Festival Divadelná Nitra prinesie výber 12 inscenácií

Hlavný program 32. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra prinesie 12 inscenácií, z toho štyri zahraničné produkcie z Belgicka a Ukrajiny. Ďalšie štyri budú diela nezávislých slovenských divadiel a vo zvyšných štyroch prípadoch pôjde o inscenácie slovenských zriaďovaných divadiel. Festival bude od 22. do 27. septembra v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

04.09.2023 07:00
Ruže - Dakh Daughters Band Kyjev Foto:
Ukrajinské zoskupenie Dakh Daughters v predstavení Ruže.
debata

Podtitulom festivalu je téma Odozvy/Responses. Organizátori interpretujú tému festivalu ako záujem o veci naokolo, vedomosť o stave najbližších i sveta, ako vzájomnú interakciu, ktorá nám pomáha prežiť a nachádzať zmysel života. Tieto motívy sa prirodzene odzrkadľujú aj v hlavnom programe. „Je to reakcia na apatiu spoločnosti spôsobenú kritickými udalosťami posledného obdobia, predovšetkým agresiou na Ukrajine, ekologickou a ekonomickou krízou či pandémiou. Odozvu chceme vyvolať aj u návštevníkov festivalu ako nástroj proti celosvetovo pozorovanej diváckej kríze,“ povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Hooligan Art Community Čítajte viac V Londýne uvedú na výročie invázie kabaret, ktorý vznikal v bunkri v Kyjeve

Ako ďalej pokračovala, nečakaná a silná je výpoveď belgických inscenácií Banské príbehy, Príjemný ostrov, Z morského dna ako odozva na ničenie prírodných zdrojov a unikátnych miest na našej planéte. Odozvy ekologických tém nachádzame aj v iných inscenáciách, napríklad v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. Mnohí tvorcovia dnes reflektujú tému vojny – od trójskej pred troma tisícročiami v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla Martin až po horúcu súčasnosť v podobe vojny na Ukrajine v podaní pôvodom ukrajinského hudobno-divadelného zoskupenia Dakh Daughters.

Vrcholom zahraničného programu i celého... Foto: Nivadelná Nitra
danse macabre Vrcholom zahraničného programu i celého festivalu bude unikátny kabaret Danse Macabre (Tanec smrti) ukrajinskej hudobnej a performatívnej skupiny Dakh Daughters, ktorá sa stala jedným z hlavných symbolov odporu proti potláčaniu ukrajinskej demokracie.

„V ďalších dielach programu festivalu nachádzame odozvy dejinných udalostí a príbehov historických osobností, dozvuky osudov migrantov u nás, rezonuje téma prehodnocovania tradícií a hľadania identity – privátnej i národnej, ako aj overovanie hraníc ľudskej úzkosti alebo brehov neznámej rieky,“ dodala Kárová.

danse macabre Čítajte viac Poznáme headlinerov Divadelnej Nitry z Ukrajiny aj Slovenska

Vrcholom zahraničného programu i celého festivalu bude unikátny kabaret Danse Macabre (Tanec smrti) ukrajinskej hudobnej a performatívnej skupiny Dakh Daughters, ktorá sa stala jedným z hlavných symbolov odporu proti potláčaniu ukrajinskej demokracie. Zoskupenie šiestich herečiek pod vedením režiséra Vlada Trojického sa divákom Divadelnej Nitry predstavilo už v roku 2016 s angažovaným kabaretom Ruže, v ktorom prvýkrát prinieslo tému vojnového konfliktu na východe Ukrajiny. Piesne, ktoré sa objavujú v Danse Macabre, sú zmesou rôznych žánrov od postpunku po ukrajinský folklór. Dakh Daughters ich na javisku prepájajú s autentickými príbehmi ukrajinských žien i s citáciami z Knihy Jób. Inscenácia je tak svedectvom o vojne i exile, obžalobou, nostalgickou spomienkou na rodnú krajinu i veľkolepou šou v jednom.

Dakh Daughters ukrajina hudba Čítajte viac Na Pohode 2023 vystúpia ukrajinskí umelci a umelkyne
debata chyba
Viac na túto tému: #Divadelná Nitra