Kňazovi sa vyhrážajú smrťou pre predstavenie pole dance v kostole

Francúzsky protestantský kňaz v utorok oznámil, že po vypredanom predstavení s tancom pri tyči (pole dance) v jeho kostole sa mu vyhrážajú smrťou. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

06.04.2023 12:00
Francúzsko pole dance kostol vyhrážky Foto:
Na archívnej snímke z 29. marca 2023 majster Európy v tanci pri tyči (pole dance) Vincent Grobelny z Francúzska predvádza svoje umenie počas predstavenia v Kostole svätého Viliama v Štrasburgu vo východnom Francúzsku.
debata

Daniel Boessenbacher pôsobí v protestantskom Kostole svätého Viliama v Štrasburgu vo východnom Francúzsku. Na políciu sa obrátil, keď dostal dva anonymné listy. „Niet pochýb, že ide o predstavenie zahŕňajúce Stabat Mater a tanec pri tyči,“ povedal.

V jednom z výhražných listov sa píše, že „farníkom treba sťať hlavy“ a „toto nie je kostol, je to kabaret“. V druhom sa uvádza, že kňazovi „treba odrezať hlavu, pretože kľúč od nášho svätého kostola odovzdal tancujúcemu hadovi“.

Združenie barokovej hudby a scénického umenia Passions Croisees (Prepletené vášne) si minulý týždeň prenajalo kostol na dve predstavenia Stabat Mater od Giovanniho Battistu Pergolesiho, ktoré skombinovalo s tancom a tancom pri tyči. Na predstavenie sa veľmi rýchlo vypredalo 1000 lístkov.

zlata lyra Čítajte viac Zlatá lýra hlási návrat. V Nitre ju oživili od Gotta po Grigorova

Noviny Dernieres Nouvelles d'Alsace uviedli, že tanec pri tyči v podaní gymnastu a bývalého francúzskeho šampióna v pole dance Vincenta Grobelnyho bol „zručný, atletický, elegantný, impertinentný a niektorí by povedali, že aj sexi“.

Kňaz ho označil za „koketný, ale mäkký“ a priznal, že niektorým sa to nepáčilo.

Kópie večerného programu s poznámkami ako „zomrieš“ alebo „pôjdeš do pekla“ sa našli pod dverami kostola. „Sme zvyknutí na reakcie, ale nie na vyhrážky smrťou,“ povedal 54-ročný kňaz. Podľa jeho slov ho to však neodradí: „Myslím si, že cirkev sa musí otvoriť svetu.“

Pole dance je často vnímaný len ako erotický tanec pri tyči. Jeho priaznivci však argumentujú, že to je veľmi skreslený pohľad. Ide o atleticky náročný šport, ktorý v sebe spája vysokú úroveň kondície a ladnosti. Existuje mnoho národných a medzinárodných súťaží v pole dance a jeho medzinárodná federácia lobuje za zaradenie tohto športu na olympijské hry.

Ďalšie dve predstavenia spájajúce operu a pole dance sú v Kostole svätého Viliama naplánované na 31. mája a 1. júna.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #kostol #kňaz