Šéf festivalu Erl je sexuálny predátor, tvrdia umelkyne

26.07.2018 14:38
Gustav Kuhn
Sexuálneho obťažovania sa mal dopustiť známy rakúsky dirigent Gustav Kuhn. Autor: ,

Známe hudobné podujatie Tirolský festival Erl, ktoré sa koná v tejto rakúskej obci neďaleko Kufsteinu dvakrát ročne, má dlhoročnú tradíciu nielen v propagácii klasickej hudby, ale aj v sexuálnom obťažovaní umelkýň, ktoré na ňom vystupujú.

Päť z nich to uvádza v otvorenom liste, ktorý v stredu zverejnili rakúske médiá. Sexuálneho obťažovania sa podľa nich dlhé roky, konkrétne už od roku 1998, dopúšťa umelecký riaditeľ festivalu, známy rakúsky dirigent Gustav Kuhn.

Pod otvoreným listom sú podpísané bieloruská huslistka Aliona Dargel, albánska huslistka Ninela Lamaj a operné speváčky Mona Somm zo Švajčiarska a Julia Oesch a Bettine Kampp z Nemecka. Umelkyne tvrdia, že dirigent Kuhn ich proti ich vôli bozkával, obchytkával, obťažoval a verejne ponižoval. Na tieto skutočnosti podľa vlastných slov upozorňovali už niekoľko rokov, no bezvýsledne. „Sme rozhorčené, že napriek dostupnosti faktov neboli doteraz vyvodené žiadne dôsledky,“ píše sa v otvorenom liste.

Kuhn na vyjadrenie umelkýň zatiaľ nereagoval. Jeho právny zástupca Michael Krüger im odkázal, že jeho mandant sa bude proti ich obvineniam brániť súdnou cestou a ich otvorený list „považuje jednoducho za nezodpovedný“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku