V rámci hlavnej súťaže sa do Varov vracia s novinkou Gruzínec Giorgi Ovashvili. S filmom Kukuričný ostrov tu zabodoval v rovnakej sekcii pred tromi rokmi. Osobitý obrazový poetizmus a minimum dialógov uplatňuje aj vo filme Chibula o zvrhnutom gruzínskom prezidentovi.
Príbeh poľského naivného maliara Môj Nikifor Poliaka Krzystofa Krauze ocenili v roku 2005 Krištáľovým glóbusom. Filmár umrel pred dvomi rokmi, no symbolicky sa pripomína ako spoluautor filmu Vtáci spievajú v Kigali. V príbehu odhalil udalosti rwandskej genocídy a natáčal ho s manželkou Joannou Kos-Krauze. Po jeho smrti v roku 2014 dokončila snímku sama.
Na karlovarskom festivale sa prvýkrát pred publikom nadýchne aj spomínaná slovenská snímka Čiara s Emíliou Vášáryovou a Tomášom Maštalírom v hlavných úlohách. Režisérom drámy s prvkami krimi, trileru a temnej komiky je Peter Bebjak, za príbehom z ukrajinsko-slovenského pohraničia stojí scenárista Peter Balko.
Čiara sa odohráva v dramatickom prostredí hranice, kde platia celkom osobité pravidlá. Pašerák cigariet Adam Krajňák je temperamentný vodca pohraničnej skupiny, obchodujúcej s lacnými ukrajinskými cigaretami. Obchodné plány mu však pomaly mení budovanie hranice oddeľujúcej schengenský priestor. Čiara je zároveň ľudským príbehom otca početnej rodiny, ktorého osud podlieha prostrediu s osobitými zvykmi, ale aj príbehovou mozaikou postavičiek obliehajúcich tento „mystický“ priestor.
Čiare konkuruje dokopy jedenásť medzinárodných snímok. V hlavnej súťaži je napríklad aj psychologická dráma Ešte viac debutujúceho tureckého režiséra Onura Saylaka. Teenager Gaza sa musí podriadiť otcovi, ktorý mu „nájde prácu“ vo svojom čiernom podniku s utečencami, nerešpektujúc synovu túžbu ďalej študovať.
Česko v súťaži reprezentuje rytierska roadmovie Križiačik Václava Kadrnku v hlavnej úlohe s Karlom Rodenom. „Václav Kadrnka prišiel so štylisticky vyhranenou adaptáciou básne Jaroslava Vrchlického, aby mlčanlivosťou filmového tvaru podporil našu predstavivosť k vykonaniu poetickej filmovej púte,“ píše sa vo festivalovom bulletine.
Režisér Juraj Lehotský a scenárista Marek Leščák sa vo filme Nina ponorili do problematiky rodinných a partnerských vzťahov optikou dvanásťročného dieťaťa, Niny, ktorá trpí rozvodom rodičov. Chceli ukázať „dieťa, ktoré sa snaží byť iné, je hravé, verí sebe, svojim snom a má oboch rodičov rado“, povedal scenárista Marek Leščák.
V sekcii dokumentárnych filmov bude súťažiť snímka Richard Müller: Nespoznaný Mira Rema a študentský film Atlantída, 2003 Michala Blaška, ktorý mal premiéru v Cannes, vybrali do sekcie Prvé podanie, určenej pre talentovaných začiatočníkov.
Herec, režisér a producent Casey Affleck si príde prevziať Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary Jiřího Bartošku a s režisérom Davidom Lowerym osobne uvedú snímku A Ghost Story, ktorá po premiére na festivale Sundance zbiera len priaznivé kritiky. Niektorí recenzenti ju dokonca považujú za jeden z najzaujímavejších filmov roka. Po boku Afflecka si v „poetickej meditácii o čase a pamäti“ pod vedením Loweryho opäť zahrala herečka Rooney Mara.