Štúdio tanca osvieži festival Lososmi

Telo, pohyb, tanec... Výstava fotografií, ktorá približuje tvorbu a tanečníkov banskobystrického Divadla Štúdio tanca, odštartovala v pondelok večer 9. ročník festivalu Štyri (+1). Jeho ambíciou je mapovať aktuálne dianie na slovenskej scéne súčasného tanca a zároveň predstaviť diela, ktoré vytvorili slovenskí tanečníci a choreografi v zahraničí - aby tak vyprovokoval aj domácu tvorbu.

16.10.2012 16:00
39 styri dni tanca 3x CobosMika Company a ich... Foto:
CobosMika Company a ich intímny duet Hidden.
debata

„Nechceli sme meniť názov, ktorý je v anglickej skratke 4 Days 4 You ako prešmyčka, tak sme dali +1 do zátvorky. Hoci tentoraz by mala byť v zátvorke 2, pretože tento rok potrvá festival o dva dni dlhšie,“ vysvetlila riaditeľka festivalu Zuzana Hájková.

Proti prúdu
Z takmer 25 prihlásených predstavení sa napokon desať dostalo do programu prehliadky. Dnes večer festival otvorí premiéra banskobystrického Divadla Štúdio tanca Lososy. Príbeh o tých, čo tiahnu proti prúdu.

„Pôvodný zámer bol iný. Ale fascinácia lososmi bola taká veľká, že po preštudovaní rôznych materiálov o nich som upustila od prenášania symboliky, inšpirovanej lososmi, do ľudského príbehu. Zobrazila som príbeh lososov, ktorých húževnatosť a vytrvalosť vyplávala na povrch. Ten ťah proti prúdu a ich obetovanie sa som sa snažila udržať v príbehu,“ povedala choreografka a režisérka predstavenia Lososy Zuzana Hájková.

Od zajtra do soboty budú patriť priestory Divadla Štúdio 12 predstaveniam hosťujúcich súborov zo Slovenska, z Česka, Rakúska a zo Španielska. Po Horúčave – tanečnom divadle o mužoch a ženách Marty Polákovej ateliéru L.A.B. – dostanú zajtra večer priestor na scéne dvaja sólisti: Tibor Trulík, ktorý sa predstaví v choreografii Odporný domov, a Martin Goga s choreografiou Metamorphoses. „Mňa osobne Martin Goga, ktorého sme nepoznali, zaujal spojením klasického tanca a moderného divadelného prejavu. Povedala som si, že bude zaujímavé ukázať aj inú tvár súčasného tanca,“ spomenula riaditeľka festivalu.

„Na rozdiel od kompaktných celovečerných predstavení bývajú sóla veľmi osobnostné, provokujúce a to má naše publikum rado. Keďže všetky sólové predstavenia, ktoré sme z prihlásených vybrali, boli kratšie, rozhodli sme sa urobiť jeden neskorý večer mužských a jeden ženských sól,“ pokračovala Zuzana Hájková.

Divácke zážitky ako show
Hudobno-tanečný projekt Kolik váží naše touha? pražskej skupiny VerTeDance kladie naliehané otázky. Aká ťažká je túžba človeka? Možno ju zmerať, odkryť a popísať? „Téma predstavenia je výsostne súčasná, naše mladé publikum sa zaoberá podobnými otázkami. Okrem toho je ocenená ako Tanečná inscenácia roka a Lucia Kašiarová získala za toto predstavenie cenu Tanečnica roka,“ zdôraznila riaditeľka festivalu Štyri (+1) dni tanca.

Piatkový večer osvieži Veľká riziková show, prezentovaná ako pohybovo-poetická performance Dávida Vrbíka a Arnošta Krysaříka. „Bude to prekvapenie aj pre nás organizátorov. Od prvého dňa budú zbierať od divákov poetické vyjadrenia ich zážitkov z festivalových predstavení. Arnošt Krysařík bude slová divákov deklamovať na hudbu Davida Vrbíka,“ vysvetlila riaditeľka festivalu.

V sobotu vyvrcholí festival predstavením Think Fish part 1. rakúskeho zoskupenia Cielaroque. Dvaja tanečníci stvárňujú, ako rozdielne možno interpretovať jednu myšlienku. Záver bude patriť španielskemu súboru Cobos/Mika a ich projektu Hidden. „Je to slovensko-španielsky pár, ktorý zaujímavo spája prejavy týchto dvoch kultúr,“ dodala Zuzana Hájková.

Súčasťou festivalu Štyri (+1) dni tanca sú aj tanečné workshopy pre verejnosť aj profesionálnych tanečníkov v odbore klasický tanec a pohybová improvizácia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba