Matej Drlička: Divadlo provokuje už dvetisíc rokov. SND rástlo najmä počtom divákov

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička predstavil verejný odpočet činnosti a hospodárenia SND. Ako sa darí Národnému?

16.05.2024 07:00
debata (7)
Matej Drlička: divadlo provokuje už dvetisíc rokov
Video
Generálny riaditeľ SND sa teší z kvality a rekordnej návštevnosti. / Zdroj: TV Pravda

Slovenské národné divadlo sa vlani tešilo rekordnej diváckej priazni. Priemerná návštevnosť predstavení bola osemdesiatdeväť percent v činohre, osemdesiatjeden percent v opere a deväťdesiat štyri percent v balete.

SND uviedlo vlani 18 premiér, hospodárilo s pozitívnym hospodárskym výsledkom, pokročilo v prípravách rekonštrukcie historickej budovy a rozbehlo rekonštrukciu umelecko-dekoratívnych dielní.

Miriam Kičiňová Čítajte viac Šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová: Nebojte sa, nie sme elitári

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička si najviac cení rast kvality, no ekonomický riaditeľ Matej Bošňák vidí ekonomickú budúcnosť Národného divadla čierne – hoci SND si tržbami na seba zarobilo s miernym prebytkom, príspevok štátu vďaka inflácii klesá.

Aj reálna mzda pracovníkov divadla poklesla o štyri a pol percenta a je je tesne pod úrovňou priemernej mzdy v celom kraji. Celkové príjmy divadla dosiahli vlani 32 470 000 eur, z čoho tvoril príspevok štátu 24 160 000 eur. Výdavky SND dosiahli 34 964 000 eur, k pozitívnemu hospodárskemu výsledku prispeli mierne rezervy z minulých rokov.

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička pri... Foto: Ivan Majerský
Matej Drlička, riaditeľ SND, Generálny riaditeľ SND Matej Drlička pri prezentácii odpočtu výsledkov činnosti a hospodárenia.

„SND zaznamenalo veľký nárast počtu divákov, ale našou ambíciou je dosahovať čísla, ktoré sa blížia k stovke,“ uviedol generálny riaditeľ Národného divadla Matej Drlička. Tri súbory Slovenského národného divadla – činohra, opera a balet – odohrali vlani spolu 600 predstavení, ktoré videlo približne 276-tisíc divákov a získali tržby viac ako 5 miliónov eur.

Činohra SND v roku 2023 priniesla inscenácie Kocúrkovo, Koncert na želanie, Budete mať luft, Konformista, Deti, Malé ženy, Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikoforovič rozkmotrili, Pred očami Západu a classroom play Čaute! Opera SND odpremiérovala tituly Svätopluk, Maria Stuarda, Nabucco a detskú pôvodnú operu Muflón Anciáš.

SND Sme v pohode  Lubos Kostelny  Mr. Charles   foto Radovan Dranga Čítajte viac Herec Ľuboš Kostelný údajne šikanoval Šimkovičovú priamo počas predstavenia. Na koberček k ministerke pôjde aj Drlička

Balet SND priniesol Carminu Buranu, Labutie jazero aj špeciálne projekty Fashion Ballet a Umenie pre život. Okrem divadelných predstavení boli veľmi úspešné aj sprievodné podujatia ako Soboty v divadle (pre deti), Divadelná kaviareň či prehliadky historickej budovy divadla alebo Divadelná prespávačka.

Obnova historickej budovy SND je beh na dlhé trate, pre nevyhovujúce podmienky sa momentálne nedá využívať, ale rozbieha sa náročná obnova umelecko-dekoratívnej dielne, ktorá pripravujú kulisy a kostýmy ku všetkým predstaveniam.

Na projekt divadlo získalo finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR, vyžiada si viac ako sedem miliónov eur.

drlička Čítajte viac Šéf SND Matej Drlička: Úlohou divadla je aj provokovať. Čo si myslí o kauze vitráží v DPOH?

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #SND #rozhovor #video #Matej Drlička