Marat a Sade sa vracajú do Národného divadla Košice. Slávnu hru predstavia v komornejšom šate

Inscenácia svetoznámej hry nemeckého dramatika Petra Weissa Marat/Sade alebo Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade sa v novej sezóne vracia do Národného divadla Košice v komornejšom šate. Obnovenú premiéru uvedie Činohra NDKE vo štvrtok 9. novembra na Malej scéne Národného divadla Kočice.

06.11.2023 12:00
narodne divadlo Kosice marat sade  1 Foto:
Hra Marat/Sade sa vracia k časom Veľkej francúzskej revolúcie, no je dnes je možno ešte aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.
debata

Slávnu hru, ktorá od svojej premiéry v apríli 1964 v Schillerovom divadle v Berlíne neschádza z javísk svetových divadiel, s hercami košickej činohry naštudoval pred rokom popredný slovenský režisér – profesor Vladimír Strnisko, ktorý od šesťdesiatych rokov minulého storočia formoval podobu moderného slovenského činoherného divadla a s košickou činohrou spolupracoval po prvýkrát. O Weissovej hre povedal: „Je to hra univerzálna, ale čoraz menej je o revolúcii a stále viac o spoločnosti, ktorá sa znova a znova vracia k nejakým hodnotám – k hodnotám akéhosi prvopočiatku, pretože rok 1789, rok Francúzskej revolúcie, je akýmsi zakladajúcim rokom európskej histórie. My žijeme európsku históriu vyše dvesto rokov, teda od Francúzskej revolúcie. Predtým bol svet iný a po Francúzskej revolúcii bol diametrálne zmenený a žijeme stále viac-menej v tomto svete.“

solodka darusia  narodne divadlo kosice Čítajte viac Chcete porozumieť Ukrajine? Sladká Darusia príde do Košíc

V novej sezóne sa slávna hra vracia na javisko v komornejšej podobe a sťahuje sa na Malú scénu Národného divadla Košice (NDKE). „Som presvedčený, že komorný a intímny priestor Malej scény ešte pridá tejto vynikajúcej inscenácii postavenej na skvelých hereckých výkonoch, skúsenej réžii a mimoriadne aktuálnej téme okorenenej nezameniteľným humorom na sile a sugescii, a preto na ňu srdečne pozývam nielen divákov, ktorí ju ešte nevideli, ale aj tých, ktorí ju už videli.“ Hovorí riaditeľ Činohry NDKE Anton Korenči.

opera kosice anna bolena Čítajte viac Opera Národného divadla Košice uvedie premiéru opery Anna Bolena

Titulné postavy Markíza de Sade a Jeana Paula Marata aj v obnovenej premiére stvárnia Matej Marušin a Tomáš Diro. Okrem nich v ďalších postavách účinkujú ďalší skvelí herci a herečky košickej činohry Dana Košická, Alena Ďuránová, Andrej Palko, Jakub Kuka, Stanislav Pitoňák, Juraj Zetyák, František Balog, Tatiana Poláková, Martin Stolár, Adriana Ballová, Lívia Michalčík Dujavová a hosťujú v nej aj členovia operného orchestra Pavol Cebák a Lukáš Fülöp, ako aj tanečníci Mariano Covone a Peter Rolík z baletného súboru.

Diváci prežijú príbeh, ktorý sa síce odohráva takmer pred viac ako doma storočiami, ale dnes je možno ešte aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠDKE #NDKE