolupráci s partnermi zo Stanica Žilina-Záriečie, čím druhý rok vykročí aj mimo hlavné mesto.

Hlavný program festivalu sa bude sústrediť vo viacerých priestoroch – v SND v Sále činohry a Štúdiu, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v Telocvični v Novej Cvernovke.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava v pohybe
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy