Bilancuj, recykluj, navar si z vody
Viliam Klimáček je ako divadelný autor známy čiernymi komédiami. Tentoraz si vybral tému starnutia, lepšie povedané starnutia v dnešnom svete a úplne konkrétne priamo na Slovensku. . „Na svete je viacero storočných dám, známych z internetu. Fascinujú ma tieto ženy, ktoré si kúpia počítač, aby si mohli spočítať, čo bolo v ich živote dobré a čo nie. Niektoré majú až milióny followerov,“ priznáva autor.
Mária (Zuzana Martinková) je ambasádorkou jesene života. Vo svojich videách motivuje followerov, ako správne bilancovať svoj život a budete prekvapení, akú odlišnú váhu možno dať dobrým a zlým rozhodnutiam. Joja (Oľga Belešová) je nadšená recyklovaním a na internete zdieľa svoje prekvapujúce nápady a neodolateľné outfity. Hana (Lucia Vráblicová) je foodblogerka, žije v hore a vie „variť z vody“ – delí sa o recepty na jedlá pre chudobných. „Hrdinky mojej hry sú influencerky zo Slovenska a málokto ich che počuť, aj keď majú čo povedať. Preto som na poctu všetkým outsiderom napísal to, čo s influencerkami zažijete,“ pozýva Viliam Klimáček.
Oľga Belešová, Zuzana Martinková a Lucia Vráblicová rozohrajú na scéne sled smutno-smiešnych situácií. V podaní týchto skvelých komických herečiek ožívajú infuencerky 50+ ako absurdné symboly dnešnej divnej doby a krajiny, ktorá je malá rodičom aj ich deťom. „Prečo by nám malo byť dobre? Sme nejaký výnimočný národ? Že vieme robiť? Vieme, najradšej na svojom. Pomáhame talentom? Pomáhame, ale ujsť. Doprajeme susedovi? Doprajeme, zdochnutú kozu. A preto žijem v hore,“ hovorí Hana, pre internet Hájnikova žena, ktorej sa cnie za dcérou. Tri ženské postavy, každú trápi niečo iné a každá si na to aj našla iný liek. Sú iskrivé aj clivé, osamelé aj energické, ale všetky chcú ešte chytiť život za pačesy.
Čítajte viac V Divadle GUnaGU rozkvitli sekery. Veľmi čierna komédia o zvlčilých ľuďoch vo zvlčilej dobeViacej čierna ako smiešna
„Keď sme si hru prečítali, povedali sme si, že to nie je švanda, o čom budeme hrať,“ komentuje absurdnú komédiu Oľga Belešová, predstaviteľka Joje. „Za vtipnými situáciami a kostýmami sa skrýva téma starnutia, nedobrého vývoja na Slovensku, narastajúcej nevraživosti a zároveň problémov aktuálnych v seniorskom veku.“ Herečka má osobné skúsenosti, keď sa starala o svojich starnúcich rodičov a so seniormi sa stretávala aj pracovne, keď pre Slovenskú televíziu pripravovala reláciu s rovnakými témami, aké teraz vytiahol Viliam Klimáček na divadelné javisko. Hra osloví všetky generácie, len každá ju vníma zo svojho pohľadu, daného vekom a skúsenosťou. Oľga Belešová v GUnaGU ako herečka začínala pred 35 rokmi a oceňuje, ako sa divadlo od prvotného nadšenia sprofesionalizovalo a zároveň nestratilo svoju poetiku, že si vybudovalo fanúšikovskú základňu naprieč generáciami.
Hoci je každá z troch hrdiniek v hre Influencerky celkom iná, všetky rovnako starnú a musia pritom čeliť realite dnešného sveta v domácich, slovenských podmienkach. „Každá z nich chce negatívne pocity niečím prebiť, vytvoriť si veselšiu realitu, ako to hovorí aj moja postava. Hľadajú nový zmysel života a každá tú radosť našla v niečom inom. Keď som pre televíziu pracovala so seniormi, naozaj som stretávala foodblogerky či babičky, ktoré vyrábali on-line časopis pre iných seniorov, učia sa cudzie jazyky, aby sa vedeli dorozumieť s vnúčatami v cudzine, športujú, cestujú, tancujú… Aj moja mama sa vo vysokom veku naučila pracovať s tabletom, tešila sa z technologického pokroku a život ju bavil,“ dodáva herečka.
Práve o tom by malo byť aj posolstvo absurdnej komédie Influencerky – „aj keď život končí, tak nekončí“ – ako vraví jedna z postáv. Hoci je táto komédia viac čierna ako smiešna, nie je to autorova vina, keď sa absurdnosť stáva realitou. Humor jej pritom nechýba, no vtipné situácie viac než smiech vyvolajú úsmev plný pochopenia – pretože Influencerky sú v prvom rade dojímavé.
Čítajte viac Varím a verím. Ale komu? Kabaret v Divadle GUnaGU odtajní staré recepty