Multižánrová folklórno-rocková šou Ro©k na dzedzine s 80 účinkujúcimi vyráža na turné

Veľkolepé folklórno-rockové predstavenie Ro©k na dzedzine zobrazuje dedinský život cez tradičné sviatky, vyrozprávané tancom, spevom a hudbou a to nielen ľudovou, ale aj rockovou. Turné projektu Rock na dzedzine sa začne 22. marca, umelci navštívia Trenčín, Bratislavu a Žilinu. V predstavení účinkujú členovia FS Šarišan, rockoví hudobníci Rock Band SKPO a herečky z prešovských divadiel.

17.03.2024 08:00
Žatva, scéna z multižánrového predsavenia Rock... Foto:
Multižánrové predstavenie Rock na dzedzine sprevádzajú originálne fotografické obrazy Jána Štovku, ktoré zobrazujú dvanásť mesiacov v roku. Na snímke Žatva, v strede populárny herec Eugen Libezňuk.
debata

Výpravný projekt s osemdesiatimi účinkujúcimi k výročiu založenia Folklórneho súboru Šarišan má od minulého roka v Divadle Jonáša Záborského v Prešove obrovský úspech. Tvorcami projektu sú folkloristka a dramaturgička Jana Pitková, réžia Viliam Mikula, choreografie Ivana Antolová Kučerová, Viliam Mikula a populárny Lacko Cmorej, hudobné úpravy Ľubomír Šebej, Martin Husovský a Radoslav Gajdoš. Skúsení folkloristi ponúkajú špičkové tanečné čísla, vynikajúce spevácke výkony, našu slovenskú tradičnú ľudovú aj netradičnú rockovú hudbu, a k tomu zvláštnu atmosféru starých zvyklostí.

Predstavenie Rock na dzedzine originálnym spôsobom stvárňuje slovenské sviatky a regionálne zvyky, ktoré potvrdzujú, že náš folklór je naozaj pestrý, a je právom považovaný za jeden z najkrajších na svete.

Jánske ohne, žánrový obrázok s Katarínou... Foto: Ján Štovka
janske ohne KNECHTOVA rock na dzedzine Jánske ohne, žánrový obrázok s Katarínou Knechtovou z výstavy k predsaveniu Rock na dzedzine.

Veľkú multižánrovú šou Ro©k na dzedzine sprevádza putovná výstava unikátnych fotografií s najznámejšími populárnymi umelcami, hercami a moderátormi, z východného Slovenska. Mnohí z nich prídu na predstavenia aj osobne. Napríklad herec a moderátor Michal Hudák príde na bratislavské predstavenie a vraj tejto udalosti prispôsobí aj svoje oblečenie.

Originálne fotografické obrazy zobrazujú dvanásť mesiacov v roku, a výstava týchto vtipných výjavov sprevádza predstavenia na celom turné. Stvárňujú naše najdôležitejšie sviatky roka, a autor fotografií Ján Štovka si prizval do každého obrazu populárne osobnosti umeleckého sveta. Umelci sú v krojoch a vo vtipných situáciách, takže ich možno ani nespoznáte, ale určite medzi nimi nájdete aj spomínaného Michala Hudáka spolu s hudobníkom Mariánom Čekovským, Petra Lipu spolu s Petrom Bičom, Juniora Milana Zimnýkovala, aj sympatický manželský pár – medzinárodne uznávanú krásnu herečku Gabiku Marcinkovú a Martina Mihalčína spolu s jeho kapelou Heľenine oči.

Michal Hudák a Marián Čekovský s členmi... Foto: Ján Štovka
Michal Hudak a Marian Cekovsky na foto z vystavy Michal Hudák a Marián Čekovský s členmi folklórneho súboru Šarišan na plagáte k predstaveniu Rock na dzedzine.

V krojoch sa predvedú aj speváčky Katka Knechtová a Katka Koščová, herečka Veronika Husovská a jej manžel Martin Husovský, protagonista skupiny Komajota. Na jednom obraze nájdete aj známeho herca Eugena Libezňuka a predstaviteľa skupiny Hrdza Slava Gibartiho, ale aj našu prvú MISS krásnu Ivanu Christovú. Nemôžu chýbať Kandráčovci a tri najznámejšie speváčky ľudových piesní Mária Mačošková, Anna Servická a Anna Poráčová.

Spolu s členmi FS Šarišan originálnym spôsobom ilustrujú celoročný cyklus sviatkov na našej tradičnej dedine. Výstavu si môžete pozrieť pred každým predstavením Ro©k na dzedzine v Trenčíne, Bratislave a Žiline.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #folklór #Divadlo Jonáša Záborského