Ako vyzerá Zabíjajte popieračov klimatických zmien v absurdnej hre Divada bez masky.
Fikcia či skutočnosť?
Hra austrálskeho autora Davida Finnigana pripomína akčné filmy. Ekoteroristky so zbraňami v ruke, naháňačky, výstrely, rukojemníci, ktorými sa stávajú samotní diváci – no ide v nej o viac. Finnigan balansuje na hrane absurdity a reality, diváci sa dobre bavia, ale nie je to celkom uvoľnený smiech, pretože tento fiktívny príbeh nemá od skutočnosti zasa až tak ďaleko.
Veď aj my, protinožci, vieme, ako to vyzerá, keď sa stretnú dva nezmieriteľné svety, oba extrémne a oba radikálne, neschopné žiadnych kompromisov. Aj my máme skúsenosti s neschopnými politikmi, akou je v tejto hre ministerka životného prostredia Gwen Malkinová (skvelá Oľga Belešová), ktorá je vo svojej hlúposti rovnako nebezpečná ako samotné teroristky.

Ich vodkyňa Catch (rovnako vynikajúca Sandra Lasoková) symbolizuje mladý radikalizmus a extrémizmus, ktorý sa u nás rozmáha viac v inej než ekologickej podobe. Ministerka so svojou mediálnou poradkyňou reprezentuje mašinériu politickej moci, ktorej absolútne nejde o ľudí. Podporuje ju riaditeľka uhoľných baní Remedy Clarková aj televízna reportérka, ktorá do diskusií ako protistranu k vedcom pozýva popieračov klimatických zmien, takže debaty k ničomu nevedú. Jej novinárskym protipólom je moderátorka Jalan Ones, ktorú vo videu stvárňuje skutočná moderátorka politických televíznych relácií Marta Jančkárová. Ako to teda vyzerá, keď nekompetentné osoby zasadnú na ministerský post a riadia štát a keď spravodlivosť vezmú do rúk mladí radikáli a akú úlohu v tomto všetkom zohrávajú médiá, odhalí hra Zabíjajte popieračov klimatických zmien.

Odhodlané na všetko
O dôležitosti globálneho otepľovania pochybujú hádam len popierači klimatických zmien, faktom však zostáva, že jeden z nich už znova šéfuje Bielemu domu a svetovej politike. Hra Austrálčana Davida Finnigana má všeobecnú platnosť, veď v globálnom svete sú naše problémy spoločné. Napokon, keď na hru získal grant, u niektorých austrálskych politikov a novinárov to vyvolalo negatívne reakcie, pretože názov hry sa im videl neprijateľný, aj keď je myslený ironicky.

Finniganova hra osciluje medzi čiernou komédiou a tragédiou, ktorej obeťami sa staneme my všetci. Ako tu napokon zaznie: viete si predstaviť svet o tridsať rokov? Nie o sto či dvesto, stačí iba tridsať – a ak sa ich nedožijeme my, dožijú sa ich naše deti. V tejto hre sa kvôli klíme vraždí – ale vraždí sa tu aj kvôli politickým preferenciám. Keď odlišné názorové tábory tvrdošijne zotrvávajú na svojich pozíciách, zlyháva akákoľvek diskusia a spoločnosť mieri ku katastrofe. Kto napokon vyhrá, je potom absolútne jedno, keď nezostane kameň na kameni. Aj to na Slovensku poznáme nie až tak v ekopolitickej, ale priam v celospoločenskej rovine.
Hra Zabíjajte popieračov klimatických zmien je od samého začiatku postavená na momente prekvapenia, divákom nedovolí len tak sa pohodlne usadiť na stoličke. Musia byť neustále v strehu, hrá sa v celom priestore a dynamike pomáhajú aj scény natočené na video. Raz sú to scény z domácnosti pani ministerky, potom zábery z kamerového systému v teroristami obsadenej budove. Miešajú sa rôzne divadelné žánre: politická satira sa strieda s hudobnou párty, akčné scény sú kombinované s prvkami dokumentárneho divadla, apelujúceho na nevyhnutnosť spolupráce pri riešení klimatických zmien. A všetko dokopy prináša nezvyčajný divadelný zážitok.

Autor David Finnigan zaručil, že nikde na svete sa jeho hra neuvádza v rovnakej podobe: všade ju totiž musia radikálne skrátiť a vybrať si z rôznych variantov dialógov, ktoré autor ponúka – inak by predstavenie trvalo aj šesť hodín. Slovenskí tvorcovia si s austrálskou hrou poradili po svojom, prekladateľ a dramaturg inscenácie Mário Drgoňa preložil 144 strán textu a aj ho radikálne vykrátil. V réžii Jakuba Matejčíka v hlavných úlohách žiaria tvárna Oľga Belešová ako nekompetentná ministerka a energická Sandra Lasoková ako odhodlaná šéfka skupiny teroristiek ako dva silné protipóly. Napokon sa stretnú v rozhodujúcom zápase a obe sú odhodlané na všetko.
V ďalších úlohách sa predstavia Veronika Meszárosová ako mediálna poradkyňa ministerky, Adriana Moravčíková ako šéfka uhoľných baní, Jana Holková ako televízna reportérka a ďalšie herečky, lebo táto hra má čisto ženské obsadenie.
O tom, že to autor myslí s ekologickou témou vážne, nech sa s ňou akokoľvek pohráva, svedčí aj fakt, že sa zriekol tantiém v prospech Klimatickej koalície, čo je platforma environmentálnych organizácií na Slovensku. Žiaľ, platforma „pre udržanie zdravého rozumu a vzájomnej komunikácie“ neexistuje.