Varím a verím. Ale komu? Kabaret v Divadle GUnaGU odtajní staré recepty

Bratislavské Divadlo GUnaGU je známe záľubou svojho autora a režiséra Viliama Klimáčka v čiernych komédiách. Tentoraz si vzal na mušku sto rokov pestrej slovenskej histórie, poprekladal ju šťavnatými dobovými receptmi a v ľahkom kroku kabaretnej komédie servíruje divákom aj ťažko stráviteľné obdobia našich nedávnych dejín. Pretože človek má takú nepochopiteľne krátku pamäť... Netreba sa však ľakať, v kabaretnej komédii Varím a verím, kde sa spieva aj tancuje, bude všetko bezbolestné. Nech sa deje čokoľvek, ale hlavne veselo!

11.12.2023 07:00
varim verim GUNAGU Foto:
Kabaretná komédia Varím a verím v Divadle GUna GU nás prevedie novodobou históriou Slovenska s pesničkami a dobovými receptami.
debata
Varím a verím. Ale komu?

Divadlo GUnaGU v kaberetnej komédii odhtajní staré recepty.

Fotogaléria
Kabaretná komédia Varím a verím v Divadle...
Petra Dubayová a Viktor Horján v kabaretnej...
+9Viktor Horján v novej hre Viliama Klimáčka...

Nôž na ustrice

Viete, čo sa jedlo za prvej republiky a čo za slovenského štátu? Kedy slivkové gule podľa receptu Terézie Vansovej vystriedala hrianka s cesnakom? A čo je slovenský štvorboj, symbol prosperity a plných žalúdkov? Pani Lucia (Lucia Vráblicová) to vie a prezradí to aj divákom. Celý jej život a život jej rodiny je totiž spojený s varením. Do televíznej relácie príde spolu so svojou dcérou Petrou (Petra Dubayová), kde je ich hostiteľom (a neskôr, naopak, hosťom v rôznych postavách) Viktor Horján.

V novej kabaretnej komédii Viliama Klimáčka Varím a verím leží história Slovenska na pleciach troch hercov a ustoja to skvelo – herecky aj spevácky. Viac než scéna podčiarkujú danú dobu naprieč jedným storočím nápadité kostýmy (Simona Vachálková). Dej má rýchly spád, Klimáčkove repliky sú vtipné aj sarkastické a všetci protagonisti sú s nimi očividne zladení. Ľahko sa preto naladia aj diváci.

Hru Viliama Klimáčka VArím a Verím v Divadle... Foto: Waldemar Švábenský
varím verím GUNAGU Hru Viliama Klimáčka VArím a Verím v Divadle GUnaGU sprevádzajú dobové pesničky, v ktorých si Petra Dubayová vyskúša viaceré žáínre. Zaznie tango, Voskovec a Werich, budovateľský pochod, mikroopera, rokenroly tajne ladené na rádiu Luxemburg, gottovská kantiléna aj punk-rock.

Prenesieme sa teda o sto rokov späť, do fiktívnej kaviarne menom Annemarie, ktorá sa stane svedkom mnohých dejinných udalostí. Jej majitelia od 20. rokov 20. storočia vo svojom podniku varili pre hostí a verili v dobrý život. Sotva sa z ich prešporskej jedálne stane „lepší podnik“ a ľudia s nádejou upierajú zrak na rozbiehajúce sa krásne 20. storočie, príde slovenský štát, ďalšia vojna a chute sa zmenia. Teraz majú mastné bruchá tí, čo arizovali. Cudzie nechceme, svoje si nedáme!

Varím a verím. Ale komu?
Video
Nová kaberetná komédia v Divadle GUnaGU prevedie divákov našimi dejinami. / Zdroj: TV Pravda/Divadlo GUnaGU

Po Víťaznom februári príde znárodnenie, odhalenie nepriateľov ľudu a nútené vysťahovanie, keď z Bratislavy v rámci Akcie B vyhnali stovky rodín intelektuálov (ako aj z ďalších slovenských miest). Jediné, čo kaviarnickej rodine z celého majetku zostane, je jedna stolička a nôž na ustrice. Najmenej užitočná vec tam, kde sa varia zemiaky a cibuľa. Cudzie nechceme, svoje si nedáme!

