Poľský minister spravodlivosti sa odvolá proti nevydaniu Polanského do USA

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro podá odvolanie voči októbrovému rozhodnutiu sudcu Dariusza Mazura, ktorý zamietol žiadosť o vydanie poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polanského do USA. Tam je na 82-ročného filmára vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977. Prokuratúra v poľskom Krakove pritom mesiac po rozhodnutí Mazura vyhlásila, že sa nebude odvolávať.

31.05.2016 13:48
Roman Polanski Foto:
Roman Polanski so Zlatou kamerou, ktorú mu udelil festival Artfilm.
debata (2)

Ziobro, ktorý súčasne zastáva aj post generálneho prokurátora, svoj zámer predstavil vo vysielaní poľského štátneho rozhlasu. „Rozhodol som sa, že podám odvolanie na najvyššom súde proti tomuto rozhodnutiu, v ktorom súd rozhodol, že nevydá pána Polanského do USA v situácii, keď je obvinený a hľadaný za znásilnenie dieťaťa,“ uviedol politik. „Ak by bol iba obyčajný muž, učiteľ, lekár, inštalatér, maliar, som si istý, že by bol už dávno deportovaný z akejkoľvek krajiny do USA,“ doplnil.

Na Ziobrove vyhlásenia reagoval Polanského právny zástupca Jan Olszewski, ktorý pre poľskú televíziu TVN24 uviedol, že rozhodnutie ministra spravodlivosti nie je prekvapivé. „Garantujem, že ak by neboli na našej strane žiadne faktické argumenty, Polanského celebritný status by ho neochránil pred vydaním,“ vyhlásil tiež.

Držiteľa Oscara za réžiu snímky Pianista (2002) obvinili v roku 1977 zo šiestich trestných činov vrátane znásilnenia vtedy 13-ročnej Samanthy Geimer. Päť zo šiestich obvinení neskôr stiahli, keď sa Polanski priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie, odkiaľ ho po 42 dňoch prepustili. Režisér filmov ako Rosemaryino dieťa (1968), Čínska štvrť (1974), Smrť a dievča (1994) alebo Ghost Writer (2011) však krátko pred vynesením rozsudku z USA ušiel a usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 31 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko však 12. júla 2010 oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Polanského prepustili z domáceho väzenia.

Predvlani koncom októbra Polanského vypočúvala poľská prokuratúra po tom, ako sa zúčastnil na oficiálnom otvorení Múzea histórie poľských židov vo Varšave. Druhý raz ho vypočúvali vlani v januári, keď losangeleská prokuratúra zaslala poľským úradom žiadosť o jeho vydanie. Polanski, ktorý plánuje nakrúcať v Krakove film o Dreyfusovej afére, potom koncom februára 2015 vypovedal aj na súde. Verdikt mali pôvodne vyniesť už na jar 2015, súd však rozsudok dvakrát odročil s tým, že poľské úrady požiadali americkú stranu o právnu pomoc v tomto prípade.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #znásilnenie #Roman Polanski #vydanie do USA #Zbigniew Ziobro