V rožňavskom Kláštore odohrajú netradičné predstavenie Šípy času

Divadelná skupina ART Inn odohrá v decembri posledné tohtoročné reprízy predstavenia Šípy času na motívy románu Sviece zhoria do tla od maďarského autora Sándora Máraia. Divadlo sa bude hrať dva dni po sebe v priestoroch KC Kláštor v Rožňave.

, 08.12.2022 16:00
Šípy času Foto:
Snímka z predstavenia Šípy času.
debata

Šípy času – tak sa volá divadelné predstavenie, ktoré na motívy románu Sviece zhoria do tla od Sándora Máraia zdramatizovala a zrežírovala Michala Hadušovská. Pre svoju inscenáciu zvolila netradičnú formu imerzívneho divadla, ktoré sa neodohráva na divadelných doskách, ale v historickom priestore bývalého františkánskeho kláštora v Rožňave.

Diváci tak už 12. a 13. decembra (pondelok a utorok) zažijú hru postáv v priestore, ktoré im budú doslova na dotyk. Kým niektorí si vychutnávajú inscenáciu počas spoločnej večere pri sviecach úplne zblízka, ďalší ju môžu sledovať s pohárom vína trocha obďaleč. Vtiahnutiu do hry troch osudov sa však nevyhnú, sú jej priamymi svedkami a aj cez príbehy hlavných postáv si môže každý sám za seba reflektovať, ako pravdivo dokáže život uniesť a akú rolu v jeho živote zohráva láska, priateľstvo, zrady a sklamania.

Inscenácia ich vťahuje do magickej divadelnej atmosféry, ktorá má až filmovú príchuť aj vďaka klasickým skladbám a autorskej tvorbe klaviristu Milana Vargu, ktorého hudba vznikla originálne za účelom inscenácie.

Šípy času odhaľujú život troch postáv, ktorých osudy boli previazané až príliš pevne, aby ich Henrik, Konrád a Kristína dokázali sami rozpliesť. Presne tak, ako ich vníma vo svojom diele Sándor Márai. Hrdinovia prichádzajú na to, že ich rozhodnutia a činy ovplyvnili nielen ich vlastný život, ale predurčili aj osudy ich najdrahších. Inscenácia sleduje široké časové obdobia, z minulosti prechádza do budúcnosti i naopak. Divák je tak stále prítomný v hre, pretože zakaždým akoby zachytával esenciu prítomného okamihu.

Autor Márai je v hľadaní svojej pravdy neústupný. Inscenácia Šípy času má podobný zámer a snaží sa preniesť Máraiovský apel na diváka, ukrytý kdesi medzi pulzujúcimi riadkami smerujúci k podstate človeka a povahe ľudskosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #divadlo #Rožňava #ART Inn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy