Hovorme o násilí. Aj v divadle

Mestské divadlo Žilina v spolupráci s občianskym združením Náruč – Pomoc deťom v kríze uvádza sériu predstavení, ktoré upriamujú pozornosť na práva týraných či zneužívaných detí a žien.

22.11.2023 10:00
hovorme onasili mestske divadlo žilina Foto:
Mestské divadlo Žilina uvádza sériu predstavení s témou násilia.
debata

Druhá polovica novembra patrí dôležitým dňom, počas ktorých by sme nemali zabúdať, že v našej spoločnosti sú neustále prítomné rôzne formy násilia. 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 25. november je Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách. V tomto období prebieha niekoľko kampaní, akcií či diskusií, ktoré sa venujú prevencii a eliminácii násilia a sexuálneho zneužívania.

Dramaturgia Mestského divadla Žilina sa už niekoľko sezón zameriava na tieto tabuizované témy, ktoré sú však v našej spoločnosti veľmi rozšírené. Obeťami domáceho násilia sú v 90 percentách prípadov ženy. Každé 5. dieťa na Slovensku zažilo nejakú z foriem násilia. O sexuálnom zneužívaní existuje mnoho predsudkov, mýtov a omylov.

Napriek narastajúcemu zviditeľňovaniu týchto faktov je nevyhnutné ich naďalej otvárať a rozprávať sa o nich. So zámerom priniesť témy, s ktorými sa naša spoločnosť ťažko vysporiadava, vznikli v Mestskom divadle dve inscenácie v réžii umeleckého šéfa Eduarda Kudláča.

Inscenácia Naše fotky o sexuálnom zneužívaní na katolíckej škole a dramatizácia novely Nicol Hochholczerovej Táto izba sa nedá zjesť o vzťahu 12 ročného dievčaťa s jej učiteľom výtvarnej. Dvojicu silných inscenácii dopĺňa Kreutzerova sonáta / Čia vina? v réžii Pavla Viechu. Inscenácia spracováva tragický príbeh z novely Leva N. Tolstého o mužovi, ktorý zo žiarlivosť zabil svoju vlastnú ženu, ale zároveň odkrýva aj búrlivý a nerovnocenný vzťah slávneho spisovateľa so svojou manželkou.

Mestské divadlo Žilina pri príležitosti dní prevencie a boja proti násiliu a sexuálnemu zneužívaniu uvedie práve tieto tri inscenácie. K predstaveniam budú patriť aj dramaturgické úvody či diskusie s tvorcami inscenácií a so skúsenými psychológmi z Náruče, ktorí sa téme násilia a zneužívania profesionálne venujú – Róbertom Braciníkom a Ivetou Tarabovou.

Cieľom tohto spoločného projektu je upozorniť na skutočnosť, že napriek dlhodobému úsiliu občianskej spoločnosti a medzinárodných i národných inštitúcií je násilie páchané na ženách a deťoch stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti.

Mestské divadlo Žilina ponúka diváčkam a divákom špeciálne vstupné na všetky tri predstavenia s diskusiami za zvýhodnenú sumu 18 eur, na sériu predstavení alebo len na jednotlivé predstavenia.

Program:

22. 11. Kreutzerova sonáta / Čia vina?

19:00 predstavenie 20:45 diskusia s tvorcami a s psychológom z Náruče

23. 11. Naše fotky

18:00 dramaturgický úvod s tvorcami a s psychológom z Náruče 19:00 predstavenie

24.11. Táto izba sa nedá zjesť

19:00 predstavenie 20:30 diskusia s autorkou novely Nicol Hochholczerovou a psychológom z Náruče

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Mestské divadlo Žilina