Hlavné podujatie v tohtoročnej časti série Zvukové topografie má názov Fonendoskop, strana B (48.15999996626228, 17.08219887315751) a USKUTOČNÍ sa v piatok 10. novembra v budove Slovenského národného archívu. Pôjde o autorskú zvukovú intervenciu do budovy navrhnutej architektom Vladimírom Dedečkom.
Organizátori upozorňujú na limitovanú kapacitu podujatia a potrebu registrovať sa na podujatie v predstihu, ako aj na skorý začiatok akcie, ktorá odštartuje kvôli otváracej dobe archívu už o 15.30 h. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.
Akcia je voľným pokračovaním podujatia Fonendkoskop, strana A, ktoré sa konalo v septembri v opustenom dome na Karpatskej 24, v ktorom prebiehala dočasná kolektívna výstava ROZPTYL.
“Vlani sme v rámci Zvukových topografií skúmali rôzne exteriéry poznačené ľudskou činnosťou. Tento rok sme sa zamerali na mikromiesta – interiéry, stavby, antropocentristické štruktúry, významné svojou lokalitou, históriou, niekdajšou alebo aktuálnou funkciou v meste – a ich zvuky, stavy a vzťahy v ktorých pôsobia,” vysvetľuje koncept podujatia Fero Király zo združenia ooo.
Oba priestory podujatia Fonendoskop, teda jeho strany A aj B, spája podľa autorov okrem iného ich dlhodobý alebo dočasný význam a to, čo hovoria o nakladaní spoločnosti s pamäťou a identitou, s odkazom, ktorý po sebe nechávame. “Prázdna budova na Karpatskej je pozostatok divokých politických a korupčných schém nedávnej minulosti a je určitým otáznikom, ako sa s takouto minulosťou vysporiadať. Keď sa jej zhostila samoorganizovaná skupina umelcov, na mesiac sa stala adresou dôležitou nielen na scéne, ale aj časovou schránkou, ktorá cez diela prevažne mladého umelectva prezentovala to najsúčasnejšie rozmýšľanie o tom, aký svet dnes žijeme. Na druhej strane Slovenský národný archív je takouto časovou schránkou dlhodobo, je to pozoruhodná stavba a jedna z dôležitých inštitúcií, pokiaľ ide o sebadiagnostiku spoločnosti, no čelí podfinancovaniu, po materiálnej stránke chátra a spoločnosť možno celkom dobre nerozumie jej významu,” vysvetľuje spoluautorka série Eva Vozárová.
Fonendoskop – strana A a strana B je v tomto zmysle jedným podujatím v dvoch častiach, ktoré cez skúmanie zvuku a filozofických súvislostí pátra po esencii miest vytvorených alebo pozmenených ľuďmi a kontextoch, v ktorých tieto miesta existujú.
Čítajte viac Výtvarníci obsadili azylový dom, ktorý chceli ovládnuť mafiániDôležitou súčasťou tohtoročnej série Zvukové topografie bude vedľajšie podujatie Fonedoskopu: SYMPÓZIUM, ktoré sa odohrá v Goethe Inštitúte na Panenskej ulici v piatok od 18. h. Bezprostredne nadviaže na hlavné akustické podujatie v Archíve, organizátori preto pozývajú účastníctvo spoločne sa presunúť z Drotárskej do centra mesta aj na tento program. Hosťami Sympózia budú český hudobník Tomáš Šenkýřik venujúci sa akustickej ekológii a terénnym nahrávkam a psychológ Peter Kusý, ktorý sa vo svojej terapeutickej praxi zaoberá okrem iného významom hudby a ticha.
Akustická ekológia je interdisciplinárna oblasť na pomedzí umenia a vied a preto tvorcovia Fonendoskopu majú ambíciu ponúknuť na svoj projekt pohľad z rôznych perspektív. ”Pri našich aktivitách sme si všimli, akým zásadným nezvykom pre návštevníkov podujatí je dôležitosť sústredeného počúvania” vysvetľuje Eva Vozárová. “Ak skúmame svet prostredníctvom sluchu, musíme vedieť počúvať, no ponúkajú sa rôzne otázky: Prečo je to také ťažké? Ako kultivovať vnímanie sveta sluchom? Ako nás počúvanie mení? Je pre nás dôležité nielen tvoriť, ale hovoriť aj o týchto témach.”
Čítajte viac Zmení jeden človek osud významnej kultúrnej inštitúcie? Film Pozor padá SNG predstavuje trailer