V Bratislave divadelníci neoddychujú, hrajú aj na nádvorí Zichyho paláca

V Bratislave divadelníci neoddychujú, viaceré súbory našli počas letných prázdnin náhradné javisko na nádvorí Zichyho paláca. Pod holým nebom tam svoje prvé outdoorové predstavenie odohralo Divadlo La Komika, divákov na letné open-air predstavenia láka i divadlo GuNaGu.

15.07.2023 10:00
Divadlo GUnaGU VAZENI SUSEDIA Foto:
Komédia Viliama Klimáčka Vážení susedia zamykajte vchod je o Bratislave a Bratislavčanoch. Herci Romana Ondrejkovičová, Viktor Horján a Lucia Vráblicová nesú na svojich pleciach (či hlave) okrem iného aj krátky exkurz do histórie slovenskej metropoly.
debata

Na nádvorí paláca na Ventúrskej ulici bude hrať v pondelok (17. 7.) aj divadelné teleso Praktikábel, ktoré sa predstaví s inscenáciou Pilátovo krédo, „komediálnym trilerom o posledný chlebíček…“.

divadlo gunagu HORUCI JUH  foto c Ctibor Bachraty 02 Čítajte viac Recenzia: Ako sa darí marihuane v skleníku na slovenskom horúcom juhu? Dozviete sa v Divadle GUnaGU

Podľa tvorcov ide o pseudodokumen­tárnu inscenáciu, ktorá zachytáva mierne nepravdepodobné stretnutie dvoch veľkých dramatikov – Petra Karvaša a Karla Čapka. „Spájajú ich tri veci – túžba nájsť pravdu v histórii, láska k písaniu a chuť na chlebíček. V roku 1938 už nebolo spoločensky prípustné niekoho zastreliť pre chlebíček s majonézou, a tak Čapek s Karvašom vyriešia problém s eleganciou sebe vlastnou. Nič nie je nemožné, limity neexistujú a interpretácie sú nevyčerpateľné,“ približujú inscenáciu odkazujúcu na tvorbu dvoch výrazných československých dramatikov.

Divadlo GUnaGU VAZENI SUSEDIA Čítajte viac Vážení susedia, zamykajte vchod alebo Kaskáda gagov v divadle GUnaGU

Pilátovo krédo sa snaží zrekonštruovať pôvodný základný príbeh. Kontrastom sú príbehy Petra Karvaša, v ktorých nerekonštruuje pôvodné príbehy, ale snaží sa vyťažiť čo najviac z faktov. „Obaja sa v poviedkach zamýšľajú nad známymi príbehmi z dejín a vymýšľajú im alternatívne konce a vysvetľujú dôvody ich vzniku,“ dodáva Praktikábel. V predstaveniach divadelného telesa sa objavuje silný zmysel pre stavbu mizanscény, nonverbálne herectvo, animovanie objektov. Signifikantným prvkom divadelného zoskupenia, ktoré pracuje výlučne autorskou metódou, je humor. Predstavenie teda zvlášť poteší divákov, ktorým je blízke „nadužívanie“ humoru a slovné hračky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Kultúrne leto