Umením proti fašizmu

Séria umeleckých intervencií s názvom Prechádzka: umením o fašizme minulosti a rasizme oživí bratislavské ulice. Počas týždňa ponúkne rôzne umelecké výpovede a vyvrcholí 14. marca Stredoeurópskym fórom o fašizme. To v KC Dunaj ponúkne panelové diskusie aj premietanie oscarového filmu Saulov syn.

07.03.2016 16:14
v Foto:
Stredoeurópske fórum o fašizme ponúkne aj premietanie oscarového filmu Saulov syn.
debata (3)

„Do Prechádzky sme sa pustili s neodbytným pocitom, že namiesto postupného vyrovnávania sa s minulosťou na ňu, naopak, zabúdame, čo môže podporiť úspech najrôznejších extrémistov. Sobotné voľby našu obavu ešte viac posilnili. O to viac si myslíme, že treba nielen hovoriť, čo znamenal fašistický režim v minulosti, ale aj ako sa z neho môžeme poučiť dnes,“ hovoria Mirka Grófová a Michaela Kučová z Nadácie otvorenej spoločnosti, ktoré za projektom stoja.

Michal Habaj, Boris Ondreička a Michal Rehúš v rámci projektu prečítajú svoje texty proti fašizmu v pondelok 7. marca o 20.30 h v Next Apache na Panenskej 28. Výtvarníčka Daniela Krajčová predvedie v utorok o 15. h v Novej tržnici na Trnavskom mýte maľbu naživo a počas nasledujúcich dní sa do projektu zapoja aj Oto Hudec, Šymon Kliman či Tomáš Rafa.

"Našu spoločnosť treba kultivovať. Umenie a vzdelanie sú najlepšími kultivačnými nástrojmi. S čerstvými výsledkami volieb je to ešte o to akútnejšie. Práve preto sme sa zapojili s architektonickou prechádzkou Bratislavou do tejto iniciatívy,“ hovorí Zuzana Duchová, ktorá pripravila sobotnú aktivitu. Kompletný program projektu nájdete na prejdimesa.sk.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #fašizmus #Stredoeurópske fórum o fašizme