Divadelne zradná Timrava

Erbová predstaviteľka slovenského realizmu Božena Slančíková Timrava napísala niekoľko hier, ale na javiskách si našli miesto skôr dramatizácie jej próz. Najnovším príkladom je inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v Nitre.

31.10.2022 14:00 , aktualizované: 19:42
DAB Rozsobase Timrava Foto:
Inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v Nitre priniesla drásavé, ale únavné príbehy.
debata

Ide o adaptácie Timraviných noviel Katera, U Kanátov, Príde čas, Žiadna radosť a Mocnár, ktorým dal dramatickú podobu režisér Matúš Bachynec. Jeho najväčšie úspechy sú spojené práve s naštudovaniami Timraviných diel – noviel Všetko za národ (VŠMU, 2015) a Ťapákovci (DJP Trnava, 2017). Lenže tam mal, na rozdiel od Rozsobášov, k dispozícii kvalitné a divadelnou praxou už overené dramatizácie.

Inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v... Foto: Braňo Konečný
DAB Rozsobase3 Timrava Inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v Nitre predstavuje adaptácie Timraviných noviel Katera, U Kanátov, Príde čas, Žiadna radosť a Mocnár, ktorým dal dramatickú podobu režisér Matúš Bachynec.

Nadčasové témy

Aj aktuálnou inscenáciou potvrdil, že Timrava patrí k nadčasovým autorkám. Vo svojej tvorbe dokázala so špecifickou optikou priblížiť sociálny aj intímny život na dedine v prvej polovici minulého storočia. Hlboko prenikala do myslenia postáv a výstižne pomenovávala problémy, ktoré nivočili najmä šťastie mladých dievčat, márne sa snažiacich naplniť idealistické predstavy o budúcnosti. Bachyncova inscenácia jasne deklaruje, že od čias Timravy sa síce veľa zmenilo v politike, móde či konvenciách, ale ňou zobrazené citové zákutia a peripetie sú blízke aj dnešným divákom. Režisér akcentuje aj ďalšie, stále aktuálne Timravine témy – nerovnocenné spoločenské postavenie žien, partnerské duševné i fyzické násilie či nezmieriteľné generačné spory.

Timrava je aktuálna. V Nitre hrajú jej Rozsobáše

Pozrite si snímky z novej inscenácie v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Fotogaléria
Inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v...
Inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v...
+2Timrava patrí k nadčasovým autorkám. Vo svojej...

Bachynec sa pokúsil dodať Timrave až antikizujúcu osudovosť: pätici príbehov sa prizerá mužsko-ženský chór Timráv. Môžeme v nich čítať odkaz na antické sudičky Moiry, ale aj autorkinu autopsiu, keďže príbehy pre literárne diela čerpala z detailne pozorovaného okolia. Niektorí členovia zboru sa zapájajú aj do komentovania a diania príbehu, s týmto potenciálom sa však pracuje len čiastočne. Je to skôr ilustrácia než divadelný princíp, ktorý by postupom inscenácie získaval osobitejší význam či kreatívnejšiu funkciu. Najvynaliezavejšie zbor pôsobí pri poviedke U Kanátov, kde dve Timravy (Ivana Kubáčková, Juraj Ďuriš) s úsmevnou iróniou prezrádzajú, čo práve prebieha v mysli nesmelých manželov.

DAB Rozsobase Čítajte viac Timrava videla Slovákom až do žalúdka. V Divadle Andreja Bagara chystajú jej Rozsobáše

Drásavé, ale únavné príbehy

Plne nevyužitá ostáva i scénografia Barbory Šajgalíkovej, ktorá je replikou fotografie Martina Martinčeka Ovečky na paši zachytávajúcou stádo domestikovaných kopytníkov na vrásčitom zelenom kopci. Aj javiskové postavy sú len všednými zástupcami svojho druhu – nešťastných dedinčanov obklopených panenskou, no i drsnou prírodou. Biele ovce zastupujú aj periny a vankúše, ktoré v rámci príbehov tematizujú miesto, kde sa človek plodí, umiera, ale aj lenivo vylihuje. Vizualita scény dokáže vyvolať až mystický dojem najmä v momentoch, keď sa po jej ploche rozleje hmla alebo jej vrstvami postupujú ranné lúče. Lenže takýchto momentov je vo vyše trojhodinových Rozsobášoch primálo. Režisér nedokázal na statickej scéne a na pôdoryse príliš lineárneho textu vytvoriť natoľko dramaticky zovreté a tvárne mizanscény, aby inscenácia nezačala rýchlo upadať do monotónnosti.

Divadlo Andreja Bagara Čítajte viac Nová inscenácia v DAB rozpráva príbehy niekoľkých hereckých generácií

Mantinely literárneho textu a jednotvárnej atmosféry prelomili len niektorí účinkujúci. V Daniele Kuffelovej ako Zuze Bosej našiel režisér interpretku schopnú vybudovať tvárny herecký oblúk roly od citovo zmätenej vdovy cez až infantilne sa radujúcu ženu, ktorá pocítila nádej na naplnenie starej lásky, až po sklamanú stvoru rezignujúcu na šťastné vstúpenie do jesene života. Martin Nahálka v úlohe Paľa, pre dobrácku povahu prezývaného Lolo, nepodľahol komickému zjednodušeniu typu poslušného syna, ktorému uzurpatívna matka opätovne devastuje manželstvo. Herec vytvoril citlivý portrét submisívneho, no v momentoch eskalovania konfliktu rázne racionálneho muža, ocitajúceho sa v spore dvoch milujúcich a ním milovaných žien. Bežanka Vladeny Škorvagovej je civilným stvárnením autoritatívnej gazdinej, ktorá nekriticky adoruje syna zurvalca: pri obavách o jeho život dodáva do prejavu neurotický tik a pri obrane jeho činov prechádza až do hysterických výkyvov. Z výkonov vyčnievajúcich svojím sýtym emočnom nad inscenačný priemer treba určite menovať aj Kristínu Turjanovú a Nikolett Dékány. Inscenácia Rozsobášov chce prostredníctvom veľkého scénického gesta hovoriť o osudoch malých ľudí – predstaviteľov archetypu človek-milión. No túto ambíciu nedokáže zhmotniť v divadelne pútavej podobe. Veľmi rýchlo upadá do únavnosti a repetície, z ktorej ju nevedia vytrhnúť ani emočné drásavé príbehy Timraviných postáv.

Timrava Čítajte viac Rekonštrukcia Timravinho rodného domu viazne, chýbajú peniaze

HODNOTENIE: 2,5 HVIEZDIČKY z 5

Božena Slančíková Timrava: Rozsobáše / réžia: M. Bachynec / scéna: B. Šajgalíková / kostýmy: J. Husár / hrajú: K. Turjanová, M. Nahálka, G. Dolná a ďalší / premiéra: 28. októbra v Divadle Andreja Bagara v Nitre

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Božena Slančíková-Timrava #Divadlo Andreja Bagara v Nitre