Ak by bol van Gogh režisér, vytvoril by tento film

16.08.2017 16:00
Loving Vincent
Film Loving Vincent zachytáva svet očami maliara Vincenta van Gogha. Autor:

Aktuálny ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik otvorí slovenská premiéra animovaného britsko-poľského filmu Loving Vincent režisérskeho tandemu Dorota Kobiela a Hugh Welchman. Snímka je prvým celovečerným projektom jej tvorcov a prvým filmom na svete vôbec, ktorý vznikol animáciou olejomalieb.

Tvorcovia snímky pre jej realizáciu vyškolili vyše sto maliarov-animátorov. Tí počas šiestich rokov vymaľovali viac ako 65-tisíc políčok, ktoré následne rozpohybovali.

Film zachytáva svet očami maliara Vincenta van Gogha. Jeho autori si kládli pritom za cieľ preskúmať komplikovaný život a kontroverznú smrť jedného z najslávnejších umelcov svetovej histórie. Príprave snímky predchádzal i pedantný výskum. Okrem van Goghových umeleckých diel sa tvorcovia totiž inšpirovali aj osemsto listami maliarovej osobnej korešpondencie.

Jednotlivé postavy, ktoré spoločne ovplyvňovali život a tragický osud van Gogha, nahovorili zároveň herecké hviezdy ako Chris O'Dowd, Saoirse Ronan, Jerome Flynn, Helen McCrory či Aidan Turner. Hudbu k filmu skomponoval Clint Mansell, častý spolupracovník režiséra Darrena Aronofského.

Vznik snímky, ktorá získala cenu na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Annecy a ocenenie pre najlepší animovaný film na IFF Shanghai, financovali jeho tvorcovia čiastočne cez kampaň Kickstarteru a podporil ho i Poľský filmový inštitút.

Po slovenskej premiére, ktorá sa uskutoční 12. septembra v Dome umenia v Piešťanoch, film uvedú i 22. septembra v USA.

#Vincent van Gogh #Loving Vincent #Clint Mansell #Cinematik
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk