Kultúrne leto s Evou Krížikovou, Richardom III. aj s organistom Notre Dame

Čo spája podujatia ako Medzinárodný festival detských folklórnych súborov, Letné shakespearovské slávnosti, Dni majstrov ÚĽUV či rozprávkový festival Kde bolo - tam bolo? Všetky sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta a Hradných slávností, ktoré vstupujú do svojho 39. ročníka. Od polovice júna do polovice septembra ponúkne takmer 230 podujatí, v ktorých sa predstavia tri tisícky účinkujúcich.

12.06.2014 11:23
ANKETA: Víazky ankety Slovenka roka Foto:
Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica s menom Evy Krížikovej.
debata

Filmový chodník slávy

Prvým podujatím Kultúrneho leta v Bratislave bude dnešné položenie pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava. K Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi a Štefanovi Kvietikovi, ktorí už svoju dlaždicu majú, pribudne dnes o 17. h dlaždica s menom Evy Krížikovej.

Už v piatok sa začne štvrtý ročník Bratislava Street Art festivalu, multižánrového podujatia, ktoré až do nedele 15. júna ponúkne street art, hudbu a performance. „Centrom diania festivalu je Továrenská ulica, ktorú organizátori počas daného víkendu uzavrú, aby mohli v čo najväčšej miere využiť vysokozdvižnú techniku okolo budovy s popisným číslom 14. Medzinárodný tím graffiti umelcov následne pretvorí fasádu budovy na verejnú galériu. Tento rok pozvanie prijali Pablo S. Herrero a H101 zo Španielska, Mr Zero a Fatheat z Maďarska, Finbarr dac z Írska či MauMau z Veľkej Británie,“ informuje festival.

„Návštevníci sa môžu tešiť aj na bohatý hudobný program – na štyroch pódiách vystúpia skupiny FunThomas, Martina Javor Band, The lovely pimps, Gonsofus, Triple Sun, Austrian Apparel, Saténové Ruky a mnohé ďalšie. V piatok a sobotu v noci sa pre všetkých, ktorí ešte budú vládať, bude v priestoroch klubu Batelier konať Bass fest – festival elektronickej hudby.“

Leto so Shakespearom

Množstvo hudby ponúkne aj festival Viva Musica! Začína sa 21. júna a jeho otvárací koncert je zároveň otváracím koncertom Kultúrneho leta. „V rámci otváracieho koncertu uvedieme Shakespearovu romantickú komédiu Sen noci svätojánskej s rovnomennou scénickou hudbou nemeckého hudobného skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho (1809 –1847). Shakespearov text ožije v podaní Sabiny Laurinovej, Oldřicha Víznera a Csongora Kassaia v sprievode Mendelssohnovej hudby interpretovanej Slovenskou filharmóniou pod vedením Leoša Svárovského,“ píšu organizátori.

Otvárací koncert organizuje Viva Musica! v spolupráci s letnými shakespearovskými slávnosťami. Tie bude nádvorie Bratislavského hradu hostiť od 18. júla do 3. augusta. Na programe festivalu bude aj Komédia Večer trojkráľový alebo Čo len chcete v réžii uznávanej maďarskej režisérky a riaditeľky divadla Vígszinház Enikő Eszenyi. Festival poslednýkrát uvedie komédiu Dvaja páni z Verony v réžii Petra Mankoveckého a, naopak, premiéru bude mať Richard III. v réžii a úprave Martina Hubu a v hlavnej úlohe s Jiřím Langmajerom.

Ďalšou z akcií, ktoré Kultúrne leto zastrešuje, je Katedrálny organový festival, ktorý bude od 31. júla do 11. septembra vždy vo štvrtok hostiť Katedrála sv. Martina. „Otvorenie hlavného programu bude patriť absolútnej špičke, Olivier Latry je v organovom umení takým pojmom, akým bol Pavarotti v opernom speve,“ povedal za organizátorov festivalu Stanislav Šurin. „Koncerty, ktoré na festivale zaznejú, budú predovšetkým o organovej interpretácii zapísaných skladieb, ale ponúkne aj organovú improvizáciu. Olivier Latry, organista parížskej katedrály Notre dame, patrí k najlepším improvizátorom na svete a improvizovať bude aj rakúsky organista Michael Koller.“ Inšpiráciou pre Kollera budú vo štvrtok 21. augusta obrazy Teodora Tekela venované vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa.

Spomienka na vojnu

Orchestre z viacerých krajín sveta predstaví Cyklus benefičných symfonických koncertov v Slovenskom rozhlase. Ponúkne napríklad vystúpenie Bard College Conservatory Orchestra s dirigentom Leonom Botsteinom. Ako sólistka sa predstaví sopranistka Dawn Upshow. „Je to mimoriadne talentovaná a vynikajúcim hlasom obdarená speváčka, ktorá získala okrem iných cien aj päť cien Grammy,“ povedal za organizátorov Ján Juráš, ktorý speváčkine kvality prirovnal k Edite Gruberovej. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa predstavia aj Pittsburgh Youth Symphony Orchestra s dirigentom Lawrencom Lohom (23. júna) či East Sussex Youth Orchestra s dirigentom Colinom Mettersom (4. augusta).

Prívlastok výnimočný bude mať koncert Berkshire Youth Orchestra s dirigentom Jonathanom Burnettom (24. júla). Bude totiž venovaný oficiálnej spomienke Bratislavy na 100. výročie vypuknutia prvej svetovej vojny. Tomu sa prispôsobil aj program orchestra. „Namiesto suity z filmu Harry Potter zaradili dielo skladateľa Georga Butterwortha, mladého anglického skladateľa, ktorý zahynul vo Francúzsku v roku 1915 počas prvej svetovej vojny,“ vysvetlil Juráš. Na všetky koncerty je vstup voľný, podmienkou však je, že si treba vopred rezervovať miestenku.

Do Kultúrneho leta v Bratislave sa zapája aj Letná čitáreň U červeného raka pod Michalskou bránou. Jej návštevníci sa budú môcť zúčastniť na autorských čítaniach slovenských spisovateľov; multižánrových podujatí, ktoré predstavia talentovaných umelcov z oblastí, ako je tanec, hudba, divadlo či literatúra a nebude im chýbať humor a pripravený je aj cyklus podujatí s názvom Folklór U Červeného raka.

Leto sa bude dať tráviť aj v Štúdiu L+S, ktoré poruší tradíciu divadelných prázdnin a zostane otvorené aj v júli. "Letné horúčavy sú po čase únavné. Rozhodli sme sa preto ponúknuť všetkým možnosť príjemne sa zabaviť a stráviť letný podvečer v perfektne klimatizovanom divadle. Zároveň prinášame možnosť pozvať do divadla známych či rodinných príslušníkov, ktorí prídu do hlavného mesta na dovolenku,“ povedal riaditeľ divadla Pavol Danišovič.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodný festival detských folklórnych súborov #Letné shakespearovské slávnosti #Dni majstrov ÚĽUV #Kultúrne leto a hradné slávnosti