Z republiky ma vyhodili a odsúdili na 3,5 roka väzenia, hovorí Juraj Kukura

Juraj Kukura je výnimočný herec, ale aj riaditeľ Divadla Aréna, ktoré zapĺňa biele miesta našej histórie. Preslávil sa najmä úlohami v legendárnych televíznych inscenáciách a bol tiež jedným z prvých slovenských seriálových hercov. Ako jeden z mála sa v 80. rokoch dokázal v hereckom odbore uplatniť aj v zahraničí, dnes sa teší na novú tvár zrekonštruovaného divadla a svojich hereckých plánov sa nevzdáva.

30.06.2023 06:25
Juraj Kukura Foto: ,
,,Aj v tejto mojej kancelárii je veľa obrazov socialistického realizmu, ktoré nepatria na smetisko, lebo ich namaľovali vynikajúci maliari. Myslím si, že naša minulosť je naša budúcnosť," hovorí Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna.
debata (54)
Juraj Kukura nikdy neemigroval. Z republiky ma vyhodili, hovorí
Video
Legendárny herec a riaditeľ divadla v rozhovore pre Pravdu. / Zdroj: TV Pravda

Rekonštrukcia Divadla Aréna finišuje, na čo sa môžu diváci v nových priestoroch tešiť?

Máme prísľuby, že ďalšiu sezónu by sme mali začať už v novootvorených priestoroch zrekonštruovaného divadla, veľmi sa na to teším. Chcem sa za to poďakovať nášmu zriaďovateľovi Bratislavskému samosprávnemu kraju a menovite županovi Jurajovi Drobovi, lebo hoci aj predtým už na obnovu boli vyčlenené peniaze, bez jeho aktivity a iniciatívy by sa nič neudialo. Zatiaľ hráme na hosťovskej scéne mestského Divadla Pavla Országa Hviezdoslava a aj za to sme vďační.

Podoby Juraja Kukuru

Pozrite si fotografie legendárneho herca

Fotogaléria
Zdena Studenková a Juraj Kukura (vpravo) na...
Herec Juraj Kukura si zahral vo filme Máj.
+18Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura s herečkami...
Divadlo Aréna Petržalka rekonštrukcia Vodná veža Čítajte viac Zrekonštruovali Národnú kultúrnu pamiatku Vodná veža v areáli Divadla Aréna na Tyršovom nábreží

Divadlo Aréna pod vaším vedením uvádza dôležité hry, ktoré zapĺňajú biele miesta slovenskej histórie, predstavenia ako Tiso, Dubček, Holokaust či Komunizmus. Nastane v novom divadle zmena aj v repertoári?

V tom zmena nenastane, lebo repertoár je otázkou myslenia a ja som ešte stále tu, aj naša dramaturgička a umelecká šéfka Saša Sarvašová. Nie je to náhoda. Divadlo Aréna začalo s občianskym cyklom aj preto, že som pochodil kus sveta. Bol som vo veľkých európskych divadlách, kde som stretol významných intendantov, riaditeľov a hercov, veľa som sa od nich naučil a niečo z toho som priniesol. Aréna prináša vánok, že divadlo má nielen zabávať, ale aj nastoľovať otázky.

Biblia foto archiv Divadla Arena  2 Juraj Kukura Čítajte viac Jánošík, Tiso a Dubček v Prahe

Vy sám ste zažili roky emigrácie, ale ako herec ste účinkovali v úlohe emigranta vo filmovej dráme Cudzinci s Jozefom Kronerom a v komédii Juraja Jakubiska Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Ako si na to spomínate?

