Rusíni Čechovovi rozumejú. V Prešove ukážu Ivanova ako frašku

Spojenie Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove (ktoré hráva v rusínčine) s režisérom Svetozárom Sprušanským, ktorý v tomto divadla inscenuje diela ruskej klasiky už vyše 17 rokov prináša pozoruhodné výsledky a je vždy spojené s novátorským interpretovaním známej predlohy. Tentokrát rusínske divadlo a režisér siahli po jednom z najvýznamnejších diel Antona Pavloviča Čechova – po hre Ivanov. Uvádzajú ju ako frašku. V hlavnej úlohe Ivanova sa predstaví Jevgenij Libezňuk, sekundovať mu bude kompletný herecký súbor divadla.

, 17.03.2023 08:00
Ivanov DAD Libeznuk KAK 5721 Foto:
V hlavnej úlohe Ivanova sa predstaví Jevgenij Libezňuk (na snímke vpravo).
debata
Ivanov od Čechova ako fraška

Pozrite si snímky z nového predstavenia prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča.

Fotogaléria
V podaní prešovského Divadla Alexandra...
V hlavnej úlohe  Ivanova sa predstaví Jevgenij...
+2,,Ivanov je otrávený sebou, ale aj bezútešnými...

Prešovský Ivanov je muž, ktorý stojí na rozhraní aktívneho života a staroby. Má šesťdesiatdva rokov. Hodnotí svoj doterajší život, pýta sa… „Čo sa to so mnou stalo? Som to ešte ja?“ Sám sebe nerozumie. Kedysi, veľmi dávno, bol plný života a energie. Spoločensky sa angažoval, iniciatívne menil veci k lepšiemu. Aktívne hľadal cestu k ľuďom, k lepším zajtrajškom… A dnes? Nič ho nezaujíma. Ani vlastný život, ani tí ostatní, ani dlhy, ktoré narobil a ktoré zaťažujú jeho majetok. Kedysi miloval svoju manželku, ktorú jej rodina pre jeho vieru zavrhla a vydedila. Ale dnes ju už nemiluje. Nedokáže ju milovať. Hoci vie, že čoskoro zomrie.

,,Ivanov je otrávený sebou, ale aj bezútešnými... Foto: Dalibor Krupka/Divadlo Alexandra Duchnoviča
IVANOV DAD KAK 5312 ,,Ivanov je otrávený sebou, ale aj bezútešnými pomermi v spoločnosti. Jeho duševná prázdnota zrkadlí všeobecný chlad, agresivitu, povrchnosť a malichernosť, egoizmus a bezohľadnosť okolitého sveta. Doby, ktorú aj dnes žijeme," hovorí o svojej postave herec Jevgenij Libezňuk (na snímke).
sklenený zverinec Čítajte aj V Divadle Aréna sa usadil Sklenený zverinec
Jeho duševná prázdnota zrkadlí všeobecný chlad, agresivitu, povrchnosť a malichernosť, egoizmus a bezohľadnosť okolitého sveta. Doby, ktorú aj dnes žijeme

Libezňuk k svojmu Ivanovovi dodáva: Hral som ho na začiatku svojej kariéry. Riešil som v ňom pomyselnú krízu stredného veku. A dnes sa kruh (herecký aj ľudský) uzatvára. Mam vyše šesťdesiat rokov a viem, že viac z tej cesty života mám za svojím chrbtom ako pred sebou. Ivanova prenasledujú obavy z budúcnosti. Je otrávený sebou, ale aj bezútešnými pomermi v spoločnosti. Všetkými, ktorí ho obklopujú. Utápa sa v bezcieľnosti, beznádeji a všadeprítomnej nude. Stratil akúkoľvek energiu, chuť do života. Jeho duševná prázdnota zrkadlí všeobecný chlad, agresivitu, povrchnosť a malichernosť, egoizmus a bezohľadnosť okolitého sveta. Doby, ktorú aj dnes žijeme. On však cíti potrebu zásadnej zmeny. Nedokáže ju však uskutočniť. Je to len tým, že už je starý…?

Je to svet neľútostný aj zábavný, drsný aj poetický

Režisér inscenácie a autor scénickej i kostýmovej výpravy Svetozár Sprušanský dopĺňa: V Ivanovovi sme našli veľa humoru, pravdivej úprimnosti k človeku, obnaženej aktuálnosti k ľudským túžbam a necnostiam, ktoré nás robia krutými. Výtvarným uchopením a výrazom, ako aj hereckou hrou sme sa snažili divákovi jasne tlmočiť náš postoj k svetu, ktorým žijeme a spoluvytvárame. Je to svet neľútostný aj zábavný, drsný aj poetický. Taký, ako ho vie zachytiť len Čechov. A pritom je to svet taký súčasný. Bohužiaľ pre nás. A rusínski herci tomuto svetu tak dobre rozumejú. A dovolím si tvrdiť, že Čechova „vedia hrať“. Teda – oni ho nehrajú. Oni na javisku bytostne sú. Preto sú v ňom takí autentickí.

Režisér inscenácie a autor scénickej i... Foto: Dalibor Krupka/Divadlo Alexandra Duchnoviča
Ivanov DAD herci KAK 5251 Režisér inscenácie a autor scénickej i kostýmovej výpravy Svetozár Sprušanský o hre povedal: "V Ivanovovi sme našli veľa humoru, pravdivej úprimnosti k človeku, obnaženej aktuálnosti k ľudským túžbam a necnostiam, ktoré nás robia krutými. Je to svet neľútostný aj zábavný, drsný aj poetický. A rusínski herci tomuto svetu dobre rozumejú. Preto sú v ňom takí autentickí.

Čechovova prvá „veľká“ hra Ivanov mala premiéru v roku 1887. Jej postavy boli predobrazmi ďalších postáv a ďalších veľkých hier Čechova. Dodnes zosobňujú všetky ľudské vzťahy, túžby, sny, slabosti, obavy, naše prednosti aj zlyhania. A ešte živšie ako kedysi. Autor ich „kreslí“ neuveriteľne prezieravo a pravdivo. Teda – tragikomicky. Čechov svojím typicky lakonickým spôsobom dodáva: Žiaden román ani divadelná hra nedokáže prekonať náš skutočný život v jeho absurdite.

Ivanov DAD KAK 5421 Čítajte viac Prečo Rusíni hrajú ruskú klasiku? Ivanov od Čechova v Prešove

Premiéry Ivanova budú 17. a 22. marca 2023 o 19.00 hod. na Veľkej sále Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Bratislavské premiérové uvedenie tejto inscenácie je naplánované na 20. júna 2023 v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Anna Karenina balet Cenek Szabová Čítajte aj Peter Dedinský predstaví príbeh Anny Kareniny ako tanečnú drámu

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Alexandra Duchnoviča
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy