Národné divadlo Košice má pre deti darček: dve nové rozprávky

Národné divadlo Košice oslávi Medzinárodný deň detí, pre najmenších divákov pripravilo ako darček hneď dve nové rozprávky. Premiéru bude mať baletný Malý princ a činoherná rozprávka O Paľovi, čo sa čerta nebál. V špeciálnom programe pre deti v sobotu 1. júna nebudú chýbať tvorivé dielne, výstava kostýmov či koncertná verzia nového operného projektu Orchestríček.

28.05.2024 09:00
MALY PRINC NDKE Foto:
Baletný Malý princ bude mať premiéru na javisku Národného divadla Košice na Deň detí.
debata

Po takmer dvadsiatich rokoch sa v sobotu 1. júna v obnovenej premiére vráti na javisko Historickej budovy NDKE autorská baletná rozprávka na motívy slávnej knihy Antoine se Saint Exupéryho MALÝ PRINC. „Exupéryho Malý princ ešte i dnes prekvapuje svojou čistotou a láskavým pochopením sveta, v ktorom žijeme. Je akousi súčasnou bibliou, ktorá pohľadom detských oči nachádza naše chyby a zároveň ponuka riešenie, ako sa s nimi vyrovnať. Na povrchný svet, plný nekultúrnosti, ničenia tradícii a nezmyselných vojen, sa dôkaze dívať s láskou, pochopením a nádejou,“ uvádzajú tvorcovia novej inscenácie. Scenár podľa Exupéryho knihy napísali Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková, réžiu a choreografiu má v rukách Ondrej Šoth, hudbu napísal legendárny Michal Pavlíček a filmom do predstavenia v žánri laterny magiky prispel David Spáčil.

cardasova princezna Čítajte viac Do Košíc sa vracia Čardášová princezná v hviezdnom obsadení

O deň neskôr, v nedeľu 2. júna, bude mať na Malej scéne NDKE premiéru nová činoherná rozprávka O PAĽOVI, ČO SA ANI ČERTA NEBÁL. Na motívy rozprávok Pavla Dobšinského ju napísal herec Činohry NDKE Peter Cibula, ktorý je zároveň aj režisérom novej inscenácie. Rozprávačmi príbehu sú anjel a čert, ako zástupcovia dobra a zla, ktorí sledujú a komentujú naše ľudské počínanie, čím ponúkajú aj možnosť interakcie s divákom. Zároveň sú obrazom toho dobrého i zlého v nás. Ale to, čo si zvolíme, je iba na našom rozhodnutí. „Na to, aby sme zistili kam chceme ísť, mali by sme vedieť, odkiaľ prichádzame. A tak sa vraciame v čase, do doby našich predkov. Staré dobré ľudové príslovia totiž pripomínajú životnú múdrosť sedliackeho umu, napríklad aj to, že lož má krátke nohy. Ale s pokorou a dobrotou v srdci uspeješ a dohovoríš sa v celom svete. A ako sa bude dariť nášmu Paľovi? To prezradí jeho putovanie – veselé i nebezpečné, s humorom i pesničkami – počas ktorého sa z chlapca stane mladý muž,“ naznačujú tvorcovia novej činohernej rozprávky príbeh, ktorý ponúknu nielen detskému divákovi. V realizačnom tíme sú okrem autora a režiséra Petra Cibulu aj dramaturg Peter Himič, scénu a kostýmy navrhli Jaroslav a Miroslav Daubravovci, hudbu napísala Zuzana Eperješiová. Rozprávkový príbeh rozohrajú Adriana Ballová, Lívia Michalčík Dujavová, Katarína Horňáková, Janka Balková, Róbert Šudík, Juraj Zetyák, Tomáš Diro a Martin Stolár.

Počas leta Národné divadlo Košice ponúka všetkým deťom vo veku od 6 do 12 rokov príležitosť prežiť jedinečné prázdninové divadelné dobrodružstvo. V druhom júlovom týždni, od 8. do 12. júla, pripravuje prímestský denný tábor, Letnú divadelnú školu, kde sa deti zoznámia s kompletným fungovaním divadla, všetkými jeho povolaniami, tajnými zákutiami a spoznajú celý proces tvorby divadelnej inscenácie, vrátane výroby kulís, rekvizít či kostýmov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠDKE #NDKE