Národné divadlo Košice láka na Čardášovú princeznú, Verdiho, českú hudbu aj divadlo pre deti

Svetoznáma opereta Čardášová princezná sa vracia na javisko Národného divadla Košice ako galakoncert s výnimočným sólistickým obsadením. Národné divadlo Košice na Deň detí dve nové rozprávky a na leto prázdninové divadelné dobrodružstvo. V Košiciach bude aj Prológ k medzinárodného festivalu Divadelná Nitra a oslavy Roka českej hudby.

25.05.2024 09:00
pan puntila NDKE Foto:
V rámci trojdňovej prehliadky najnovšej tvorby Národného divadla Košice uvedú v stredu 5. júna činohernú inscenáciu epickej komédie Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti.
debata

Svetoznáma opereta Čardášová princezná sa vracia na javisko Národného divadla Košice ako galakoncert s výnimočným sólistickým obsadením. V Historickej budove bude v piatok 24. mája a v sobotu 25. mája špeciálnym hosťom dcéra slávneho skladateľa Yvonne Kálmán, ktorá si počas galakoncertu zaspomína na rozhovory so svojím otcom Emmerichom Kálmánom, priblíži najväčšie úspechy svetoznámeho operetného komponistu a jeho tvorbu, ale aj obdobie úteku židovskej rodiny pred nacistami do Ameriky a nový život v New Yorku.

Baletný Malý princ bude mať premiéru na javisku... Foto: NDKE
MALY PRINC NDKE Baletný Malý princ bude mať premiéru na javisku Národného divadla Košice v sobotu 1. júna.

Národné divadlo Košice oslávi aj Medzinárodný deň detí, pre najmenších divákov pripravilo ako darček hneď dve nové rozprávky. Premiéru bude mať baletný Malý princ a činoherná rozprávka O Paľovi, čo sa čerta nebál. V špeciálnom programe pre deti v sobotu 1. júna nebudú chýbať tvorivé dielne, výstava kostýmov či koncertná verzia nového operného projektu Orchestríček.

V prvej polovici júna budú divadlá žiť 33. ročníkom medzinárodného festivalu Divadelná Nitra s podtitulom nový pohľad/new view. V Národnom divadle Košice bude od stredy 5. júna do piatka 7. júna prebiehať Prológ festivalu, ktorý bude prezentovať všetky súbory divadla – činohru, balet aj operu. „Trojdňovou prehliadkou najnovšej tvorby Národného divadla v Košiciach vzdáva festival hold ambicióznym umeleckým projektom východoslovenskej scény a odvahe dávať priestor i umelcom, ktorí sa doma nemôžu naplno venovať svojmu poslaniu vinou ničivej ruskej vojny na Ukrajine,“ napísali organizátori festivalu.

Opera Národného divadla Košice uvedie Verdiho... Foto: Národné divadlo Košice
macbeth Opera Národného divadla Košice uvedie Verdiho operu Macbeth.

Ako prvú uvidia diváci v stredu 5. júna činohernú inscenáciu epickej komédie Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti. Vo štvrtok 6. júna sa predstaví balet s autorskou inscenáciou Každý deň odvahu choreografa Ondreja Šotha a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej, ktorý je treťou časťou voľného cyklu Zvláštna radosť žiť, a prológ festivalu uzavrie v piatok 7. júna kritikmi aj divákmi veľmi oceňovaná opera Giuseppe Verdiho Macbeth.

Národné divadlo Košice oslávi aj Rok českej hudby, ktorým si v roku 2024 celý hudobný svet pripomína 200. výročie narodenia Bedřicha Smetanu. V Historickej budove NDKE uvedú v koncertnom prevedení operu Dalibor, ktorá mala premiéru v Prahe v roku 1868 a v librete nemecky píšuceho autora Josefa Wenziga sa vracia k známej ľudovej povesti, inšpirovanej udalosťami z obdobia vlády českého a uhorského kráľa Vladislava II. Jagellonského (1456 – 1516). Je to romantická tragédia, ktorá je považovaná za prelomové dielo českého operného dedičstva. Divácky zážitok garantuje výnimočné naštudovanie diela pod taktovkou maestra Tomáša Hanusa. Ako sólisti sa predstavia Eliška Weissová, Peter Berger, Marián Lukáč, Michaela Várady a ďalší.

Počas leta Národné divadlo Košice ponúka všetkým deťom vo veku od 6 do 12 rokov príležitosť prežiť jedinečné prázdninové divadelné dobrodružstvo. V druhom júlovom týždni, od 8. do 12. júla, pripravuje prímestský denný tábor, Letnú divadelnú školu, kde sa deti zoznámia s kompletným fungovaním divadla, všetkými jeho povolaniami, tajnými zákutiami a spoznajú celý proces tvorby divadelnej inscenácie, vrátane výroby kulís, rekvizít či kostýmov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #DNKE