Timrava videla Slovákom až do žalúdka. V Divadle Andreja Bagara chystajú jej Rozsobáše

Divadlo Andreja Bagara v Nitre otvorí divadelnú sezónu slovenskou klasikou. Inscenácia Rozsobáše v réžii Matúša Bachynca ponúkne päť dosiaľ nezdramatizovaných poviedok Boženy Slančíkovej Timravy. Ako uvádzajú tvorcovia, hra na pôdoryse vzťahov a konfliktov, ktoré pramenia z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom vykresľuje podstatu slovenskej nátury. Premiéra bude 28. októbra.

23.10.2022 09:43
DAB Rozsobase Foto:
Timravine Rozsobáše majú čo povedať aj dnešným divákom. Päť doteraz neinscenovaných poviedok slovenskej klasiky uvedie Divadalo Andreja Bagara v Nitre 28. októbra.
debata

Inscenácia divákom ponúkne slovenskú klasiku, ktorú majú radi, ponúkne im dosiaľ divadelne nespracované príbehy a v nich plnokrvné dramatické postavy. „Sú to napohľad obyčajní ľudia, no ich vnútorný svet, premýšľanie či vzťahy sú Timravou vykreslené zvlášť bohato. Veríme tiež, že sa nám podarí v inscenácii zachovať Timravin humor, miestami sarkastický a cynický, no dôležitý preto, aby sme osudy postáv nevnímali ako tragické, ale skôr ako tragikomické. Ľudia sú totiž u Timravy neraz smiešni vo svojej zaťatosti, zanovitosti, malichernosti, ale aj v túžbe po niečom, čo nie sú schopní získať, v láske, ktorá sa im javí ako nemožná, v zbytočných svároch či hlúpych zvykoch,“ povedala o pripravovanej inscenácii dramaturgička Martina Mašlárová.

Božena Slančíková Timrava nie je pre nitrianskych divákov neznámou autorkou. Sedemdesiat rokov po jej smrti a desať rokov od derniéry inscenácie Všetko za národ divadlo opäť naštudobvalo jej fascinujúce dielo. Režisér Matúš Bachynec sa k Timrave vracia už po tretíkrát – jeho vzťah k slovenskej klasike sa v minulosti pretavil do viacerých pozoruhodných inscenácií.

Nitra divadlo Čítajte viac DAB v Nitre pripravilo výstavu k 30. výročiu otvorenia svojej divadelnej budovy

„Genialita Timravy spočíva v tom, že ponúka všeobecne zrozumiteľné príbehy, ktoré však zároveň v sebe nesú takmer antickú osudovosť. Jej intuícia a schopnosť vystihnúť vnútorný život postáv je obdivuhodná. Jej nesentimentálny, kritický pohľad na našu mentalitu je výbornou živnou pôdou pre neprikrášlené rozprávanie o nás samých,“ pozývajú tvorcovia.

astorka Nevesta svadba Čítajte viac Oscarový Obchod na korze vystriedala Nevesta. Divadlo Astorka dnes premiéruje

V Timraviných prózach stretávame výrazné dramatické postavy, ktoré nám napriek storočnému odstupu neraz pripomínajú ľudí, akých poznáme aj vo svojom okolí. Dramatizácia Timraviných poviedok, ktoré dosiaľ neboli inscenované, otvára na pozadí individuálnych osudov okrem iného veľmi aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Ide o vzťahy rodinné – poviedky nám trefne odhaľujú, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o tom začalo hovoriť – ale aj susedské sváry, či vzťahy v spoločenstve. Presná Timravina charakterokresba postáv vytvára pôsobivý základ pre rozkrývanie podstaty slovenskej nátury. Obrazom, ktoré sú nám až nepríjemne povedomé, však nechýba ani briskný sarkastický humor, ktorý je vynikajúcim korením Timraviných príbehov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Andreja Bagara v Nitre