Je to možné? Zdena Studenková má sedemdesiat! Pozrite si jej premeny

Herečka Zdena Studenková sa narodila v Bratislave 19. mája 1954. Vyrástla do krásy a odvtedy sa ani veľmi nezmenila. Pôvab jej zostáva aj v zrelom veku, prekvitá. Nie je to však jej hlavná devíza. K daru krásy sa v jej prípade pridal umelecký talent. Charaktery postáv vie zahrať, ale má aj ten svoj. Za sedemdesiat rokov, čo tu herečka s nami žije, sme ju mohli spoznať z rôznych strán a v rôznych situáciách.

19.05.2024 07:00
Divadelný román, Ľuboš Kostelný, Zdena... Foto:
Zdena Studenková v hre Divadelný román, 2020
debata (9)

Keď si ju teraz jubilejne pripomínam, vynárajú sa mi jej podoby nielen z filmu a divadla, ale aj výroky a repliky z osobných vyjadrení. Vyznačujú sa otvorenosťou a úprimnosťou. Všetko sa o nej vie. O jej manželstvách, láskach, animozitách i chybách. O všetkom (možno takticky a štylizovane) porozprávala verejnosti sama, bulvár si na nej nezgustne. Vytvorila tak pocit, akoby patrila so svojimi divákmi do jednej rodiny, kde si ľudia hovoria prevažne obyčajné veci.

Zdena Studenková a jej divadelné premeny

Pozrite sa, ako vyzerala Zdena Studenková v rôznych divadelných podobách

Fotogaléria
Zdena Studenková a Ján Koleník v hre Večera, 2008
Zdena Studenková
+23Zdena Studenková a Jozef Vajda v hre Ideálny...

Je to aj istý paradox, lebo človek by očakával, vzhľadom na vrodenú Studenkovej zvodnosť, že jej život bude pestrý a plný afér, no ona je úplne opačný prípad. Je rodinne založená, poriadna, systematická, jej domácnosť pôsobí ako pevný bod vo vesmíre a jej vzťahy sú prehľadné a čisté, hoci nič neprikrášľuje. Okrem toho, že zveľadila našu kultúru svojím umením, je aj príkladom vyrovnaného života, v ktorom to vonia čerstvo navareným jedlom. Bohyňa i gazdiná v jednom.

Aké filmy miluje Zdena Studenková a čo si na ňu režiséri nachystali
Video

Má aj pazúriky

Sama som do blízkosti Zdeny Studenkovej neprenikla, ale mám pocit, že ju poznám odjakživa. Však kedysi dávno sa o jednej susede z domu stojaceho neďaleko nášho hovorilo, že bola Studenkovej svokrou, a už to stačilo, aby sa na dotyčnú paniu pozeralo s obdivom. Skrátka, Zdena Studenková bola od začiatku pojem a patrila medzi bratislavské krásavice. Navyše chodila na Školu umeleckého priemyslu (jej prvý manžel bol spolužiak odtiaľ), a to tiež niečo znamenalo. Študovala fotografiu a myslím, že to zanechalo na nej stopu, vyžaruje tvorivý individualizmus.

 Zdena Studenková s Jakubom Jablonským  v šou...
Herečka Zdena Studenková s partnerom...
+19Herečka Zdena Studenková si na Art Film Fest...

Spomínam si aj na obdobie, keď bola manželkou Stanislava Párnického – aký bol ňou očarený. Rozprával o nej ako o zázraku a tešil sa z nej. Pravá múza. Z tohto vzťahu sa narodila dcéra a vlaňajšie úmrtie režiséra Párnického pripomenulo, že vzťahy majú význam, aj keď sa pominú.

Zdena Studenková Čítajte viac Zdena Studenková: Dejepis sa najlepšie učí cez príbehy. Aj z Dunaja

Veľa informácií o Zdene Studenkovej prichádzalo ku mne od Maríny Kráľovičovej. Kamarátili sa, mali vraj aj spoločnú šatňu. Marína ju veľmi chválila a vytvárala ten najnežnejší obraz o kolegyni. Takže Zdena Studenková je podľa hodnoverných prameňov aj spoľahlivá a inšpiratívna kamarátka. Samozrejme, počula som už aj o pazúrikoch, ktoré vie vystrčiť, ale to nie je nič mimoriadne v hereckom svete, a najmä – u Studenkovej to nie je potuteľné. Hrdo sa hlási k tomu, že je otvorená a povie si svoje.

Kto sa chce s ňou baviť, zblížiť, musí to vydržať. Ona je silná, ale každý cíti – a vidí to na jej práci – že je aj veľmi citlivá. Však film, ktorý o nej nakrútil Juraj Lehotský a ktorý odvysiela televízia na jej narodeniny v nedeľu na Dvojke o 20.10, sa volá Zdena Studenková – sila a krehkosť. Presné. Herečka pôsobí ako z pevného materiálu, ale vie ho roztaviť do jemných substancií.

Kráska a zvrhlík

Spomínam si na postavy, v ktorých Studenková excelovala. Je to najmä fotografka a filmárka Leni Riefenstahlová z hry Leni, Kata z Timravinho Bálu, film S tebou mě baví svět či Anděl s ďáblem v těle. Ako bonbónik som si však pri tejto jubilejnej príležitosti pozrela záznam relácie Ktosi je za dvermi, v ktorom účinkuje Zdena Studenková s Milanom Lasicom a Júliusom Satinským. Je to jednak pripomienka vynikajúceho televízneho programu, ktorý približoval umelcov a elegantne pranieroval malosť. Diváci mali pocit katarzie a zároveň sa pobavili.

V tejto časti sa Satinský štylizuje do úlohy zvrhlíka, ktorý každú otázku na mladú herečku začína navodením predstavy jej nahoty. A keď sa kúpete, to ste naozaj nahá? A u doktora, keď sa vyzlečiete, ste naozaj nahá? Príklad vkusného humoru na „najslizkejšie“ témy, to dokáže málokto a Zdena Studenková je humoristom dokonalou partnerkou. Očarí aj sladkým spevom, o zjave už ani nehovoriac. Skrátka, táto jubilantka je už dávno v zlatom fonde slovenského umenia. Nemusí starnúť, aby bola docenená, chceme ju večne mladú. Aj to je jej poslanie, aj tým inšpiruje.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #SND #divadlo #Zdena Studenková