Strhujúci príbeh vášne, zrady a rafinovaných intríg. Anna Bolena v Košiciach

Po veľkom úspechu opernej inscenácie Roberto Devereux o anglickej kráľovnej Alžbete I. (tri ocenenia na Festivale hudobného divadla „OPERA 2022“ v Prahe) uzavrie Opera Národného divadla Košice veľkolepú tudorovskú trilógiu Gaetana Donizettiho strhujúcim príbehom jej matky, Anny Boleynovej. Dlho očakávaná premiéra opery s názvom Anna Bolena sa uskutoční vo štvrtok 22. júna. Bude tiež záverečným vyvrcholením sezóny 2022/2023 v Národnom divadle Košice.

12.06.2023 10:00
opera kosice anna bolena Foto:
Opera Národného divadla Kašice uvedie majstrovské dielo Gaetana Donizettiho Anna Bolena.
debata

Svetová premiéra opery talianskeho skladateľa Gaetana Donizettiho Anna Bolena sa uskutočnila v roku 1830 v uznávanom milánskom Teatro Carcano. Opera je kľúčovým dielom v skladateľovom repertoári, nakoľko ho definitívne katapultovala k medzinárodnému uznaniu. Dej plynie na pozadí historických udalostí v roku 1536 v Anglicku. Živo vykresľuje strhujúci príbeh, ktorý sa odohráva okolo rozhodnutia kráľa Henricha VIII. rozviesť sa so svojou prvou manželkou Annou Boleynovou v snahe nadviazať zväzok s Anninou dvornou dámou a rivalkou Janou Seymourovou. Kráľ rafinovane obviní svoju manželku z nevery, ktorej sa mala dopustiť so svojím priateľom lordom Percym. Následne obom údajným milencom, uviaznutým v sieti zrady, hrozí trest smrti. Anna však pred svojím tragickým koncom na popravisku spraví niečo výnimočné a nečakané.

Opera Roberto Devereux Čítajte viac Do Košíc príde Alžbeta I. s milencom

„V diele Gaetana Donizettiho a libretistu Feliceho Romaniho sa odohráva nielen časť anglickej a európskej histórie, ale predovšetkým veľký príbeh o láske, vášni, zrade a nezlomnom duchu hlavnej hrdinky.“ Vysvetľuje Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery NDKE. „Renesancia belcanta, ktorá sa objavila v druhej polovici 20. storočia, predstavila publiku podmanivú a tragickú postavu Anny Boleny, rolu, ktorú odvtedy skvele interpretovali uznávané sopranistky ako Beverly Sills, Joan Sutherland, Montserrat Caballé, ako aj nezabudnuteľná Edita Gruberová.“

Giselle Čítajte viac Balet Národného divadla Košice uviedol romantický balet Giselle

Novú košickú Annu Bolenu hudobne naštudoval šéfdirigent Opery NDKE Peter Valentovič, režisérom poloscénického uvedenia je Anton Korenči. Náročné party tejto Donizettiho opery viac ako rok študovali mnohí domáci aj hosťujúci speváci a speváčky. V postave Anny Boleny alternujú domáca Michaela Várady a hosťujúce sopranistky Lucie Kaňková a Eva Bodorová. Košický debut čaká v postave Riccarda Percyho maďarského tenoristu Györgyho Hanczára. V ďalších postavách sa predstavia domáci sólisti, v postave Enrica basista Michal Onufer, v postave Giovanny Seymour mezzosopranistka Myroslava Havryliuk, v postave Lorda Rocheforta budú alternovať Marek Gurbaľ a Martin Kovács, v postave Smetona mezzosopranistky Viera Kállayová a začínajúca mladá mezzosopranistka Barbara Braunová a postavu Herveyho alternujú Anton Baculík a Maksym Kutsenko.

Košice, štátne divadlo Čítajte viac Štátne divadlo Košice mení názov na Národné divadlo Košice

„Za celý inscenačný tím Opery Národného divadla Košice srdečne pozývam všetky diváčky a divákov zažiť s Annou Bolenou jeden z vrcholov opernej dokonalosti. Ako divadlo sme bohužiaľ nezískali dostatok finančných prostriedkov na to, aby sme dielo uviedli ako plnohodnotnú opernú inscenáciu, ktorú by sme všetkým túžili dopriať a predstavíme ju v podobe, ktorá je aj pre naše divadlo so skúsenosťou tvoriť za malé prostriedky, nová.“ Vysvetľuje riaditeľ opery Khern Tóth. „Napriek tomu veríme, že sme vďaka obsadeniu, hudbe a naštudovaniu diela nabitého emóciami pripravili naozaj výnimočné predstavenie s prísľubom kultúrneho zážitku, ktorý bude v nás všetkých spoločne dlho rezonovať.“ Uzatvára riaditeľ Opery Národného divadla Košice.

marek gurbal solista statne divadlo kosice opera Čítajte viac V Košiciach opäť zaznie Mozartova Čarovná flauta, sľubuje zaujímavé obsadenie

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠDKE #Opera Národného divadla Košice