Fest Anča má víťazov. Ktoré sú tie najlepšie animáky?

Nič sa nedeje. To je názov víťazného filmu Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorý vytvorilo režisérske duo z Dánska Uri a Michelle Kranot.

01.07.2018 18:23
Nič sa nedeje Fest Anča Foto:
Víťazným filmom Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sa stal filmový VR projekt Nič sa nedeje.
debata

„Uchvátila nás jeho atmosféra a hypnotické tempo. Zanechá v divákovi hlboký zážitok, ktorý sa len tak ľahko nevytratí,“ zhodnotila odborná porota, ktorú tvorili televízna a filmová konzultantka Agnès Bizzaro z Nemecka, filmár Peter Millard z Veľkej Británie a filmový vedec Michał Bobrowski z Poľska. Víťazný film získal ocenenie Anča Award honorované sumou 800 eur a sošku z dielne štúdia ALLT, ktorá svojím vizuálom navodzuje hlavnú tému 11. ročníka festivalu – propaganda.

VR technológia divákovi umožňuje nepozerať sa na film len z perspektívy kamery, ale byť jeho súčasťou. Film Nič sa nedeje vznikol v dvoch verziách, v klasickej 2D animácii a VR. Jedna dopĺňa druhú. Na Fest Anči si ich diváci mohli pozrieť obe. „Kým v prvej verzii sledujeme ľudí, ktorí sa na niečo pozerajú, vo VR sa ocitáme práve na mieste, ktoré sledujú. Tvorcovia sa tak hrajú s divákmi: Pozorujete a ste pozorovaní,“ vysvetlil programový riaditeľ Maroš Brojo.

Odborná porota v Medzinárodnej súťaži rozhodovala aj o víťazovi študentského filmu. Ocenenie Anča Student Award honorované sumou 400 eur získal Alexander Gratzer z Rakúska za film Animátor. Porote sa páčilo, „ako film funguje aj s minimálnym množstvom animácie vďaka perfektnému načasovaniu a hrou s očakávaniami diváka“.

V Medzinárodnej súťaži videoklipov zaujala tento rok Sanni Lahtinen z Fínska, ktorá vytvorila klip pre skladbu w / o elektropopovej formácie FINKEL. „Videoklip vás uchváti na prvý pohľad. Na začiatku vás vtiahne a na konci vypľuje. Obraz dynamicky plynie a organicky odráža hudobnú zložku. Rytmus, farby a animácia zavedú diváka na podmanivú cestu plnú emócií,“ prezradili členovia poroty. Tvorili ju kultúrna manažérka Michaela Kučová zo Slovenska, hudobník Jordi Baldó zo Španielska a Milan Grajetzki z Dánska, ktorý pôsobí v oblasti hudobnej kompozície, mediálnych umení, dizajnu video hier a VR. Víťazný videoklip získal cenu Anča Music Video Award honorovanú sumou 400 eur.

Aj tento rok deti v hľadisku rozhodovali o filme, ktorý získal Anča Kids’ Award a 400 eur. Najviac ich zaujala rozprávka Pasca na vtáky kanadského režiséra Evana DeRushieho. Roztomilý vták unikol len o vlások obchodníkom s exotickými operencami. Napokon ale predsa skončil v klietke. Zajatie mu najskôr neprospieva, až kým nespozná silu priateľstva. „Nie je to prvý raz, čo na Fest Anči zvíťazil v detskej súťaži film, ktorý nesie v sebe silnú myšlienku,“ zhodnotil Maroš Brojo, „znie to ako klišé, ale už neraz sa potvrdilo, že najmladších divákov netreba podceňovať.“

Ocenenie Anča Slovak Award honorované sumou 1000 eur si prevzala Ivana Šebestová za film Žltá, ktorý bol len pred pár dňami aj na jednom z najprestížnejších festivalov animovaných filmov v Annecy. Odbornú porotu oslovilo „vyrozprávanie príbehu pomocou farby a svetla o tom, ako zanietenie a vášeň premôžu strach“. O víťaznej slovenskej snímke rozhodovali oscarový kanadsko-bulharský režisér Theodore Ushev, slovenský animátor Marián Villaris a David Bunting z Veľkej Británie – autor storyboardov ikonických televíznych seriálov ako sú Ovečka Shaun, Staviteľ Bob a ďalších. Cenu Anča Slovak Award podporil Literárny Fond.

ŽLTÁ / YELLOW teaser from Katarina Kerekesova on Vimeo.

Fest Anča v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Film Europe Media Company udelili jednému slovenskému animovanému filmu aj špeciálnu distribučnú cenu Anča D Award. Vďaka nej sa dostane do slovenských kín ako predfilm k celovečernej snímke. Získal ju Lukáš Figel. Jeho krátka snímka selFish rozpráva príbeh o rybárovi Augustinovi, ktorý je na svoju zbierku rýb pyšný. Aby bola kompletná, musí ešte chytiť poslednú rybu, ktorá mu chýba. Nebude to však také jednoduché, ako by sa zdalo.

„Cieľom Fest Anče je zvyšovať povedomie o animovanej tvorbe ako o plnohodnotnej umeleckej forme, prinášať dobrú zábavu, ale aj prispievať k budovaniu slovenského filmového a videoherného priemyslu,“ vysvetlil programový riaditeľ Fest Anče, „a práve preto je súčasťou festivalu paralelné podujatie Game Days, na ktorom sa koná Game Days Pitching Session.“ Hlavnú cenu si z neho odniesol projekt Blood Will Be Spilled od štúdia Double Quote Studios za unikátne spracovanie tradičnej témy divokého západu a dobrú umeleckú prezentáciu.

Ani tento rok nechýbala v programe súťaž Game Jam, čiže rýchlotvorba hier na zadanú tému, ktorú sa dozvedeli účastníci pred festivalom. Prvé miesto si odniesla trojica autorov Katarína Geffertová, Jakub Moravec a Vlado Líška s hrou Stratený hlas. Je to dystopická adventúra o nájdení svojho strateného hlasu v totalitnom štáte, kde jednotlivec neznamená nič, ale zjednotená skupina dokáže divy.

Víťazné filmy budú najbližšie premietnuté v pásme Best of Fest Anča 2018 na festivale Pohoda v Trenčíne. Medzinárodný festival animácie Fest Anča finančne podporil Audiovizuálny fond a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #hra #animovaný film #Fest Anča #propaganda