Astorka hrá v Prahe. Privezie Milana Kunderu a komiksového Majlinga

Divadlo ASTORKA Korzo '90 reprezentuje Slovensko v zahraničí. Už dvadsať rokov hosťuje na Dňoch Astorky v Prahe s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a s podporou Slovenského inštitútu v Prahe.

14.06.2024 11:56
JAKUB A JEHO PAN Astorka Foto:
Hlavné postavy divadelnej hry Milana Kunderu Jakub (Marián Miezga) a jeho pán (Juraj Kemka) sú dvaja nerozluční priatelia, ktorí spolu putujú životom.
debata (1)

Pravidelné hosťovanie v Prahe sa datuje od roku 2003 a úspech predstavení Divadla ASTORKA Korzo '90 na tomto podujatí je príslovečný. Počas uplynulých ročníkov naše predstavenia navštívili aj českí divadelníci a filmári, osobnosti diplomatických a podnikateľských kruhov, významní divadelní kritici či zástupcovia prestížneho medzinárodného divadelného festivalu Divadlo v Plzni.

Súčasťou hosťovania slovenských divadelníkov v Prahe sú aj zaujímavé sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri divadla. . „Oslavujeme 20. ročník hosťovaní v českej metropole pod názvom DNI ASTORKY V PRAHE. Za tie roky sme zažili obrovské úspechy s inscenovaním klasických hier, čo bolo vždy povzbudzujúce. Minulý rok mali veľkú odozvu súčasné hry Halpern a Johnson od Lionela Goldsteina s Milanom Kňažkom a Vladom Černým a Dni a noci vášne Romana Poláka s Adym Hajdu a Anežkou Petrovou, vidíme teda aj posun vo vnímaní našej tvorby,“ hovorí dramaturgička Andrea Domeová.

HALPERN A JOHNSON Astorka Čítajte viac Dvaja muži, jedna žena a ich tajomstvá

„Tento rok by sa Milan Kundera dožil 95 rokov, sme radi, že aj my môžeme prispieť k poctám jeho literárneho diela, ktoré prebehli na celom svete. O to viac, že narodeniny spisovateľa sú presne v deň vzniku nášho divadla a je to dátum, ktorý má sám osebe krásne konotácie – 1. apríl,“ dodáva Andrea Domeová.

Slovenskí divadelníci v piatok 14 júna uvedú vo Veľkej sále Švandovho divadla hru slávneho českého spisovateľa Milana Kunderu Jakub a jeho pán v réžii Ondeja Spišáka. Účinkujú Marián Miezga, Juraj Kemka, Anna Šišková, Pavol Šimun, Tomáš Turek, Fany Horváthová a. h., Róbert Jakab, Sarah Arató.

Jakub a jeho pán, Juraj Kemka, Marián Miezga Čítajte viac Ako Kundera pomohol Macronovi v láske

Predloha Milana Kunderu, ktorá sa už podtitulom hlási k osvietenskému vzdelancovi Denisovi Diderotovi ponúka potešenie z myslenia, radosť zo slovnej ekvilibristiky, dotyk s literárnym umením naprieč storočiami. Preklad Milana Lasicu prináša – s humorom jemu vlastným – prepojenie intelektuálnej hry so slovom s prvkami slovenskej ľudovej slovesnosti.

Melancholický humor podľa Kunderu
Video
Hlavné postavy divadelnej hry Milana Kunderu Jakub (Marián Miezga) a jeho pán (Juraj Kemka) sú dvaja nerozluční priatelia, ktorí spolu putujú životom. / Zdroj: TV Pravda

V sobotu 15. júna opäť vo Švandovom divadle (Studio)Dibvadlo Astorka korzo '90 uvedie hru daniela Majlinga Láska, prsty, Salman Rushdie v réžii Michala Vajdičku. Účinkujú Marián Miezga, Juraj Kemka, Róbert Jakab, Zuzana Porubjaková a.h.

Slovenskí divadelníci na Dňoch Astorky v Prahe... Foto: Ctibor Bachratý / Divadlo ASTORKA Korzo ´90
Astorka Láska, prsty, Salman Ruschdie Slovenskí divadelníci na Dňoch Astorky v Prahe uvedú aj hru Daniela Majlinga Láska, prsty, Salman Rushdie. Hra s absurdným humorom stavia do protikladu humanisticky orientovaného umelca, mierneho človeka morálnych zásad so svetom drsných spoluobčanov (s podozrivým prízvukom).

Hra vychádza voľne z poviedok Za vodou a O skutočnej hodnote literatúry z komiksovej knihy Rudo. S absurdným humorom stavia do protikladu humanisticky orientovaného umelca, mierneho človeka morálnych zásad so svetom drsných spoluobčanov (s podozrivým prízvukom) mafiánskeho razenia, ktorí ako horda východných bojovníkov ničia životy a kultúrne hodnoty západného sveta.

Krčmárka aj šľachtičná
Video
Herečka Anna Šišková o hre Milana Kunderu Jakub a jeho pán / Zdroj: TV Pravda
JAKUB A JEHO PAN Astorka Čítajte viac Kunderova hravosť ide ruka v ruke s múdrosťou aj v divadle

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Divadlo Astorka Korzo '90