V prvom rade by som vás opravil, lebo je to pre mňa veľmi dôležité: ja som nikdy neemigroval, z republiky my vyhodili počas nakrúcania slávneho trojdielneho televízneho filmu Via Mala v Nemecku. Nakrúcanie sa predĺžilo, ale mne nepredĺžili výjazdnú doložku, teda povolenie na pobyt v zahraničí. Namiesto toho mi doručili rozhodnutie, v ktorom ma v mene republiky odsúdili na tri a pol roka väzenia a zabavenie celého majetku, čo aj zrealizovali. Keď som dostal ten doporučený list, práve sme nakrúcali s Máriom Adorfom a ja som vôbec nevedel, čo budem robiť. Nikdy som neemigroval, bol som exulant, z republiky ma vyhodili. Takže aj filmová úloha emigranta bola pre mňa úplne nová.

,,Nikdy som neemigroval, z republiky na... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Juraj Kukura ,,Nikdy som neemigroval, z republiky na vyhodili," vysvetľuje Juraj Kukura.
KUKdan SPIR6457 Čítajte viac Juraj Kukura vyspovedal svoju dušu

Doba sa zmenila, ale Jozef Kroner a Juraj Jakubisko, s ktorými ste nakrúcali, zostali veľkými umeleckými osobnosťami. Ako si spomínate na nich?

Boli to moji blízki priatelia a je veľmi dôležité, aby sme o nich hovorili. Často robíme hrubú čiaru a zabúdame na to, čo bolo, ale to nie je správne. Aj v tejto mojej kancelárii je veľa obrazov socialistického realizmu, ktoré nepatria na smetisko, lebo ich namaľovali vynikajúci maliari. Myslím si, že naša minulosť je naša budúcnosť. Jozef Kroner aj Juraj Jakubisko boli vynikajúci a bolo by dobre, keby zostali v povedomí národa navždy.

Komunizmus-online Čítajte viac Prichádza Komunizmus, len na jeden týždeň

Vo vašom divadle sa spojenia minulosti s budúcnosťou držíte, ktorá z týchto hier je vaša obľúbená?

Všetky hry, ktoré uvádza Divadlo Aréna, sú mi blízke.

Okrem iného ste aj zakladateľom Detskej univerzity, ako sa jej darí?

Teraz bude už 21. ročník a je to mimoriadne podujatie, na ktorom sa v spolupráci s Univerzitou Komenského deti stávajú študentmi, prvýkrát sa zoznámia s akademickou pôdou, pretože všetci prednášajúci sú univerzitní docenti alebo profesori a významné osobnosti. Tento rok tristo denných aj on-line študentov od 9 do 14 rokov absolvuje deväť prednášok a devätnásť workshopov s rôznym zameraním, od umenia cez kriminalistiku až po spoznávanie prírody. Je to bohatý program na dvadsaťosem dní, ktorý im napĺňa leto a prázdniny. Deti aj rodičia sú na Detskú univerzitu pyšní, dostávajú aj riadne indexy aj diplomy. Tento rok sa podujatie koná ešte v náhradných priestoroch, v Radošinskom naivnom divadle.

sklenený zverinec Čítajte viac V Divadle Aréna sa usadil Sklenený zverinec

Stvárnili ste množstvo hereckých postáv, máte k niektorej z nich bližší vzťah? Ktorá vám podľa vás najviac sedela?

Nedá sa to povedať, vždy sa snažím byť koncentrovaný na to, čo práve robím, aby som to robil čo najlepšie.

Boli ste aj jedným z prvých slovenských seriálových hercov, v 70. rokoch mali veľký úspech Straty a nálezy, v 80. rokoch to bola Via Mala, neskôr ďalšie. Sledujete aj súčasnú seriálovú tvorbu?

Sledujem, súčasné seriály sú obrazom svojej doby.

Ste už pár rokov riaditeľom divadla, máte popri tom aj herecké plány?

Samozrejme, pokiaľ mi to moja aktivita v divadle umožní, budem rád. V Prahe som odohral niekoľko stoviek predstavení a niektoré inscenácie, v ktorých účinkujem v Divadle Aréna, obnovíme po rekonštrukcii divadla.

Divadlo Arena Je dolezite mat Filipa- foto Peter Chvostek Čítajte viac Je dôležité mať filipa? Zistíte v divadelnej komédii

© Autorské práva vyhradené

54 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Kukura