Ticha noc Kamila Magalova Čítajte viac Tichá noc s Kamilou Magálovou? Sviatky domáceho násilia

Štúrova haruľa

Všetko plynie akosi rýchlo, no za sprievodu živej hudby (Slavo Solovic) veselšie. Dobové sú nielen recepty, ale aj hudba – znie tango, Voskovec a Werich, budovateľský pochod, mikroopera, tajne ladené rokenroly z Rádia Luxembourg, gottovská kantiléna aj punk-rock. Petra Dubayová, ktorá má v hudobných číslach najväčší priestor, vystrieda rôzne žánre a prespieva sa celými desaťročiami.

Herečka Petra Dubayová predkladá Slovensko ako... Foto: Waldemar Švábenský
varim verim GUNAGU Herečka Petra Dubayová predkladá Slovensko ako hus na pekáči. Chceme, aby zhorelo? Fakty prehovoria, keď sa na pozadí sa počas hry objavia viaceré dobové fotografie.

A opäť sú tu ruské tanky a (ne)normalizácia, tanky aj hostia z družobných miest prichádzajú na večné časy a nikdy inak. Banány pod pultom a všadeprítomná vôňa kávy, ale aj kriminálne 90. roky, my ako kajúcni odrodilci sa znova vraciame k slovenským koreňom a na stole je Štúrova haruľa. Nakoniec zakotvíme v súčasnosti, trocha zadýchaní z toho rýchleho behu dejinami. Preto už netreba podávať ďalší čerstvý chod z dneška, diváci sú aj tak plní – dojmov a pocitov.

Ruským vojakom sa páči náš kryištáľ. Odteraz... Foto: Waldemar Švábenský
varim verim GUNAGU Ruským vojakom sa páči náš kryištáľ. Odteraz bude ich.

Tí skôr narodení ešte stále cítia chuť kvalitnej kávy zo spriatelených krajín, pamätajú si hrianky aj haruľu – a aj všetko ostatné. Len sme všetko prikryli pokrievkou a dúfame, že to vychladne. Nikto sa nechce popáliť tým, čo bolo. A nikto nevidí, čo sa v hrnci varí dnes. „Pre koho varím? Kto sú dnešní Slováci?“ pýta sa pani Lucia.

Čo viac Slovákom? Cibuľa či ustrice - národné či cudzie
Video
Nová hra Divadla GUnaGU skúma naše dejiny dobovými pesničkami a receptami. / Zdroj: TV Pravda/Divadlo GUnaGU

V novej kabaretnej komédii Varím a verím leží história Slovenska na pleciach troch hercov a jedného muzikanta. A predstavte si, unesú ju! Možno by sme ten pohľad do zrkadla uniesli aj my. Keby sme si viac verili a pýtali sa: Pre koho varím a komu verím?

viliam klimacek Čítajte viac Viliam Klimáček lieči ľudí smiechom. Aký je humor "made in GUnaGU"?

Divadlo GUnaGU nie je jediné, koho zaujala novodobá slovenská história, rovnakú tému ponúka v tomto čase aj DPOH v novej hre Pozsony Dance Club. Obe hry zhodne prestierajú históriu na kaviarenský stolík a obe ju spojili s pesničkami. GUnaGU má však inú tvár a na vážne veci sa rado díva s humorom a nadhľadom. Preto aj neveselými časmi od prešporských viech a kaviarní cez slovenský štát, nálet na rafinériu Apollo, znárodnenie, nútené vysťahovanie, cez šesťdesiate roky, ruskú okupáciu 1968, následnú normalizáciu až po mafiánske deväťdesiate pretancuje ľahkým krokom – a tiež pritom povie, čo má na srdci.

DPOH Pozsony Dance Club foto Lubos Kotlar   15 Čítajte viac Kronerová, Bača aj Tormová spievajú v bratislavskej kaviarni. A niektorí plačú ako dážď

Klimáček na malej scéne stavia na detailoch, DPOH na sile masových scén. Klimáček je kacírsky voči obom extrémom – popieračom histórie aj tým, čo veria, že presvedčia nepresvedčiteľných. Neverí, že pri vážnych veciach musia žarty bokom, a tak z tohto predstavenia diváci odchádzajú s úsmevom. Ani Pozsony Dance Clubu v DPOH však humor celkom nechýba, hoci je viac trpký. Je len dobré, že po tejto téme siahajú divadlá rôznou formou. Každý má predsa rád inú kuchyňu. A hlavne, nech sa divák dobre naje.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo GUnaGU