Ocenili najlepšie divadelné fotografie

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie sa uskutočnilo vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky počas vernisáže výstavy Bienále divadelnej fotografie.

20.10.2022 14:00
vystava bienale divadelnej fotografie Foto:
Výstava Bienále divadelnej fotografie vo Dvorane ministerstva kultúry potrvá do 20. novembra.
debata

Bienále divadelnej fotografie organizuje a vyhlasuje Divadelný ústav od roku 2010. Pre pandémiu sa jeden ročník neuskutočnil a v tom aktuálnom boli preto akceptované fotografie od divadelnej sezóny 2018/2019. Bienále je otvorené všetkým profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách. Špeciálnu sekciu tvorí študentská divadelná fotografia, realizovaná v spolupráci s Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Určená je pre študentky a študentov konzervatórií, stredných odborných a vysokých škôl.

Tento rok mohli fotografky a fotografi prihlasovať svoje práce v sekciách:

  • divadelný portrét,
  • dokumentárna séria,
  • divadelná inscenácia.
Bienále divadelnej fotografie. Foto: MK SR, Divadelný ústav
bienale divadelnej fotografie Bienále divadelnej fotografie.

„Každý ročník bienále prináša kvalitné obrazové svedectvo divadelných sezón, no zároveň je to aj svojbytný výtvarný artefakt, ktorý komunikuje aj iné než dokumentárne hodnoty. Divadelná fotografia sa tak dostáva na zaujímavé umelecké pomedzie a osobne som rada, že naše bienále sa teší záujmu fotografov a možno u niektorých prehĺbilo vzťah k divadlu. Vďaka patrí aj Katedre fotografie a nových médií VŠVU, ktorá je naším partnerom od pilotného ročníka a ktorá u študentov fotografie rozvíja aj vzťah k scénickým umeniam,“ uviedla Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Rakúsko SR Slovensko Gruberová Čítajte aj Vydražili šaty, šperky a vyznamenania Edity Gruberovej. Časť získali popredné slovenské kultúrne inštitúcie

Udeľovali sa ceny Grand Prix, 2. a 3. miesto, Študentská cena. Hlavnú cenu pre profesionálnych fotografov Grand Prix Bienále divadelnej fotografie 2022 získal Robert Tappert za dokumentárnu sériu fotografií s názvom Divadlo. 2. miesto hodnotiaca komisia udelila Vlastimilovi Slávikovi za sériu fotografií z inscenácie Banícke vdovy (Divadlo Jonáša Záborského, Prešov, 2022). 3. miesto získal Igor Stančík za sériu fotografií z inscenácie Máj (Divadlo LUDUS, Bratislava, 2022).

Najlepšie fotografie študentov súťažili o Študentskú cenu Bienále divadelnej fotografie 2022. Cenu získala Barbora Podola za sériu fotografií z inscenácie Rosemary (Divadlo LAB, Bratislava, 2022).

Scénické návrhy Čítajte aj Zlatá kolekcia slovenského divadla je kompletná

Výstavu Bienále divadelnej fotografie vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky si môžu návštevníci pozrieť do 20. novembra 2022. Kurátorsky ju pripravila Michaela Hučko Pašteková: „Aktuálny ročník bienále ukázal, že slovenská divadelná fotografia dávno nie je len nástrojom pre archiváciu divadelných inscenácií, ale je sebavedomým žánrom so svojbytným umeleckým jazykom. Dôkazom toho je aj séria Divadlo od Roberta Tapperta, ocenená Grand Prix, v ktorej sa autor cez divadelné motívy a kompozície vyhľadávané mimo javiska pohráva s napätím medzi ilúziou a skutočnosťou. Divadelné princípy tak aplikuje priamo do média fotografie a vytvára mnohovrstevnaté obrazy, ktoré majú vysokú výtvarnú kvalitu, ale vzrušujú aj v rovine obsahu.“

Zuzana Fialová divadlo DPOH Čítajte aj Kto získa divadelnú cenu? Pozrite si nominácie na Dosky 2022
debata chyba
Viac na túto tému: #Bienále divadelnej fotografie