Fest Anča je oslavou animácie

Počítač Mac má zlomené srdce. Osminka masla sa chce naučiť lietať. Prázdna fľaša sa nechá unášať fantáziou. Aj strašidlá majú svoje problémy... To sú názvy štyroch filmov zo sekcie Anička v krajine zázrakov, určenej najmä pre ostrieľanejších divákov prehliadky Fest Anča v Žiline. Medzinárodný festival animovaných filmov uvedie spolu 502 titulov. Program 7. ročníka štartuje v stredu ráno pásmo českých a slovenských večerníčkov, ktoré vznikli v 60. a 70. rokoch. Päťdňová oslava animácie vyvrcholí v nedeľu popoludní odovzdávaním filmových cien Anča Award. V piatich súťažných sekciách o ne súperí 88 snímok.

18.06.2014 14:41
41 Zachovat viziu Foto:
Zachovať víziu približuje osudy nedokončeného veľkolepého animovaného filmu aj jeho tvorcu, oscarového Richarda Williamsa.
debata

„Diela Georgesa Schwizgebela možno prirovnať k animovaným maľbám. Využíva hlavne akrylové a temperové farby či pastel. Osobne príde uviesť svoj profil, v ktorom uvedieme 19 filmov, ktoré vytvoril od začiatku svojej tvorby až po súčasnosť. Jeho snímky sú silne späté s hudbou, ktorá im dodáva štruktúru, buduje tempo a dokonca aj príbeh,“ povedal programový riaditeľ Fest Anče Maroš Brojo. Švajčiarsky majster animácie vraj dodnes pracuje s kamerou Mitchell, ktorá patrila Charliemu Chaplinovi. Či je to pravda, iste rád prezradí všetkým, čo na jeho projekcie prídu. Okrem švajčiarskeho zaostrí Fest Anča tento rok aj na nemecký a rakúsky animovaný film.

„Nemecký fókus by mal byť atraktívny pre bežného diváka i odborníka. V historickom priereze sú animované filmy nemeckej fašistickej propagandy, západonemecké snímky aj tituly, čo vznikli v bývalej NDR, až po súčasnosť. Prináša komplexný pohľad na to, ako sa vyvíjal nemecký animovaný film od počiatkov až po dnešok,“ pokračoval Maroš Brojo.

Dobrodružstvá princa Achmeta je najstarší zachovaný „animák,“ pod ktorý sa v roku 1926 podpísala režisérka Lotte Reinigerová. Fest Anča ho uvedie so živou hudbou – len pre tento festival ju skomponoval Stroona, bude ňou naživo sprevádzať premietanie.

Absentér, Šetrite papier, Príbeh o všeobecnom odzbrojení. Aj tieto filmy vznikli na Ukrajine v produkcii Multagitpropu v dvadsiatych rokoch minulého storočia. „Bola to propaganda a tieto krátke animované filmy sa premietali v kinách pred týždenníkmi. Zaujímavosťou tejto sekcie je aj živá hudba, ktorá tieto filmy sprevádza,“ spomenul programový riaditeľ festivalu.

Desať slovenských „animákov“ sa bude uchádzať o Anča Slovak Award a finančnú odmenu 600 eur. Dvaja reprezentanti slovenskej animovanej scény sú aj v medzinárodnej súťaži krátkych filmov – Sneh Ivany Šebestovej a Fongopolis slovensko-poľskej animátorky Joanny Kozuch. „Výber súťaže je reprezentatívny. Návštevník si môže vytvoriť predstavu o tom, aké najlepšie diela vznikli na svete od roku 2012,“ zdôraznil Maroš Brojo.

Z viac ako piatich stoviek animovaných filmov je „len“ trinásť celovečerných. K festivalovým ťahákom bude podľa programového riaditeľa patriť snímka Zachovať víziu. Režisér Kevin Schreck v ňom vyrozprával príbeh britského animátora Richarda Williamsa, držiteľa Oscara za film Kto obvinil králika Rogera? a jeho tridsaťročnej práci na majstrovskom diele Zlodej a obuvník. „Mal to byť najúžasnejší film, vytvorený technikou klasickej ručne kreslenej animácie, v ktorom zužitkovával všetky schopnosti a znalosti, čo počas dlhej kariéry nadobudol. Nepodarilo sa mu ho dokončiť, štúdio výrobu zrušilo a vydalo ho prerobený pre detského diváka. Dovolím si povedať, že úplne sprznený. V nesmierne zaujímavom rozprávaní o Williamsovom životnom príbehu sú aj ukážky z toho nedokončeného filmu, ktoré sú skutočne dych berúce, takže sa ho oplatí vidieť na veľkom filmovom plátne,“ dodal Maroš Brojo.

Podrobný program 7. ročníka medzinárodného festivalu animovaných filmov s množstvom užitočných informácií je na www.festanca.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #Fest Anča #animované filmy