Ktoré inscenácie sú najlepšie? Poznáme víťazov festivalu Nová dráma/New Drama

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024 predstavil počas svojho 20. ročníka v hlavnom programe 10 inscenácií v súťaži o Grand Prix a privítal nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, nigérijského dramatika a spisovateľa Wole Soyinku. Uskutočnil sa v Bratislave a Trnave od 13. do 18. mája 2024.

24.05.2024 07:00
Historia isteho nasilia divadlo LUDUS foto Igor... Foto:
Prvýkrát na festival novej drámy zavítalo Divadlo LUDUS a s hrou História jedného násilia získalo festivalový Grand Prix.
debata

Počas jedného týždňa mohlo domáce aj zahraničné publikum vidieť v hlavnom programe tie najlepšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré boli uvedené profesionálnymi divadlami z rôznych kútov Slovenska počas aktuálnej alebo predchádzajúcej sezóny. Sprievodný program ponúkol okrem iného možnosť osobne stretnúť nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, svetoznámeho nigérijského dramatika, spisovateľa a aktivistu Wole Soyinku.

Pomlcka  foto Robert Tappert Čítajte viac Divadlo prežije všetko, hovorí Zuzana Kronerová. Začína sa festival Nová dráma
Kto sa dostal medzi TOP TEN slovenských insceácií?

Pozrite si snímky z desiatich najlepších divadelných inscenácií roka.

Fotogaléria
Jednou inscenácií, ktorá si vyslúžila miesto...
Pomlčka, Divadlo Andreja Bagara v Nitre a...
+10Ďalšou nie celkom typickou drámou na festivale...

„Festival je pre Divadelný ústav zastrešujúcou platformou, ktorá každoročne vyselektuje to najkvalitnejšie zo slovenskej tvorby a taký bol aj jubilejný 20. ročník. No ponúkol aj cenný sprievodný program, ktorý upozornil na ďalšie roviny scénického umenia, napríklad na jeho schopnosť posilňovať hodnoty, ktoré definujú naše spoločenstvo. Naznačil to už príhovor nášho vzácneho hosťa a patróna festivalu Wole Soyinku, ktorý drámu nazval aktom zjednotenia. Hovoril o formách a prejavoch divadla, ktoré sú podľa neho vždy humanistické a vnútri kreatívne, nikdy nie deštruktívne. Tešíme sa, že o jeho majstrovskú lekciu v Bratislave bol veľký záujem,“ hovorí riaditeľka festivalu Vladislava Fekete.

Spišské divadlo s hrou Šeptuchy získalo Cenu... Foto: ROBERT TAPPERT
Septuchy foto Robert Tappert Spišské divadlo s hrou Šeptuchy získalo Cenu bratislavského diváka.

Z desiatich divadelných inscenácií v hlavnom programe vyberala medzinárodná porota jednu víťaznú, ktorá na záverečnom ceremoniáli 18. mája získala Grand Prix. „Medzinárodnú odbornú porotu tvorili divadelná kritička a manažérka z Gruzínska Tamar Laliashvili, divadelný kritik, pedagóg a kultúrny manažér zo Srbska Ivan Medenica, ktorý sa stal aj predsedom poroty a Artur Ghukasyan – umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu High Fest z Arménska. Porota ocenila na tohtoročnom hlavnom programe najmä silnú generáciu mladých tvorcov, performerov, ktorí spoluvytvárajú príbehy a prinášajú do scénických diel svoje vlastné názory, presvedčenia a obavy,“ uviedla V. Fekete.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského s inscenáciu... Foto: Vanda Mesiarikova
Sme krajina Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen Vanda Mesiarikova Divadlo Jozefa Gregora Tajovského s inscenáciu Sme krajina získalo Cenu študentskej poroty. Hra o ľuďoch, priehrade a krajine. Vychádza z dobových dokumentov, zo záznamov diskusií, spomienok pamätníkov i hercov a prináša silné a smutné svedectvo o našej súčasnej spoločnosti.

Inscenácie do hlavného programu festivalu nominovala v úvode roka 2024 dramaturgická rada festivalu v zložení teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, kritička Diana Pavlačková a teatrológ a dramaturg Marek Godovič. Ich výberom prešlo celkovo 80 inscenácií.

Grand Prix Nová dráma/New Drama

Divadlo LUDUS

Édouard Louis: História istého násilia (podľa románu Histoire de la violence) Réžia: Barbora Chovancová

Cena bratislavského diváka

Spišské divadlo

Alena Sabuchová – Lucia Mihálová: Šeptuchy Réžia: Mariana Luteránová

Cena Študentskej poroty

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského

Petra Tejnorová, Marta Ljubková a kol.: Sme krajina Réžia: Petra Tejnorová

Ceny súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023

Súčasťou festivalu Nová dráma/New Drama je aj súťaž DRÁMA o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku. Do 24. ročníka súťaže Dráma 2023 bolo prijatých 40 súťažných dramatických textov, z toho 24 dramatických textov v slovenskom a 16 textov v českom jazyku. Súťaž DRÁMA 2023 vyhlásil Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice, Divadlom Jozefa Gregora Tajovského a Štúdiom 12, ktoré je divadelnou a prezentačnou platformou Divadelného ústavu. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.

Partneri súťaže ocenili tieto texty:

  • Cena Divadla Jána Palárika v Trnave: Jana Borsuková s textom Nahá
  • Cena Divadla Jozefa Gregora Tajovského: Jana Borsuková s textom Nahá
  • Cena Štúdia 12: Dominik Reisel s textom 143/144, 12i

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nová dráma/New Drama