Celé znenie stanoviska Mateja Drličku
"Ministerka kultúry SR so mnou ako so štatutárom SND komunikovala výhradne zverejňovaním tlačových správ a cez médiá, kde sa ministerstvo snažilo navodiť dojem, že som sa dopustil série manažérskych zlyhaní. Opakovane som tieto nepravdivé, klamlivé a účelovo zavádzajúce tvrdenia vyvrátil. Mrzí ma, že zo strany ministerstva kultúry napriek tomu neprišlo k dialógu, a ministerstvo kultúry tie isté tvrdenia, ktoré som už vyvrátil, použilo ako dôvod na moje odvolanie. Ministerka Šimkovičová mi ani len nedala šancu si získať jej dôveru, pretože aj napriek mojej snahe sa so mnou od začiatku jej mandátu pracovne nestretla.
K dňu môjho odvolania nebola mne ani SND doručená žiadna oficiálna sťažnosť na vedenie Opery SND, preto tento argument považujem za irelevantný. Téma redukcie sólistického ansámblu Opery SND bola témou môjho predchádzajúceho mandátu a považujem ju za uzavretú. Výberové konanie, ktorého som sa zúčastnil a ho aj vyhral, opakovane potvrdilo moje kompetencie riadiť Slovenské národné divadlo.
Reforma v Opere SND má po čase navyše preukázateľné pozitívne výsledky v merateľných ukazovateľoch. K odvolaniu Niny Polákovej z pozície riaditeľky Baletu SND by som opätovne zdôraznil, že Štatút SND a ani iný právny predpis neupravuje akou formou (ústnou alebo písomnou) sa má prerokovanie menovania a odvolávania riaditeľov umeleckých zložiek SND realizovať. Niekoľko dní vopred som ministerke poslal mail, v ktorom som ju informoval o mojom zámere odvolať riaditeľku Baletu SND.
Túto formu prerokovania som zvolil z toho dôvodu, že s pani ministerkou sa mi aj napriek mojej snahe opakovane nepodarilo stretnúť. Na uvedený mail so žiadosťou o prerokovanie pani ministerka žiadnym spôsobom nezareagovala. Prerokovanie nemožno vykladať ako potrebu disponovať súhlasom ministerky s odvolaním niektorého z riaditeľov umeleckých zložiek SND, ale ako výmenu informácií ohľadom zamýšľaného úkonu vymenovania/odvolania. Prípadné nesúhlasné stanovisko pani ministerky s vymenovaním/odvolaním riaditeľa umeleckej zložky SND nerobí tento úkon generálneho riaditeľa SND neplatným.
V sobotu 1. 6. 2024 počas večerného predstavenia opery Antonína Dvořáka Čert a Káča v Opere SND prišlo v závere predstavenia k samovoľnému pádu dekorácie lustra. Pri incidente sa nikomu nič nestalo ani nikto nebol zranený. Šetrenie incidentu vyhodnotilo ako príčinu pádu zlyhanie ľudského faktora. Vedenie Opery SND voči zodpovedným zamestnancom bezodkladne vyvodilo dôsledky. Zamestnanec, priamo zodpovedný za vešanie lustra, prišiel o prácu. Nie je možné vyvodiť vážnejšie dôsledky ako to, že príslušný zodpovedný zamestnanec príde o svoje zamestnanie. Následná podrobná kontrola technickej spôsobilosti ťahov, zdvíhacích zariadení a ďalšej javiskovej technológie preukázala, že zariadenia sú v poriadku, bez porúch, bezpečné a nevykazujú žiadnu chybu.
Ako generálny riaditeľ SND som sa pre Umelecko-dekoračné dielne snažil nájsť čo najvyhovujúcejšie priestory, kde by obe umelecké výroby (scénická aj kostýmová) mohli byť aj naďalej v jednej budove, keďže to prináša množstvo prevádzkových benefitov. Rád by som zdôraznil, že SND využíva priestory OC Lamač odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy o nájme. V dočasných priestoroch je aktuálne uskladnené všetko technologické a nástrojové vybavenie UDD. Presun UDD do skladových priestorov a až následný presun do priestorov OC Lamač by predstavovalo dvojnásobné navýšenie nákladov na sťahovanie. Ministerstvo kultúry pri zdôrazňovaní sumy, ktorú SND za prenájom týchto priestorov zaplatilo, neuviedlo fakt, že viac ako polovica týchto nákladov (82 200 eur) tvorí VRATNÁ zábezpeka vo výške 54-tisíc eur.
SND nijakým spôsobom neporušilo predpis MK SR, ktorý štatutárom prikazuje, aby sa zdržali uskutočňovania všetkých právnych úkonov, ktorých následkom by bol vznik, zmena alebo zánik zmluvných, ako aj mimozmluvných vzťahov, ktoré nie sú nevyhnutné na zabezpečenie bežnej prevádzkovej činnosti organizácie, nakoľko SND bez umelecko-dekoračných dielní nedokáže plniť svoju bežnú prevádzkovú činnosť, keďže práve dielne tvoria scénickú aj kostýmovú výpravu ku každej inscenácii Činohry, Opery a Baletu SND. Výroba scénických a kostýmových výprav patrí medzi základné predmety činnosti SND, ktoré upravuje Zákon č. 385/1997 Z. z. o Slovenskom národnom divadle. SND informuje MK SR ohľadom všetkých úkonov a procesov spojených s rekonštrukciou UDD priebežne od roku 2022.
Ako generálny riaditeľ SND som Umelecko-dekoračným dielňam pripisoval rovnakú dôležitosť ako umeleckým súborom a bolo jednou z mojich hlavných priorít zabezpečiť, aby kolegovia z umeleckých remesiel mohli vykonávať svoju prácu v dôstojných podmienkach. Budova divadelných dielní neprešla od svojho otvorenia v roku 1959 okrem výmeny okien žiadnou významnou rekonštrukciou. Až jej vypratanie v júni tohto roka naplno odhalilo, aká urgentná bola potreba rekonštruovať budovy dielní. Priame náklady na rekonštrukciu aj vďaka môjmu manažmentu nezaťažia štátny rozpočet, pretože sa nám na tento projekt podarilo získať prostriedky z Plánu obnovy.
Ako generálny riaditeľ SND som sa nikdy nevyhýbal zodpovednosti za riadenie a hospodárenie SND. Práve naopak, povolal som do SND vysoko kvalifikovaný tím, vďaka ktorému máme za sebou jednu z najúspešnejších sezón SND v novodobej histórii, SND sa tešilo mimoriadnemu diváckemu záujmu a rok 2023 skončilo s pozitívnym hospodárskym výsledkom. Takisto, ako som sa tešil z úspechov SND, som bol vždy pripravený komunikovať a hovoriť aj o problémoch SND a prevziať za ne zodpovednosť. Niektorými z najvážnejších problémov SND je vydierateľnosť prostredníctvom znižovania rozpočtu, a tiež tlaky na obmedzenie jeho slobody a snaha politikov si z neho urobiť slúžku svojej moci. A za to ako generálny riaditeľ naozaj odmietam prijať zodpovednosť."