Škandál, aký Nemecko ešte nezažilo, sa odohral v sobotu na premiére baletu Viera – láska – nádej v Hannoveri. Cez prestávku pristúpil k Hüsterovej vo foyeri 50-ročný šéf baletu a oceňovaný choreograf Marco Goecke, ktorý mal na vôdzke jazvečíka. Hoci sa dovtedy nepoznali, osopil sa na ňu pre jej kritické články. Pýtal sa, čo tam robí, a pohrozil jej zákazom vstupu.
Podľa novinárky ho zrejme podráždila jej kritika baletného predstavenia V holandských horách, ktoré Goecke naštudoval v Haagu. „Pri sledovaní človek striedavo šalie a zomiera od nudy… Je to blamáž a bezočivosť, a oboje treba dať za vinu choreografovi,“ napísala v článku.
Jej ostré slová ho tak zranili, že pripravil chladnokrvnú – a nanajvýš smradľavú – pomstu. Obvinil ju, že pre jej kritiku divadlo stratilo veľa divákov s abonentkami, načo vytiahol papierové vrecko s exkrementmi svojho jazvečíka a jeho obsah rozmazal po jej tvári.
„Keď som cítila, čo spravil, kričala som,“ opísala desivé chvíle Hüsterová. Po útoku utrpela šok, a zatiaľ čo páchateľ zmizol kdesi v dave, hovorkyňa divadla ju odviedla do kúpeľne pre zamestnancov, kde jej pomohla s očistou.
Obeť potom zamierila na políciu, aby podala trestné oznámenie. Je presvedčená, že riaditeľ si celú vec naplánoval. „Bol to zámer,“ zdôraznila 57-ročná kritička, ktorá kedysi tancovala balet a študovala divadelnú vedu.
Čítajte viac Odhalená bradavka aj vztýčený prostredník. Toto sú najväčšie škandály Super BowluVedenie opery zakročilo rýchlo. Už v nedeľu sa Hüsterovej ospravedlnilo a o deň neskôr Goeckeho odvolalo. Dokonca mu zakázali vstúpiť do divadla, lebo vraj urazil nielen novinárku a publikum, ale zneistil aj zamestnancov, čím celej inštitúcii spôsobil obrovské škody.
Zarážajúce je, že Goecke svoje správanie nijako zvlášť neoľutoval. V rozhovore pre nemecký rozhlas NDR iba priznal, že je zo seba trochu šokovaný a prostriedok, ktorý zvolil, určite nebol vhodný, no pošpinená bola údajne i jeho osoba a dielo.
Incident už odsúdili viacerí žurnalisti. Podľa FAZ ide o perfídny „útok na slobodné, kritické pozorovanie umenia“ a dolnosaská organizácia Nemeckého zväzu novinárov to označila za „útok na slobodu tlače“.
Čítajte viac Recenzia: V Búrlivých výšinách sa na scéne aj blýska. Skvelá inscenácia v TrnaveAko však médiá pripomínajú, tvrdé výstupy proti kritikom nie sú v Nemecku až také výnimočné. K násiliu síce nedochádza, ale s vulgárnymi nadávkami či vyhrážaním sa už stretli. Belgický herec Benny Claessens napríklad vlani nemeckej novinárke vykričal, že je psychicky narušená, a potom jej pohrozil: „Your time is over, darling!“ (Tvoj čas vypršal, miláčik!)